Kokemuksia kaipaisin...
Kesällä olis tarkoitus lähteä autolla Bulgariaaan muutamaksi viikoksi. Minkä maiden kautta kannattaisi mennä, mitkä mat kiertää kaukaa))), tulliveroista,moottoriteistä, majoituksesta matkan varrella jne, kaikki vinkit otetaan vastaan, kiitos!
Autolla Bulgariaan
1
120
Vastaukset
- Keväällä Bulgariaan
Olemme ajaneet omalla autolla ViaBaltika-Puola-Slovakia-Unkari-Serbia reittiä useita kertoja, joten suosittelemme. Kerran Romanian kautta, joten tänä keväänä mahdollisesti sitä kautta uudelleen. Matkalla yövyimme 3-4 yötä ja hotellit/motellit löysimme tienvarsiopasteiden perusteella. Ei moitittavaa. Valkovenäjän ja Ukrainan kautta emme ole ajaneet, kannattaa katsoa Ulkoministeriön sivuilta ko maan suositukset. Autoliitolla erittäin hyvä kirja: Autoillen Eroopassa, jossa paljon yksityiskohtaista tietoa. Varsovassa Puolassa oli vielä viime kesäkuussakin isot moottoritietyömaat, joten matka teko oli silloin todella hidasta. Kannattaa varmaankin googletella reittiä ja etsiä etukäteen hotelleja reitin varrelta. Meillä yleensä ajoaika 9-10 tuntia ja 5-700 km ja yöpymispaikan hakemiseen varattiin reilusti aikaa. Suosittelemme ajamaan rajoitusten mukaan ja muutenkin olemaan erittäin tarkka liikenteessä. Konsulaattien puhelinnumerot kannattaa tallentaa varmuuden vuoksi kaikkien kännyköihin. Ei vara venettä kaada. Onnellista matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894