Kuljettajan tilat

volvo-ville

Moi, semmoisella asialla lähdin liikkeelle, että olin sunnuntainäyttelyssä paikallisessa Toyota liikkeessä ihastelemassa uusia autoja.
Autot (corolla, Auris ja Yaris) , olivat hinnaltaan n.20-25 000 e, silti ne eivät tuntuneet mitenkään ihmeellisiltä 940:seen verrattuna, joka on nykyinen autoni.
Kuljettajan tilat eivät olleet näissä uusissa mitenkään paremmat kuin 940:sessä, olihan näissä tietysti hienoja nappuloita ja tietokonenäyttöjä, mutta pointti on se että hintaansa nähden nämä uudet Toyotat eivät tarjoa mitään ihmeellistä.
Oli hieno yllätys että 20-vuotta vanha, ja pari tonnia maksava 940 pärjää ihan täysiä näille nykyautoille tiloissa!
Onko muilla kokemuksia 940 tiloista?

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halpisautoilija

      Sattumalta kävin itse myös katsomassa uusia Toyotia viikonloppuna (5v. tytär halusi katsomaan autoja!). Kuljettajanpenkillä en käynyt. Oma huomioni kiinnittyi Farkku-Avensiksen tavaratilaan. Farkku-940 ronttiin verrattuna oli Toyotan kontti kooltaan jokseenkin vaatimattoman oloinen esitys. Tiloiltaanhan 940 on edelleen aika huippua. Nykyautoista Skoda Superb tekee tiloiltaan vaikutuksen.

      Nyt kun on selkääntaputeltu toisiamme 940:n tiimoilta, niin mitäpä nimeäisitte ko. autossa huonoksi ominaisuuksiksi. Paljonhan niitä ei ole...Muotoilu ehkä, joka on puhtaasti makuasia ja sitten sisustan osien laatu on heikohko. Nitisevää muovia on käytetty, joka ei myöskään meinaa kestää purkamista hajoamatta.

    • Moi, kiitos näkemyksestäsi volvon tavaratiloista, niin niitä huonoja puolia 940:sessä mitä olen omassani havainnut n.4 vuoden aikana mitä auto on itsellä ollut:

      - vanhanaikainen ulkonäkö (mielipide asia)
      - suuri polttoaineen kulutus, bensa 940 8,5- 15l sadalla, ja diesel 6,5-8,5l sadalla
      -kivikautiset moottorit ja voimansiirto, ei luistonestoja ja ajonvakautuksia
      -huonompi turvallisuus kuin uusissa autoissa( niin ajo kuin kolariturvallisuus)

      Sen sijaan hyviin puoliin ei taida tämä sivu riittää, mielestäni paras volvo ikinä, mistä laitoin aikanaan keskustelun liikkeelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe