Kuinka se tapahtuu kun esim on se ensimmäinen erä palanut loppuun ja puhallin sammunut ja laddomat 21 ja aikaa mennyt tunteja mutta pesässä on vielä hiillosta joka sytyttäisi uuden täyden puuerän. Niin mikä on oikea toiminta ohje? puuta täyteen ja jostain painetaan manuaalisesti nappia heti että puhallin alkaa painamaan sinne kiviaukkoon ne kuumat ilmat hiilistä ja puut jää syttymättä? vai se suoraveto auki eikä puhallinta vaan annetaan syttyä alhaalta ja kun kuuluu palavan jonkin verran siis kuten yläpalokattilassa ylöspäin niin puhallin päälle ja suoraveto ps ja kaikki palaminen kääntyy ylösalaisin ja liekki alkaa työntyä sinne kiviarina aukkoon ja palaa kaasut siellä kammiossa tuubeissa?
Hassuntuntuinen muutenkin koko alapalo idea kun olevinaan liekki ajetaan alaspäin ja puut sammuvat kun kaikki kuumuus menee sinne aukkoon.
Laddomat alkaa toimia itsekseen eli se ei vaadi mitään huomiota? Osaa siirtää kuumaa vettä oikeaan aikaan paikkaan paikkaan ,kiertoon kattilassa tai varaajaan ? saa informaation kattilan lämpötilasta ?
No ei se niin taida olla kuitenkaan mutten ole ikinä nähnyt alapalokattilaa palamassa kuten tekstistäkin huomaa :-)
Muutamaa juttua olen lukenut mutta tuo kohta on jäänyt epäselväksi.
Veda 35M uudelleen sytytys hiilistä?
1
104
Vastaukset
- ......
Helpointa on latoa sinne vielä hieman hehkuvien hiilten päälle muutama klapi ja suuluukku ja toisioilmaläppä kiinni.Sen jälkeen antaa niiden puiden syttyä, aikaa menee ehkä tunti,asian voi tarkistaa yläluukusta,alkaa muodostua sauhua.Sitten vaan napista puhallin päälle ja vähän aikaa voi pitää puhaltimen läppää käsin hieman isommalla.Alkaa vohina kuulua ja sauhun määrä vähenee olennaisesti.Antaa palaa jonkin aikaa ja sitten pesä täyteen.
Talvisaikaan voi oikealla rytmillä päästä pitkät ajat käytännössä yhdellä tulitikulla.
Siellä Laddomaatissa on termostaatti, joka avautuu, kun kattilavesi on ylittänyt määrätyn lämpötilan ja alkaa ohjata kuumaa vettä varaajaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924