Skoda Octavia ajoi tänään minun ohitseni lumimyräkässä, huono näkyväisyys mottoritiellä, minulla oli mittarin mukaan 100 km/h nopeutta, mutta Skoda kuljettajan piti vain väen väkisin ängetä eteeni ja lumipilvi peitti täysin näkyväisyyteni joksikin aikaa. Jouduin hiljentämään nopeuttani jotta en törmäisi mihinkään, kun näkyvyyteni huononi.
Oliko tämä se niin kutsuttu kyykytys?
Eikö Skoda Octavia kuljettajat ymmärrä vähentää vauhtia huonoissa talvi-olosuhteissa?
Oliko tämä se niin kutsuttu kyykytys?
Eikö Skoda Octavia kuljettajat ymmärrä vähentää vauhtia huonoissa talvi-olosuhteissa?
Vastaukset 39
Vanhimmat
älä huoli se oli neliveto.
näin sen saman skodan.
Ei kannata huolestua, kyseessä oli vain tyypillinen nousukas, joka on raivokkaan säästämisen jälkeen saanut hankituksi auton itselleen. Sitä pitää sitten näytellä kaikille kuin euroopan omistaja.
eipä hääpppönen automerkki.Osta s..4 pyörää ja loota.
Olen monta kertaa kohdannut tuollaisen tilanteen. En tosin yleensä kiinnitä mitään huomoita automerkkiin kun se ei riitä selitykseksi.
Asenne tai puhdas ajattelemattomuus tuota voisi aiheuttaa.
On muitakin selityksiä.
Se että joku tahtoo ohitsesi voi johtua ainakin kahdesta syystä.
Ajoit hitaammin kuin yleinen liikennevirta.
Jospa sekään ei tahtonut ajaa 100km/h sinun perässäsi jatkuvassa lumipöllyssä,
Hälle jä siisi kaksi vaihtoehtoa. Ajaa 95km/h ja ajaa hitaamin kuin muu liikenne.
Ohittaa ja lähteä.
Octavia ajo-ominaisuudet ovat sen verran paremmat kuin Aasialaisperäisissä autoissa, joten et voi sitä ymmärtää ennen kuin itse koet.
Kuka haluaisi kuunnella skodan räklättävää, löysää nokkaketjua tai kokea nykivää dsg-laatikkoa, kun voi ajella tasaisesti CVT:llä
Kuka haluaisi kuunnella tojotahvon räklättävää löysää nokkaa?
Skodassa ei viitsi kauaa istua ja pakolliset siirtymät tekee mielellään mahdollisimman nopeasti...
Tämä on juuri näin!
Se nyt vaan näyttää olevan niin, että Skodakuskit on liikenteen toiseksi sporttisimpia ja rohkeimpia taitavia kuljettajia, ohi menee vain söpöt Audimiehet.
Ei voi kuin kateellisena katsella Toyotan ratin takaa ja körötellä 80km/h ja sekin pelottaa niin hitosti tunnottomalla katiskalla.
Tapahtuipa myös minun työmatkani aikana: Skodistin (Ocu) oli välttämättä ajettava pöhryistä ohituskaistaa moottoritiellä lennättäen kaikki lumet muiden lasiin, ja ylinopeutta tietenkin. Ihmeen vakaasti se eteni siinä lumessa kylläkin. Mutta onhan tuo vaarallista, luulisi vähän olevan järkeä päässä, että ajaisi jonossa muiden joukossa.
Emme oli saabistit nyt skodistit;)
Ookko varma että ihan kaikki lumet lennätti? Jos tien pintaan jäikin vähän lunta?
> Oliko tämä se niin kutsuttu kyykytys?
Ei ollut. Kyykytys oli se kun lääkäri kyykytti 70-luvulla selkäsairasta.
Heh heh tuo on ihan läpällä heitetty tuo aloittajan juttu ja skodamiehet ottaa tosissaan. Eihän skodalla nyt oikeesti ohiteta yhtään ketään.
Jatkuvasti skodat, erityisesti ocut, ohittavat minut. Ajelen tojolla. Minua v ituttaa että skodat posottavat ohi vaikka kuinka poljen Tojon pedaalia. Tunnen oloni voimattomaksi ja kyykytetyksi. Siksi provoilen täällä.
Vain hullut ajavat satasta lumipyryssä. Myöskin sinä joka ajoit satasta ja joka ohitettiin olet hullu.
Jos siis Skoda on ohittanut sinut ja vetänyt suoraan eteen , Onhan toi ihan puhdasoppinen kyykytys.
Skodaistit harrastavat näitä. Itse vetelen Ocullani juuri näin, ja sekös vituttaa heikompitehoisten "nuhapumppujen" kuskeja.
Hehheee, shän olin mä! Mun uus ocu räsänen etenee niin vakaasti ja leikiten sen sallitun 120 tämän päivän keleissä, etten viitti hidastella. Lisäjäykisteet korissa, urheilualusta, DSG ja 200 hv. Vasemmalla kaistalla hunttait ja tojottimet ajelee 95 niin pitää sitten vetää vakkari päällä oikealta ohi. Turha sitten enää tunkea takas oikealle, joitui taas nojaamaan tööttönkin.
Pyllyntyöntäjänipponit pois vasemmalta kaistalta alinopeutta ajelemasta, se on tarkoitettu suurimalle sakottomalle nopeudelle, rajoitus 20. Jos perse kestää niin lujemmalle. Korean kikottimet voi jättää sadepäivinä kotiin ellei niillä pääse rajoitusten mukaista vauhtia.
Skodalla on hyvä kyykyttää.
Samaa mieltä. Skoda onkin varsinainen kyykytin!!!
Itäpaviaanit eivät vain näe eteensä huuruisesta pomppulinnastaan.
Niin se vain on, ettei ole ollut koskaan Toyotaa, eikä tule!
Totta varmasti puhut. Näitä itäautoja ostetaan aatteen takia ei järjen.
Siksi Skodillac!
Minä ajan motarilla aina vasenta kaistaa, matka joutuu eikä tarvitsse jarrutella teidän oikealla nysvääjien takia.
Toivottavasti ei ole koskaan muita kyydissä.
Joo sehä se aloittajalla oli, että ajoi mittarin mukaan normaalissa talvisäässä tasan satasta, elikkä todellinen nopeus oli 90-92 km/h.
Ohihan siinä silloin muut menevät.
Se on Tohotien ominaisuus tuo suuri mittarivirhe ja moisilla rankineilla tuokin nopeus on normaalillakin talvikelillä liikaa.
Jurppiihan se tietysti, mutta koeta kestää. Itse olet autosi valinnut.
Skodan kiire loppuu nopeasti, kun jäykkä taka-akseli käy pienessä routaheitossa vänkäämään ja pompottamaan.
Skodaäijä kiroilee ja veivaa rystyset valkoisena hanskamerkillä koristeltua rattia. Skoda loikkii kuin pelästynyt rusakko koivikkoon ja sinne myös jää.
Höpö höpö. Skodissa on tunnetusti paremmat ajo-ominaisuudet kuin yhdessäkään Toyotassa.
Tunnetusti kaalilavetti-nimitys kuvastaa osuvasti Skodan huojakkaa taapertamista.
Sivullisena törmäsin tähän keskusteluun teen huomion että arvoisat skodistit eivät ymmärrä mikä meni vikaan.
Itse olen tehnyt samansuuntaisia havaintoja skodisteista viime vuonna eli että ohituksen jälkeen vaihdetaan kaistaa toisen nenän eteen ravat silmille tyyliin. Eikö tätä enää opeteta autokoulussa vai ovatko skodistit jotenkin huonoja oppimaan, uppiniskaisia vai mistä on kyse?
Juntteja
Voi sivullista Toyota Tero rukkaa. Noinko sulle ai na käy. Säälittää.
Huono itsetunto on usein taustalla tuollaisessa häiriökäyttätymisessä.
t. psykiatri
Kalle tykkäs Skodasta mutta joutui vaihtamaan huonoon Toyotaan.
Auto ja persoona – Kalle Rovanperä (Teknavi 2019)
https://youtu.be/FZxYM6AQGkA
Tienpäällä kun on työkseen raskaalla autolla niin huomaa mitkä automerkit ovat edustettuna raivokkaassa liikennekäyttäytymisessä. Bmw Audi Mb Skoda. Nyt on vähemmän Vw ja Ford ollut edustettuna. Ei tämä mikään sääntö ole mutta hyvin paljon pitää paikkaansa. Siivommin ajavat korean ranskan ja japanin merkeillä ajavat.
Tien penkkoihin näitä kolloja sitten suihkii kun rekan telipyörät pöllyttää lumet ilmaan ja pakko on ohittaa vaikka mikä olisi.
Vasen kaista moottoritiellä on muutenkin lumisempi ja vaikeakulkuisempi. Itsestään ja autoistaan liikaa luulevat ovat pahimpia riskejä, melkein rattijuoppoihin rinnastettavia.
Skodillac ohitti minut tänään aamulla työmatkaliikenteessä - Työnsi talla pohjassa hurjaa vauhtia horisonttiin. Hetken aikaa ajeltua havaitsin syvällä lumipenkassa Skodillacin - Siellä se oli pelti pystyssä savuamassa. Vaihdelaatikko oli lentänyt penkalle ja jatkoketju roikkui puun oksalla. Skodillacin kuski ulvoi ja möykkäsi kuin oikehöylä konsanaan penkalla... en tosin tiedä kenelle ja miksi??? No soittelin sille apua ja sinne jäi odottelemaan hinuria.