Laitoin jo lokakuun lopulla sekä kuorittuja auringonkukan siemeniä että pähkinöitä pikkulinnuille pihaan automaateissa.
Olen jonkin aikaa ihmetellyt, ettei enää juurikaan ole tinttejä ja varpusia näissä kahdessa automaatissa käynyt ruokailemassa. Tutkin tänä aamuna maapähkinä-automaattia ja huomasin että 3 kpl neljästä ruokailuaukosta oli jäätynyt umpeen jää-pähkinämuru-mössöstä. Otin automaatin kotiin ja koetin putsata puutikulla, vaan tosi tiukassa oli se pähkinämuru-mössö ja sitä oli oikein kovettunut tiukoiksi isoiksi paloiksi automaatin sisälle. Se ja kokonaiset pähkinätkin lemahtivat ummehtuneelta joten en ihmettele mikseivät lintuparat niitä halua syödä! Varmasti alkutalven vaihteleva sää on ollut syynä ilmiölle, eli rankkoja pitkiä vesisateita, välillä pakkasta jne jne.
Nyt laitoin linnuille toisen helpommin puhdistettavan automaatin jonne latasin täyteen pähkinää. Herää nyt vaan pelko, että olenko hyvää tarkoittaessani tullutkin tappaneeksi pikkulinnut pihasta? Ovatko tali-ja sinitiaiset sekä varpuset jne voineet saada kostuneista ja jäätyneistä pähkinöistä jonkun myrkytyksen tai taudin, vai osaavatko ne olla syömättä vaistollaan?
Harmittaa peevelisti että näin pääsi käymään!
Kostunut pähkinä kohtalokas linnuille?
4
336
Vastaukset
- KTH.
Automaattivalikoima kaupoissa on tosiaan aika suppea. On kaikenlaisia romanttisia "linnoja" ym, luonnosta vieraantuneiden keksimää roskaa.Jopa selkeältä näyttävä avara - aukkoinen muoviautomaatti vaatii säännöllistä koputtelua jotta pähkinät virtaisivat säiliöstä tarjolle. Mössöksi muuttunut ruoka on minullakin jäätynyt juuri kuvailemallasi tavalla.
Tässä olisi testaamisen paikka jollekin luontotiedottajalle.- linnun ruokkija
Kyllähän ne jäätyvätkin. Meillä on jo kuitenkin kolmas 25kg:n säkki auringonkukansiemeniä menossa muiden eväiden lisäksi. Jos kerran lintuja ruokkii niin ainahan se hieman on nähtävä vaivaakin.
- ingaliina
On vaikeaa ruokkia lintuja jos väliin on kosteat ilmat ja sitten pakkastaa.Kosteilla ilmoilla lintulaudat ja automaat pitäisi muistaa puhdistaa useasti.
Mä olen tänä talvena laittanut ikkunalaudalle astiaan kaikkia erilaisia ruokia.Talitiaiset ja Sinitiaiset ovat kesyntyneet ja käyvät siinä ruokailemassa.On mukavaa seurailla niitä niin läheltä.Kuukkeleitakin on ikkunalaudalla käynyt.saavat rauhassa syödä kun Harakat eivät tohdi tulla.
En usko että linnut syövät pilaantuneita siemeniä jos niissä on pilaantuneen hajukin.Sairas lintu alkaa istua paikallaan ja on apaattinen. - hmm.
http://www.birdlife.fi/lintuharrastus/talviruokinta.shtml#automaatit
"Linnut istuvat kourun reunalla, jonka päällä oleva lippa räystäineen estää ruokaa kastumasta."
Voisiko laittaa vähemmän ruokaa kerralla automaattiin ja useammin, tarpeen mukaan, niin ei homehdu. Myös linnut kakkivat maahan, sen puhdistus voi olla joskus paikallaan.. vaihtaa maata siihen kenties. Ihminen voi kai omia pöpöjä tartuttaa myös automaattiin? Ja toisinpäin? No ohjeita löytyy netistä virallisemmilta sivuilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882