Mitens se Volvon vinokoneen hammashihna vaihdetaan?
Vinokoneen hammashihna
seadog
5254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lämmönvaihdin pitää ainakin ottaa ensin pois ja sitten kampiakselin hihnapyörä, kuten autossakin. niin tai laturin hihna ihan ensin. Lämmönvaihtimen/paisuntasäiliön irrotuksen jlk nokan hihnapyörä tulee muistaakseni mukavasti näkyviin. Ja sitten se hihnan suojamuovi irti. Merkkaa vaan kampi - ja nokka-akselin paikat ja vaihtaa hihnan ja ehkä kiristimen. vesipumpun asennollahan ei ole väliä. Auton hihnaa ja kiristinta ja vesipumppua olen käyttänyt 151 -koneessa.
Kiitokset, ilmeisesti kuitenkin aika suoraviivainen homma vaikka joutuu vähän purkamaan.
Onko siinä hihnan kiristimessä epäkesko vai jousiko kiristää hihnan, eli tarviiko hommaan ostaa momenttiavain.
Kyllä, jos on johonkin autoon vaihtanut hihnan, varmasti onnistuu tähänkin. Jousikiristeinen se on.
Jos et ole ennen vaihtanut, niin älä vaihda nytkään. Se on pieni työ ammattimiehelle, mutta siinä on mahdollisuus tehdä iso virhe.
Hei!
Just vaihdoin 151:seen. Lämmönvaihdin pois,kiinni termarikopassa ja parilla pultilla pakosarjassa. Letkut irti ja vaihdin tulee ylös,hieman etuviistoon nostamalla pois. Laturinhihna pois ja "alakoppa" pois,on kiinni 6mm. pulteilla. Raakavesipumppuhan on kiinni siinä alakopassa,eli seuraa mukana. Kampiakselin alapyörää ei tarvitse irroittaa,kuten tuossa joku väitti. Merkit kohdalleen vanhalla hihnalla. Merkit ovat: nokkapyörällä hahlo,taitaa olla suoraan ylöspäin,pyörässä täplä ja "taustapellissä" hahlo,nämä kohdakkain. Kampiakseli "nollaan" (pyörässä täplä) ja virranjakajan käyttöpyörä kello viiteentoista (tämä ei pakollista muuten,mutta vältyt "hyppyyttämästä" jakajaa,jos huomioit asennuksessa). Vanha remmi pois päältä,kiristin löysäämällä. Uusi hihna päälle ja uusi kiristin paikalleen,kiristin vaikkapa pistepuikolla tai naulalla lukittuna "auki asentoon" . Remmistä löysät pois,pyörittämällä moottoria käyntisuuntaan HOX! katso tarkasti ettei jako muutu,kun remmistä on "pitkältä sivulta löyhät pois,niin kiristin vapautetaan nykäisemällä lukitinviritys pois ja tarkastetaan kireys. Sen jälkeen osat käänteisessä järjestyksessä takaisin. Oliko riittävän epäselvä "korjausmanuaali" ? :-)