Pian alkaa n. miljoonan varastossa olevan maamiinan hävittäminen varastoista mutta Suomi
aikoo jättää vielä 16.000 minaa varastoon raivauksen koulutuskäyttöön.
Onko tämä Ottawan sopimuksen mukaista ja miten on varmistettu että mahdollisen
Suomeen kohdistuvan hyökkäyksen sattuessa Suomi ei ota käyttöön näitä
16.000 hengenvaarallista miinaa?
Maamiinojen hävittäminen alkaa
11
67
Vastaukset
- obersturmführer
Maamiinat vaan väksyn kentälle ja siviilipalvelusressukat niitä tallomaan. Se olisi isänmaallinen teko ja hyödyttäisi meitä kaikkia.
- 10+16
Samalla, kun venäläiset lisää läntiselle rajalleen ohjuksia ja muuta järeää sotakalustoaan, Suomi luopuu miinoistaan.
Kiitetään Tarja Halosta. - alennustila ale ale
Armeija on jo alasajettu. Nyt viedään loputkin turvallisuusvärkit.
Rahat EUle ja eurooppaan.
Ainoa hidaste on enää Vaalimaan tulli. Siellä jonot seisoo.
Isänmaan petturit seinää vasten. (miksei muutkin politiikot) - Neropatti
Eikös maamiinat voisi hävittää kaivamalla ne maahan. Vaikka jonnekin rajavyöhykkeelle.
- asiaakin
suomen etu on olla mukana osallisena aseistariisuntaneuvotteluissa, sekä tekemässä pitkäjänteistä rauhan politiikkaa. Siihen kuuluu myös hyvät suhteet venäjään.
Jos joku luulee että maamiinat olisi joku este vaikkapa idän uhalle, niin kannattaisi ihan oikeasti tutustua nykyaikaiseen sodankäyntiin.
Jos joku luulee ettei venäläiset tiedä missä meidän hornetit, tai sotilastukikohdat on, niin kannattaa mennä tarkistuttamaan terveytensä.
se on tarvittaessa muutamassa tunnissa kaikki lentokentät tuhottu. niihin on ohjukset ja kordinaatit olleet olemassa jo kauan. Ei ne kuulkaa hyvät immeiset tule enää sotilasmarssia laulaen.
Kansainväliset sopimukset niin maahanmuutto ja rauhan sopimuksissa on tämänpäivän tärkeimpiä puolustusmekanismeja. Jos joku muuta ajattelee niin taitaa elää menneissä ajoissa.
Siksi on hyvä antaa oikea arvostus maamme presidentille, joka on tehnyt hyvää ja ansiokasta rauhantyötä, tämä on noteerattu yk:ta myöten. Ilmeisesti myös presidenttiyden jälkeen hän jatkaa rauhantyötä aivan rauhantyön ytimessä, koko maapalloa ajatellen. Se on aika kovajuttu näin pienelle maalle.
Tuskin yksikään nykyisistä kenraaleistamme on tehnyt maamme suojelemiseksi yhtäpaljon kuin istuva presidenttimme.- Selvä tilanne
YK on se mihin turvaavat ne jotka menettivät Neuvostoliiton romahdettua
oman ideologisen kotinsa. Käytännössä YK on heille keisarin uudet vaatteet
joilla ei ole mitään yhteyttä todelliseen maailmaan ja se ongelmiin.
Syyrian ongelmien ratkaisussa YK menetti kasvonsa lopullisesti. Suomen
maksamat jäsenmaksut YK:lle on täysin hukkaan heitettyä rahaa ja tuon
vanhan menneen maailman suojatyöpaikkaorganisaation ja läpimädäksi korruptoituneen YK:n voisi
huoletta lopettaa ja käyttää rahat johonkin tärkeämpään.
Jos Syyrian ongelman ratkaisu olisi tilattu Natolta niin tuhansia ihmishenkiä
olisi säästynyt jotka nyt on menetetty maailman haloslaisten aseman pönkittämisessä. Menneisyyden neuvostoaikaa elävän Halosen siirtyminen sivuun on niitä harvoja valopilkkuja
nyky Suomessa. Natojäsenyys on ainoa oikea valinta Suomelle jos se aikoo
säilyä demokraattisten länsimaiden joukossa. - neiti Hovinsaarelta
Selvä tilanne kirjoitti:
YK on se mihin turvaavat ne jotka menettivät Neuvostoliiton romahdettua
oman ideologisen kotinsa. Käytännössä YK on heille keisarin uudet vaatteet
joilla ei ole mitään yhteyttä todelliseen maailmaan ja se ongelmiin.
Syyrian ongelmien ratkaisussa YK menetti kasvonsa lopullisesti. Suomen
maksamat jäsenmaksut YK:lle on täysin hukkaan heitettyä rahaa ja tuon
vanhan menneen maailman suojatyöpaikkaorganisaation ja läpimädäksi korruptoituneen YK:n voisi
huoletta lopettaa ja käyttää rahat johonkin tärkeämpään.
Jos Syyrian ongelman ratkaisu olisi tilattu Natolta niin tuhansia ihmishenkiä
olisi säästynyt jotka nyt on menetetty maailman haloslaisten aseman pönkittämisessä. Menneisyyden neuvostoaikaa elävän Halosen siirtyminen sivuun on niitä harvoja valopilkkuja
nyky Suomessa. Natojäsenyys on ainoa oikea valinta Suomelle jos se aikoo
säilyä demokraattisten länsimaiden joukossa.Olen aivan samaa mieltä. Nato jäsenyys on ainoa jonkinlainen turvallisuus tae meille Suomalaisille.
X-Neuvostoliitolla on aina ollut ja tulee aina olemaan laajentumis pyrkimyksiä, joten katsokaa ja kuunnelkaa mitä touhua se pitää itsenäistyneessä Georgiassa. Tarvitaanko uudet Mainilan laukaukset, jotta nämä sinisilmäiset vakuuttelijat oppisivat jotain historiasta. - neiti Hovinsaarelta
Anteeksi vain, mutta rauhantyö ei ole sama, kun haihattelu ja maamiinojen poistaminen on yksi ja sama asia.
Miten on käynyt Afganistanissa ? Yliotetta ei ole saavutettu raskaidenkaan pommitusten voimalla..
Ei meillä ole varaa leikkiä, että samaistuisimme Ruotsin malliin puoluettomuudessamme. Meillä lähtökohdat ovat ihan toiset.
- Wilhelmiina!
Siinähän messuatte ja parannatte itsetuntoanne! Tosin sillä ei ole mitään käytännön merkitystä miinasotkuun! Päätöksen tekijät eivät lue tätä keskustelupalstaa! Ja vaikka lukisi, sillä ei olisi heidän päätökseen mitään merkitystä! Luotan puolustusvaliokunnan tekemään päätökseen, sillä heillä on sellaista tietoa mitä ei kansalaisille kerrota!
Joku kirjoituksessaan mainitsee, " aikoo säilyä demokraattisten länsimaiden joukossa"? Tiedätkö mitä on tämä edustuksellinen demokratia? Se on vain pienen ryhmän tekemä diktaattorinen päätös!
Ei sen kummenpaa!- fghhchf
Luotat puolustusvaliokunnan päätökseen ja samalla kerrot että edustuksellinen
demokratia on diktatuuria.
Eli selvästi kerrot luottavasi diktatuuriin enemmän kuin demokratiaan. No se on
vain sinun mielipiteesi.
Yleisesti tuntuu olevan laaja yksimielisyys siitä että natokeskustelu on vaiennettava.
- Wilhelmiina!
Niin, se on hyvin pieni ryhmä joka loppujen lopuksi päätökset tekee!
Jos sen suhteutat koko Suomen väestöön! Se on sitä edustuksellista demokratiaa! Täysin diktaattorista! Tuliko tarpeeksi selvästi sanottua?
Ei sitä auta kuin luottaa vain? Laaja yksimielisyys ei meinaa mitään!
Se on sanan helinää! Päätökset syntyvät muulla peruteella!
Se laaja yksimielisyys ei meinaa mitään! Eikö tämä Kotka ole hyvä esimerkki "laajasta yksimielisyydestä"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858