TOVERI LIPPONEN

GOSPODIJ

Suomen Sosialidemokraattisessa Puolueessa Lipponen on toiminut tutkimussihteerinä, kansainvälisten asiain sihteerinä, poliittisen osaston päällikkönä

Lipponen on tunnettu ruotsin kielen puolestapuhujana.[19] Hän toimi myös ruotsinkielisen kulttuurin verkoston Svenska.nu:n suojelijana ja valtuuskunnan puheenjohtajana.[20] Hänet palkittiin Freudenthal-mitalilla vuonna 2007.

Vladimir Putin myönsi Lipposelle Ystävyyden kunniamerkin vuonna 2007.[21]

Vuonna 2008 hänet palkattiin vuodeksi venäläis-saksalaisen Nord Stream -kaasuputkiyhtiön konsultiksi.[22] Lipposen kertoi tehtävän olevan vuoden mittainen ja saavansa kansainvälisen tason konsultointipalkkioita.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TOO BIG

      Talouselämä
      Lipposen Venäjä-kortti on riski
      Suomen entinen Moskovan ja Tukholman suurlähettiläs Heikki Talvitie varoittaa Paavo Lipposta Hufvudstadsbladetissa provosoimasta väärää Venäjä-keskustelua presidentinvaalien alla.

      Entinen suurlähettiläs Heikki Talvitie sanoo, että Paavo Lipponen otti presidentinvaalikampanjassaan suuren riskin, kun vetäisi esiin Venäjä-kortin.

      Lipponen sanoi viikon vaihteen puheessaan Heinolassa, että Suomen ero eurosta siihen, että "putoaisimme tiivistyvästä Länsi-Euroopasta epävarmuuteen, olotilaan, jossa meidän vaikutusmahdollisuutemme omaan kohtaloomme heikkenisivät oleellisesti. Silloin joutuisimme suurvaltojen pompoteltavaksi akselilla Moskova-Berliini. Venäjä on aina suhtautunut kielteisesti EU:n yhteistyön syventämiseen, unioniin, joka esiintyy yhdellä äänellä. Mieluiten Venäjä hoitaisi suhteensa Suomeenkin puhtaasti kahden kesken, jolloin asetelma muuttuisi hyvin epätasaiseksi."

      Lipponen on johdonmukaisesti jo pääministerikaudellaan (1995–2003) ja myöhemminkin esittänyt, että Suomi hakeutuu EU:n ytimeen. Tämä on tarkoittanut sitä, että Suomi on mukana EU:n valtavirrassa ja lähellä Saksan-Ranskan-akselia.

      Suurlähettiläs Talvitie sanoo, ettei hän pidä viisaana pyrkimyksiä muuttaa Suomen geopoliittista asemaa. ”Olemme Euroopan reunalla, mutta käyttäydymme kuin olisimme keskellä”,Talvitie sanoo Hufvudstadsbladetissa.

      Talvitien mielestä Suomi ei kertakaikkiaan ole Euroopan ydintä. ”Sen mitä pyrkimys sinne maksaa, me koemme päivittäin eurokriisissä”, Talvitie analysoi.

      Lähettiläs on myös Suomi-Venäjä-seuran puheenjohtaja. Hän näkee Venäjän rajantakaisen varustautumisen eri valossa kuin Maanpuolustuskorkeakoulun strategian opettajat. Kysymys on Talvitien mukaan siitä, että Moskovan ja Pietarin ja Leningradin maanpuolustusalueet on yhdistetty yhdeksi organisaatioksi. Tällaisessa järjestelyssä puolustuskapasiteetin lisäys on itsestään selvää.

      Mutta ”Suomella on jatkuvasti suurempi puolustusvalmius kuin Venäjällä on lähialueellamme”, Talvitie huomauttaa.

      Lipposen vihjailut siitä, että Venäjä jonakin päivänä on läheisemmässä suhteessa Natoon kuin Suomi, Talvitie leimaa mielikuvituspuheiksi.

      ”Asiantuntijat ovat yhtä mieltä siitä, että Venäjä on liian suuri ja venäläinen Natoon”, Talvitie sanoo.
      Esko Rantanen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      126
      8897
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      145
      5374
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3825
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3585
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2634
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1562
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1557
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe