Huhtikuussa 2011 veljelleni tehtiin verisuonikartoitus, kaikki kunnossa.
Joulukuussa 2011 veljeni kuoli, sepelvaltimotauti.
Nopeasti se sepelvaltimotauti tulee.
Joulukuussa 2011 veljeni kuoli, sepelvaltimotauti.
Nopeasti se sepelvaltimotauti tulee.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vetää sanattomaksi, osanottoni.
Mietityttää miten tuo on mahdollista.
On sydän jututkin ,n50 mies eläkkeelle pääsyä odotteli ja töihin komennettiin, kuoli .Oli todettu ja osittain hoidettu tauti.
Päällimäisenä sinulla ei varmasti ole asian eteenpäin vienti, kun tuo hoitovirheeltä kieltämättä kuulostaa.
Kyllä surulliseksi vetää, täytyy katsoa jos perukirjoitusten jälkeen laittaa kyselyn asiasta.
Saako kysyä, minkä ikäinen veljesi oli. Jos jaksat, niin ehkä voisit myöhemin tiedustella, mistä oikein oli kysymys ja miksi tilannetta ei havaittu. Voi olla rauhoittavaa, jos vaikka löytyiis jokin ymmärrettävä selitys asialle.
Itse olen joskus selvittänyt sisareni kuolemaan johtanutta leikkauskomplikaatiota, joten sitä kautta ymmärrän, että epätietoisuus on myös rankkaa, kun kysymyksiä ja ihmetystä on paljon. Jaksamista.
Sitä en vielä tiedä mikä oli lopullinen kuolinsyy. Esitiedotteessa jonka sain, oli että sairasti sepelvaltimotautia. Hän oli syksyllä sappileikkauksessa ja kutistunen sappirakon vuoksi (pitkään kärsinyt tulehduksista) leikkaus tehtiin "avoleikkauksena" ja veljeni ei ollut kunnossa leikkauksen jälkeen. Sappivaivoihin hän ei ole aiemmin saanut hoitoa. jotain taisi mennä pieleen. Veljeni oli 61v. Tuo keväällinen kartoitus tehtiin kun vuosi sitten laskeva vatsa-aortta repesi. Hän selvisi hyvin niin suuresta leikkauksesta. (tämä paikallinen sairaala, jonka nimeä en sano, taitaa tyriä kaikki leikkaukset ja tutkimukset. Itse olen ollut siellä kolmesti ja aina on mennyt jotain pieleen)
Pitää olla aika hemmetin hyvä sairaala, kun vatsa-aortan ruptuurasta veljesi pelastettiin. Siihen kuolevat käytännössä kaikki. Ilman taitavaa henkilökuntaa veljesi olisi menehtynyt taatusti jo vuosi sitten. :/
Joo, olipa tuuria. Aortan repeämä yleensä vie kirkkomaalle. Sappileikkaus avoleikkauksena taas on iso leikkaus, eikä ole ihme että jos syksyllä on leikattu, niin vielä nytkin siitä olis tuntemuksia ja oireit näkyvissä. Eikä ole sellaista 61-vuotiasta, jolla ei olisi kalkkeutumia jo olemassa. Elämä vaan on tällaista.