Niinistö sanoi, että

miettikää..

90-luvunm lama johtui Venäjän kaupan romahtamisesta...

Ei todellakaan johtunut..

Vaan kansa piti saada imettyä kuiviin ja olemaan vähään tyytyväinen, että saatiin pankkien talous näyttämään Eu:iin päin hyvältä.

Ihmiset menetti asuntonsa, työnsä kaiken toimneentulonsa ja pankki myi asunnot miljonääreille halvalla. Puhumattakaan pienyrittäjien kohtlaosta.
Kymmenet tuhannet teki itsemurhia jne jne.

Työttömyysturva pienennettiin, eläkkeet kutistettiin olemattomiin.
Eläkkeiden kertynää heikennettiin, ihmiset 50 vuotiaine työttömiksi, odottelmaan huvennutta eläkettään.

Maata johti Simon Templar/ Roger Moore ja Italian kuningas.

2

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äänestäjä vm 51

      Kansa on niin tyhmää että uskoo kaikien mitä sille sanotaan, vai onko enää..

      Ei taida olla.. kansanedustajavaalit kertoi Suomen kansasta ihan jotian muuta.

    • Historian kirjat

      Otahan vähän selvää Suomen lähihistoriasta ja silloisesta yhteiskunnallisesta tilanteesta. Kun Neuvostoliiton bilateraalikauppa loppui, loppuivat kymmeniltä tuhansilta suomalaisilta myös työt.
      Pankkikriisi ajoittui myös 90-luvun alkuvuosiin ja vauhditti entisestään synkkää yhteiskunnallista tilannetta. Jos pankkeja (säästöpankkeja) ei olisi nostettu kuiville (=valtion haltuun) ja kaupattu muille, ruumiita olisi tullut enemmän. Nyt selvittiin 6 miljardilla, josta nelisen miljardia on saatu takaisin.
      Suomi olisi ollut konkurssissa, jos vyötä ei olisi kristetty (vrt. tämän päivän Kreikka, missä kansa ei suostu vyönkiristykseen ja menee konkurssiin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe