Olisin kiitollinen jos saisin Teiltä kokeneemmilta harrastajilta sekä kasvattajilta kokemuksia kyseisestä sammakkoeläimestä. Olen hakenut tietoa muutamilta hyväksi todetuilta sivuilta esim. http://www.matelijat.info/tulilisko/ , http://www.sammakkolampi.net/index.html ja kasvillisuudesta tältä sivustolta
http://terraario.net/tnet019.html
ja tällä hetkellä aloittelen rakentamaan akvaterraariota akvaariostani (126l) kyseisten sivujen neuvojen/ohjeiden mukaisesti ja toivottavasti saan asukkeja 2-4 kpl ja saan antaa heille hyvän ja terveen elämän.
1.Mutta laitetaanko vedenparannus-ainetta veteen tai terraarioon tarkoitettua vedenhoitoainetta?
http://www.petshop.fi/terrarium_accessories/others/zoo_med_reptisafe.html
3.Voiko akvaterraarioon laittaa sammalpallon
http://www.petshop.fi/aquarium_accessories/conditioning_products/exo_terra_moss_ball.html
Olen hankkimassa Kiinankääpiötuliliskoja (Cynops orientalis)
3
256
Vastaukset
- Käärmemies
Sekä kala-altaaseen, että herpeille tarkoitettu vedenparannusaine on pohjimmiltaan ihan samaa tavaraa. Turha tuosta "herppi-brändistä" ainakaan extraa on maksaa. Mutta jos hinta/saatavuus on sama, niin eipä siitä haittaakaan ole.
Vedenparannusaine nopeuttaa uuden akvaarion käyntiin saamista. Mutta sen jälkeen kun allas on alkanut toimia, ja sinne on syntynyt sen luontainen hyvien bakteerien kanta, on vedenparannusaineen käyttö tuliliskoille mielestäni täysin turhaa. Eli jos ostat ainetta, osta pienin mahdollinen pullo, käytä se alkuvaiheessa, ja sen jälkeen jätä aine pois. Koska siitä ei enää sen jälkeen ole hyötyä. Sen sijaan se miten aine vaikuttaa sammakkoeläimiin joiden iho puoliläpäisevänä päästää ainetta elimistöönkin, on vielä tutkimaton arvoitus.
Sammalpallo on nätti, ja eläinten kannalta turvallinen sisuste. Toisin kuin vaikka vapaana kasvavaan jaavansammalpehkoon, eläimet eivät pysty piiloutumaan pallon sisään: siitä ei siis niille ole varsinaisesti mitään iloa. Mutta pallo on nätti, joten jos siitä on iloa eläinten omistajalle (ja salamantereille on tarjolla muita piiloja), niin laita niitä ihmeessä altaaseen. - Höpsö tyttö:)
Kiitoksia :) Nyt olen taas tietoa viisaampi.
- tania78
Kuten käärmemies jo totesi ei veteen kannata lisäillä mitään ylimääräisiä. No ehkä alussa, mutta hankkisin tularit vasta pari viikkoa aineen lisäämisen jälkeen.
Tavallaan kuin akvaarion perustaisi, mutta ilman mitään ihmeitä.
Kasvitkin kannattaa lisätä sitten vasta " kypsään veteen " !!!
Eli perustat terraarion hyvissä ajoin ja sitten vasta mitään elävää sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762534Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2852237Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1441194Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58993- 70898
- 72854
- 76830
- 71815
- 106808
- 65807