M;itäs mieltä kansalaiset ovat uudesta kuntaliitos-

johan on markkinat

suunnitelmasta, johon Paimiokin on piirretty mukaan, kuten Kunnallislehti esitteli?

11

206

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en usko

      Ei voi olla TOTTA!

    • jormaa98

      ei hyvää seuraa.

    • solost

      Kyllä siitä hyvääkin seuraisi....

      • Paimion Paroni

        Kerro vaan sitten mitä hyvää. Laskeeko verot ? Tulevatko palvelut paremmiksi vai lähemmäksi ? Lyheneekö työmatkasi ? Saako Paimio lisää päätäntävaltaa ?
        Lisääkö pakkoliitos kuntalaisten tai jopa poliitikkojen motivaatiota ? Saako Paimio lisää asukkaita tai työpaikkoja ?
        Ainoa mitä Paimio voi saada Kokoomus enemmistön ja korkeapalkkaisemman kaupunginjohtajan.
        Vanhalle kaupunginjohtajalle tietysti projekti tehtäviä eläkeikään saakka kunnes hänen tilalleen palkataan kaksi projektityöntekijää.


    • zdrg

      jes hyvä hyvä

    • asdffaesed

      meneekö meidänkin kaikki palvelut kaarinaan niinku piikkiöläisillä kun kaarinaan liittyivät???

      • aika epäileväinen

        Turkuunko siis ennemmin kuin Saloon?


      • Vauhtia hankkeelle
        aika epäileväinen kirjoitti:

        Turkuunko siis ennemmin kuin Saloon?

        Minun mielestäni Saloon olisi asiallisempaa liittyä.
        Ajatelkaa nyt, kuinka helppo Salossa on asioida. Sieltä löytää aina parkkipaikan ja palvelut ovat helposti löydettävissä. No kait sielläkin parkkipaikat vähenee, mitä enemmän kaupungin asukasluku kasvaa. Matka on Saloon on lyhyempi kuin Turkuun. Minä asioisin mieluummin Salossa. Siellä on saatavilla kaikki tarpeellinen, kännykät, asusteet, kodinkoneet, huonekalusteet, kirjat, ravintola- ja majoituspalvelut jne. muutamia mainitakseni. Tai voihan sitä Salossa shoppaillakin, vaikka Turkuun liityttäisiin.
        Sori, etten ole tarvinnut kaupungilta vielä henkilökohtaisia palveluksia, en vaippoja, en kuljetuspalveluja, kotihoidonpalveluja, toimeentulotukea tai muuta. Taitaa kyllä sekin aika vielä edessä olla, kunhan aika koittaa.
        En usko, että Turusta sen paremmin saa henkilökohtaisia palveluksia kuin Salostakaan.
        Odotan innolla kuntaliitosta, että ehdin vielä nähdä ja kokea senkin asian elämäni aikana, mitä kuntaliitos tuo tullessaan. Mahtaako Rivonmäen reitilleenää herua rahaa.


    • paimion paroni

      Kunhan leikataan johto-organisaatiot joka liitoskunnassa ennen liitosta. Uusi johto-organisaatio ei voi olla yhtä iso, kuin kaikki liitoskunnat johtoportaat yhteensä. Eihän yhdistymisessä muuten mitään järkeä ole. Liitoksen jälkeenhän on sitten se 5 vuoden irtisanomissuoja liitoksen työntekijöille. En ymmärrä, mitä säästöä siinä tulee, ellei liitoksen jälkeen saa irtisanoa tarpeettomia työntekijöitä, mihin niitä entisiä kaikkia kunnan/kaupunginjohtajia tarvitaan? Salosta vastataan kaikki projektitehtäviin. Vaan ehkäpä Nokian rahahanan tyrehtymisen jälkeen alkaa järjen ääni kuulua sielläkin. Ainut, mikä lehdestä pisti silmään oli huoli, että tloja pitää saada lisää. On se toinenkin tapa tasapainottaa, menoja pois. Vaan kukapa sitä omaa oksaansa sahaisi kaupungin virkamiehistäkään? Kaupunkien työntekijäportaassa tehdään töitä, kuten ennenkin. Ja vähän lisääkin, mitä projektijohtajat keksivät lisätä.

      • merja111

        Melkein samaa mieltä kuin sinäkin. Säästöjä ei voi kuitenkaan tulla siten, että annetaan kaverille. Eli kaikki kunnat "törsäävät" tyhmillä päätöksillään ja näistä päätöksistä ei jää koskaan ns.kiinni,


        PS. Eli tässä on kyse siitä, että päättämisestä tulee muutakin kuin "sulle mulle" win-win politiikkaa, joka hyödyttää myös kuntalaisia.

        PS.2 Kuntavaaleja odoteltaessa... missä säästöt ja missä järki? Syntyykö jyky?
        Vai ymmärtääkö kansa sen, että naapurin hymyilevä älykköemäntä ei välttämättä olekkaan paras politiikkaan?

        PS.3. Sari epäilemättä on kaunis, kuvankaunis. Marjo Matikainenkin oli sitä ... Paimio . Espoo...jep!


    • Merja111

      Jokainen kunnanjohtaja ja työntekijä pelkää oman työpaikkansa puolesta. Mielestäni myös syystäkin, vaan veronmaksalle, joka ajattelee aidosti niin tämä esitys oli jopa hieman vaatimaton. Säilyykö Paimio? Vista? Ymmärrän, että ihmiset pelkäävät toimeentulonsa puolesta (kukapa sitä ei tekisi?), vaan tällainen leikki loppukoon.

      Mikä leikki? Tähän kysymykseen voivat vastata vastuussa olevat nykyiset politiikot, jotka ovat a. lahjottuja b, tyhmiä tai c. vastustajia hölmöissä päätöksissä.

      PS. Tässä leikissä on siis kyse vastuunkantamattomuudesta joka ilmenee "kotiseuturakkautena"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe