tyhmyys johtaa,,,,,,,,
jooo, äänestäkää vaan niinstöä, nyt olla h e l v e t i s s ä , niinistön johdolla,,,
muut äänestää Paavo Väyrystä, nyt on muutoksen aika,,, i r t i EMUSTA
pikavauhtia.
suomi saa yllätyslaskun, " iltasanomissa "
38
86
Vastaukset
- leikkauksia vaan
Mikähän mahtaa olla ensimmäisenä leikkuulistalla ?
- niputetaan
On kummallista,että Suomi joutuisi jatkuvasti maksamaan muiden maiden velkoja,
eikä mitään loppua sille!
Veroja vain nostetaan ja kerätään rahat,että olisi taas pulittaa tuonne lämpimien maiden tyhjäntoimittajille.
Onko tämä mielestänne oikeaa maan asioiden hoitoa? ?
Englanti sanoi jyrkästi ei. Ruotsilla,Tanskalla ja Norjalla on myös oma raha,ei ne anna itseänsä pilkkana pitää,tai hyvän nimen toivossa rahojansa annella!
Suomea pidetään vähän höynäytettyjen kirjoissa tällä nykyisellä politiikalla.
Oma maa kärsii jo ja köyhyys lisääntyy.
Kuntia niputetaan yhteen,ihmisten ei ole väliä vaikka palvelut huononee ja
kaikki asiointi tulee satojen kilometrien päähän.
Autot pitäisi olla kaikilla ja pensa maksaa,ei niitä rahoja ole ainakaan pintuloisilla eläkeläisillä!- Makriina ek
Luettelepas nyt ne velat, jotka tähän mennessä olemme maksaneet.
- syömävelkaa
Makriina ek kirjoitti:
Luettelepas nyt ne velat, jotka tähän mennessä olemme maksaneet.
maksetaan, kun otetaan lisää suita ruokittavaksi koko ajan eikä heistä työllisty kuin harvat.
- muistetaan asioita
Moni ei näytä tietävän vieläkään, että olemme EU-njäseniä, josta nämä suurimmat ratkaisut tulevat yhteispäätöksin, eikä presidentti vaikuta maamme asiain hoitoon kuin etupäässä mielipiteillään.
Ei Väyrynenkään voi niille mitään, niinkuin ei ole voinut eduskunnassakaan, ja tietämäni mukaan hän ei ole sielläkään milläänlailla saanut suurempaa aikaiseksi vain lentelyjä aikoinaan.
Nykymaailmassa tarvitaan jämäkkää persoonaa, joka osaa jyristäkin asioissa, jotka eivät kaikkia miellytä eikä mitään kivaa pehmoilijaa.
Niinistö oli monesti jämäkkänä valtiovarainministerinä ja Lipponen on ollut useinkin päätösvoimassaan monien hampaissa, mutta toiminut.
Näin oli aikoinaan Kekkonenkin, joka ei kaikkia kumarrellut, sekä Hertta Kuusinen ja Vennamo, vahvoja molemmat.
He ovat toimineet monissa asioissa vahvuudella, ei toisten helmoissa mielinkielin.
"On kahdenlaisia ihmisiä:
Niitä, jotka kulkevat edellä ja saavat jotain aikaan,
ja niihin, jotka kulkevat jäljessä, ja arvostelevat" - NYTon muutoksen aika
JOHAN ON KUMMA, jos vaaleilla valitaan ESM. TIMO SOINI ja kansa on selkeästi sanomu mielipiteensä hänen kauttaan, ON kumma jos emme pääse EROON koko EU:sta, ja EMUSTA,,,,, nyt vaadimme MUUOTOSTA se on saatav, Niinistö ON HUIJARI lipponen EI ymmärrä enään mitään täysin dementikko vahaikodin asukas,
ME vaadimme nyt jämäkät miehet johtoon, ja ne on TIMO SOINI ja PAAVO VÄYRYNEN ,,,
Kansa on tosi vihastunu ,,, typerykset huijarit huseraa niinistö ja lipponen molemat hourulaan heti !! - surkeaa sakkia
Suomi on ollu suuren huijauksen kohteena, ja meidän pölvästit ei huomaa mitään,,, kuhan saavat euroopassa imeliä halauksia ja kehuja niin rahaa löytyy vaikka suomi ite kärsis helvetin tuski köyhyydessään HAH HAAAAAA, ilmeisesti niinistölle on joku taho maksanu mijoonia että on johtanu suomen täydelliseen k u s e e n samoin lipponen on saanu miljoonia suomen tuhoamisesta ,, onkohan niillä nyt hyvä olla, HÄVETTÄÄKÖHÄN niitä ollenkaan,,,
- laiska-lasse
Tämän tuhon tuottajat: Katainen ja Kiviniemi!
- laiska-lasse
laiska-lasse kirjoitti:
Tämän tuhon tuottajat: Katainen ja Kiviniemi!
Kataisen tyrkyttämät takuut ovat noin 10 x pankkiemme velvoitteet.
- IRTI EMUSTA,,,
Suomi saa yllätys laskun,
Timo SOINI ja Paavo VÄYRYNEN saavat valtavsati lisää äänestäjiä, - Pelurivaltioiden
uhriksi vei huijari Niinistö meidät Lipposen kanssa.
Tuolla piruilevalla oveluudellaan hän on pannut Lipposen yksin kärsimään tekojensa seurauksista, kukaan ei Lipposta äänestä.
Huijari-peluri Sauli Niinistö on nauttinut vedätyksistään,
kun vain avaa pyöreät vanhan miehen silmänsä ja näyttelee viatonta.
Kyllä totuus on meille hoksaaville valjennut. Ikinä en huijaria äänestäisi.
Hän joutui tunnustamaan, ettei ole tutkielmaansa saanut hyväksyttynä takaisin, vaikka on käyttänyt oik.tiet.kand.-titteliä.
Hän on oeluri ja huijari, joka ei pärjännyt Euroopassakaan, vaan tuli maitojunalla takaisin.
Suomalaisia ...osaa suomalaisita..on uunottanut pitkään. - olis häpeä suomelle
naurattaa sen niinistön takinkääntö, valehtelle senku kerkiää, heh, " työväen presidentti " heh, kehen menee täydestä,
ei mene enään täydestä kun tiedämme hänet huijari juristiksi, ei pätevyyttä edes arvonimeen, - Myöskin Suomessa
Niiniston ollessa valtiovarain ministeri ja Lipposen pääministeri alkoi tällainen:
"Iltalehti on selvittänyt valtionyhtiöiden pomojen tulokuninkaat.
Yksi on ylitse muiden: Fortumin toimitusjohtaja Tapio Kuula tienasi Iltalehden selvityksen mukaan 1 455 656 euroa vuonna 2012.
Palkkaa Kuula sai reilut 900 000 euroa, suorituspalkkioita yli 230 000 euroa, kannustinpalkkioita yli 300 000 euroa ja lisäeläkettä yli 280 000 euroa.
Listalla kakkosena on Finnairin toimitusjohtaja Mika Vehviläinen 652 786 eurolla.
Pronssitila listalla meni Neste Oilin toimitusjohtaja Matti Lievoselle, joka tienasi vuonna 2010 mukavat 651 446 euroa."
Fortumhan on aina Mik´cael Percy Liliuksesta lähtien vienyt Suomesta kerta kerran jälkee 40 miljoonaa € ylimääräistä bonuksena, näin se jatkuu.
Ja suomalaiset kärsivät sähkön puuttuessa.- Fortumin pomoille ra
hat! - Lohduton arvio: ”isot sähkökatkot jatkuvat vielä vuosia”
Suomessa on kärsitty joulusta asti pahoista sähkökatkoista. Esimerkiksi Kurussa Pirkanmaan Ylöjärvellä on kärsitty sähkökatkoista jo toista viikkoa
- Väyrynen ite
On häpeä aloittaa ketju jossa on vain jotain enteitä, olisit voinut viisaudessasi laittaa koko asian.
Jos vielä tyhmempiä aloituksia tulee ne lienee saman akitaattorin tekosia.- hävettääkö ??
onko alkanu hävettämää herra huijareitten touhut, tuhotaan oma maata, riistetään omaa kansaa ,, kuinka kehtaatte !!!
- HS: - Niinistö
Niinistö hämmästelee Lipposen äärioikeistolaissyytöstä.
Perussuomalaisten kansanedustaja, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö hämmästelee Sdp:n presidenttiehdokkaan Paavo Lipposen hänelle antamaa äärioikeistolaisleimaa.
"Lipponen luokittelee minut kansanvallan ja demokratian vastustajaksi. Onkohan hän erehtynyt henkilöstä", Niinistö sanoo.- siperia odottaa
Lipponen on menny sekasi, vanha öykkäri, täällä ku ei saa pitää suomen puolia, kaikki rahat vaan kreikkaan eu:n hyväksi,,, Lipponen on suomen tyhmin politikko SAULI Niinistön kanssa.
Niitten demokratia on niitten vain oma mielpide. - Niistö on saanut
siperia odottaa kirjoitti:
Lipponen on menny sekasi, vanha öykkäri, täällä ku ei saa pitää suomen puolia, kaikki rahat vaan kreikkaan eu:n hyväksi,,, Lipponen on suomen tyhmin politikko SAULI Niinistön kanssa.
Niitten demokratia on niitten vain oma mielpide.kaiken vihan syöstyä Lipposen niskaan, vaikka itse Lipposen kanssa oli Niinistö tekemässä ne pahat tekonsa.
Hän vain avaa vanhan miehen pyöreät silmänsä viattomuutta teeskennellen,
JA TÄYDESTÄ MENEE kuin väärä raha! - luin että RKP
pyysi Lipposta ehdokkaaksi, eikö se jo kerro jotain?
- Makriina ek
Kyllä varmaan tulisikin muutos, jos ääenstettäisiin Väyrystä, sillä hän on kestopoliitikko vuosikymmenien takaa, aina äänessä, aina eri mieltä, aina mukamas oikeassa. Presidenttinä joutuisi olemaan poissa päivänpolitiikasta.
Muutos olisi varmasti huomattava. - tiedostaja
mikä muu muuttuu kuin pressan sukupuoli?
- XXXXXXS
Palstalla voi loppua väyrysen ylistys !
- muutos tulee kuin -
JYRÄ ,, kansa vaatii muutosta,,
Suomi saa yllätys laskun JA PAAVO VÄYRYNEN ja TIMO SOINI valtavasti ääniä lisäääää !!! - se on tässä !
Saattaapi tulla melkonen JYTKY VOITTO nyt
kansa saanu tarpeekseen EU:sata ,
voitte varautua TIMO SOININ valtavaan VOITTOON, nyt JYSÄHTÄÄ !!! - tässä parhaat
PAAVO VÄYRYNEN tai TIMO SOINI PRESIDENTIKSI !!
ainoat oikeasti järkevät, suomenkansan puolia pitävät, ainoat aidosti pätevät tehtävään
SARI ESSAYJH hänelle valtionvarainministerin paikka, hän on matemaatisesti huippu älykäs ! - vahla
Ilta-Sanoman otsikko oli; " Suomi saa yllätyslaskun ? "
Ymmmärrätkö mitä tuo kysymysmerkki (?) tarkoittaa ??
Et, et sinä mitään ymmärrä, kunhan huudat. - !
"vahla" ei taija itte ymmärtää !
- suomi Tarvii Parhaat
ÄLYKÖT suomen johtoon TIMO SOINI, PAAVO VÄYRYNEN, SARI ESSAYJH !!
- tiedostaja
eiköhän Timolla ole kiire ensimmäisen kierroksen jälkeen ryhtyä oikaisemaan jäsenistön rivejä, ei ehdi muiden avuksi.
- mä tykkäisin !
Mitäs sanot jos TIMO SOINI saa noin 60-80 % äänistä eka kierroksella !
- tiedostaja
kunhan nyt ensin saisi kaikki kadottamansa "mustat lampaat"
takaisin, omien keskuudessa kannatus pudonnut alle puoleen
eduskuntavaaleista. - näin se menee
tiedostaja kirjoitti:
kunhan nyt ensin saisi kaikki kadottamansa "mustat lampaat"
takaisin, omien keskuudessa kannatus pudonnut alle puoleen
eduskuntavaaleista.EI pidä paikkaansa, tiedät hyvin mistä on nyt kysymys !!??
Timo Soini suosio on jopa kasvanu, huoma, nyt vain presidentin vaaleista kysymys !!??
TIMO SOINI tarvitaan kaikein tärkeimmälle paikalle.
- minä vaan
Onko yleensäkään kansalla mitään tietoa presidentin nykyisistä valtaoikeuksiata, kun tuntuu, että kaikki kirjoittajat ainakin luulevat näiden ehdokkaiden tekevän ja päättävän ihan kaikista maan asioista.
Eikö tiedetä, että näin ei ole, vaan päätökset tehdään lopullisesti eduskunnan ja hallituksen kautta eikä kenenkään yksityisen päätännällä.
Meillä on kuitenkin demokratia, jota vie eteenpäin eduskunta, jos siellä livetään se on kansan juttu.
EU-hunkin menttiin kansankin tietämättömyydellä eduskunnan kautta kun sielläkin oltiin epävarmoja asioista. Tehtii vain nopeita ratkaisuja. Varmaan sieltä olisi jo voinut tulla vahvoja kannanottoja asiaan, mutta näin ei ollut, ja Väyrynenkin oli silloin eduskunnassa.
Nythän hänkään ei siellä ole. On helppoa morkata asioita jälkikäteen. Nyt pitää vain toimia nykyisen tilanteen ja tulevan ajan puitteissa.
Hyvä on rannalla huuta, kun merellä on hätä. - siperiaan molemmat,,
"minä vaan "
Kyllä kansa on HYVIN tietoinen, ( oletko sinä !!! ????? ) mutta kansa on myös hirvittävän vihanen Niinistölle ja Lipposelle, EI taatusti äänetä noin tyhmiä enään ikinä,
MIKSI pitäisi niinistöä vielä palkita presidentin viralla kun om tehny hirvittävän valtiopetoksen, vieny kansan vastoin tahtoa EMUUN,,, HAH
vieläkö ihmettelet miksi kansa kiehuu vihasta !???- ajatteleva*
Lopettaisit jo tuon naurettavan vihan vaahtoamisen!
Mitä sinulta on pois tällä hetkellä? Elät aivan niinkuin ennenkin, kunhan pelko on peruksissasi!
Itse olet eläkkeesi eteen tehnyt töitä, siihen saat tyytyä!
Hävetä saa jo maamiehiään. Minä vaan puhui sentään maltillisesti ja asiaa.
MIKÄ H****TIN HÄTÄ SULLA MUKA ON????
- Tyyne-Täti
Äänestäkää vaikka Nasse-Setää, tuo hullun tapainen kirjoittelu ei täällä auta mitään.
Me muut olemme aivan normaaleja toistaiseksi. - vaalit ratkaisee
Juu, Tyyne-täti on oikeassa. Mitä lähemmäksi vaalit tulee, sen hullummaksi kirjoittelu menee.
Minä sanon vain että PÖÖÖÖÖÖÖÖ!!!!
Kaikki jästipäät on liikkeellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889