Mistä saa kunnollisia siemeniä.Nyt saatavilla olevat siemenet ovat jätettä.
Auringonkukan siemenet?
Saispa laadukasta
4150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mihin tarkoitukseen?
Hyvänen aika, ainakin omaan käyttöön tarkoitettujen siementen ostopaikkoja löytyy netistä enemmänkin, ja linnut ei niin suuresti välitä vaikka vähän huononpaain laatua olisi. Osaavat erotella vuosimiljoonien kehitystyön tuloksena sopimattomat pois.
Niimpä saman kokenut jo vuosia että laatu huonoa,ovat erittäin roskaisia pusseissa/säkeissä jopa kolmannes pelkkää roskaa.
omaan käyttöön luomuna Elotorilta. Viimeks oli 500g pussissa.
Punnitse & Säästästä lähtee mukaan ainakin joku huikea chilikastike, ja ehdottomasti jotain oliiviöljyä tarvii hakea (täältä tai luomupuodista), kuten myös ehkä viinietikkaakin. Laadukas, voimakas oliiviöljy toimii aromataasi-inhibiittorina, eli tekee samaa mitä nokkosjuurikin ja parsakaali: estää testoa muuttumasta “pahaksi estrogeeniksi”. Ja jos Kauppahallista lähtee mukaan Sonnentor-mausteita, voisi täältä ottaa mukaan pari SUMA-merkkistä. Ja auringonkukansiemeniä ehdottomasti – ne on aivan superia (e-vitamiini, proteiini, huippu eväs ja lisä vähän jokapaikkaan), ja silti kilohinta jossain kuuden euron tienoilla(!)
----
Tuo lainaus on siis ylempänä olevasta "tälläinen sattui näkökenttään" -viestistä, joten hyviä auringonkukansiemeniä löytyy Punnitse ja Säästä -liikkeestä.