Kuka on viranomainen, joka voi puuttua tällä tieosuudella työn laatuun? Tie on ollut muutaman päivän aivan järkyttävässä kunnossa. Lumi on kyllä pääosin poistettu, mutta mistä ihmeestä se tärinäraidoitus on siihen saatu. Keskustelin erään vanhan tiekarhun kuljettajan kanssa asiasta ja hän piti syyllisenä traktorilla tehtävää talvikunnossapitoa. Traktorissa on ketjut pyörissä, jotka jättävät urat ja aurauslevy pitäisi olla edessä ja keskellä. Niin tai näin, mutta asiaan pitää saada korjaus ja heti, autot kärsivät ja työmatkaan käytetty aika pitenee joka päivä. Hyvänä puolena voi tietenkin pitää sitä, ettei saa ylinopeussakkoja, kun ei raaski ajaa 60 km / h kovempaa. Ainakaan uusimmilla autoilla.
Teiden talviauraus välillä Sulkava-Kallislahti
6
182
Vastaukset
- kesäonkiva
Järkyttävässä kunnossa ne taitaa olla ympäri sulkavaa, etenkin kirkonkylällä on todella vttumainen ajaa henkilöautolla.
- Päivittäin autoileva
Kenelle laatuvalvonta kuuluu, kenties Sulkavan Palveluille? Ymmärrän, että pienviljelijät tarvitsevat töitä talviaikaankin ja siksi heitä on palkattu teiden kunnossapitoon. Mutta tarjousvaiheessa pitäisi määritellä kriteerit kalustolle. Miksi veronmaksajien pitäisi tälläiseen tiestön ylläpitoon tyytyä?? Eikö tähän asiaan voisi ottaa kantaa politiikassakin mukana hyörivät henkilöt. Jotain on kyllä tehtävä asian suhteen ja pian, meitä on kuitenkin vielä aikamoinen joukko, jotka käyttävät Sulkava-Kallislahti-Savonlinna reittiä päivittäin ja monet vielä monta kertaa päivässä.
- Harkitseva....
Tähän on tultu, kukaan ei välitä ja joskus tuntuu, enää oikein mistään täällä keskellä ei mitään. Sulkavalla itketään, kun ihmiset muuttavat pois. Pitäisiköhän miettiä, mitkä asiat siihen vaikuttavat. En väitä, että yksinomaan teiden talvikunnossapidon laiminlyöminen, mutta se on yhtenä tekijänä asiaa puntaroidessa. Mielenkiinnolla jään odottamaan muiden autoilijoiden kanssa, tulisiko asiaan parannusta. Pahoin pelkään ettei tule, on täällä ajeltu jo 100-vuotta näinkin....on aina vastaus. Ja jos asiaan voi vaikuttaa Sulkavan Palvelut, niin varmasti ei tapahdu mitään. Todella surullista meininkiä...
- kyllä kypsyttää
Kyllä tekee palleissa komiaa kun ajaa Sulkavan alueen teitä.Auraajat olleet ilmei
sesti ennen valmistamassa pyykkilautoja. - huono homma
Kyllä jäisi auraajien tilipussi ohkaiseksi jos maksettaisi työn laadun
perusteella.Hiihtoladut kyllä pidetään kunnossa mutta ei tiestöä. - uuoo
Ihan samaa ihmettelin tässä muutama viikko sitten, ihan hanurista koko tien hoito tällä mainitulla tiesouudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864