Mitä on demokratia tänään?

hikomokozikana

On se kumma kun pitää äänestää 200 kansanedustajaa syömään meikäläisenkin rahoja. Päättämään juuri päinvastoin kun itse olisin halunnut. Välillä tuntuu, että eduskunta on lehtitalojen kehittelemä juttu, jotta saisi jutunaihetta silloin kun Tukiainen on toiminut hetken aikaa fiksusta, eikä Tuksusta ole mitään kirjoitettavaa.

Jos demokratia tarkoittaa ns. yhdenvertaisuutta. Elikkä yhdessä päätetään asioista? Niin minusta 200 sisäsiittoisen kansanedustajan mielipide ei riitä "otannaksi". Jokainen tutkija tietää, että tutkimus joka perustuu 200 otantaan niin ei ole mikään tutkimus vielä. Tarvitaan vähintään 1000.

Niin tai näin.... eduskunta on loppujen lopuksi kuin mikä tahansa työpaikka, koulu ym. Samat henkilöt riittävän kauan samassa syssyssä niin lopputuloksena on kuin BB talo. Juonitaan, sovitaan, petetään ym. Miksi näiden ihmisten sitten annetaan johtaa tätä maata? Tässähän se tulos on missä nyt ryvetään koska näin tapahtuu.

Tänäpäivänä ei ole mitenkään mahdoton juttu, että jokainen kansalainen voisi äänestää samalla tavalla kuin eduskunnassa. TUPAS tunnuksilla voisi kirjautua sisään järjestelmään josta voi äänestää uudenlakiesityksen puolesta tai vastaan.

Tämähän olisi sitä demokratiaa. Ne joilla ei ole tietokonetta/internettiä/TUPAS tunnuksia voisi puolestaan jonotella aina johonkin eduskuntatalolle äänestämään. Loppujen lopuksi tämän järjestäminen kävisi kuitenkin PALJON halvemmaksi kuin 200 BB asukasta juonittelemassa ja syömässä meidän kansalaisten hiellä ja verellä hankkimia rahoja.

SAIRASTA KUN KATSOIN TAAS PALKKAKUITTIA JA SIITÄ LÄHTI SURUTTA 1/3 POIS JA SAMAAN AIKAAN MIETIN, ETTÄ JOS TUO 1/3 OLISI TULLUT MYÖS TILILLENI NIIN MINULLA OLISI HYVÄ OLLA. EN TARVITSISI MUIDEN RAHOJA.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

        Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
        Kotimaiset julkkisjuorut
        123
        1964
      2. Stepuli itkee facessa

        Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        131
        1874
      3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

        Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        210
        1794
      4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

        Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        256
        1465
      5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

        Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1392
      6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

        Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
        Maailman menoa
        516
        1076
      7. Minä menetän sinut kokonaan

        Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
        Ikävä
        50
        972
      8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

        Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        115
        916
      9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

        Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
        Maailman menoa
        347
        882
      Aihe