Onko joku ite sekoitellut jallua saanut siitä samanmoista kuin pitkäripasen juoma? tarvitseeko ruskistaa sokeria lisäväriä antamaan, niin kuin aitoon lisätään E150 koodia. voiko jostain kaupasta ostaa E koodeja?
Jaloviinaa
6
886
Vastaukset
- Jees Jallu
Kauppa joka myy yleisimpiä elintarvikeväriaineita on nimeltää Apteekki.
Jaloviinassa ei ole mitään mystistä. Kirkastaviinaa ja perus v.s konjakkia tai brandyä. Väriainetta ei tarvitse alkoholeissa mainita - moni ilmoittaa tästä huolimatta. Esim Saksassa on ilmoitettava myös alkoholin mahdollisesti sisältävä väriaine.
Pahat kielet kertovat, että Jallu kehitettiin sen takia, että haluttiin listä kotimaisen alkoholin myyntiä ja vähentää tuonti alkoholin myyntiä. Tiedä häntä - maistuu kolan kanssa. Ei voita konjakkia tai brandyä, ei edes niitä halvimpia. - 20 v alkoharrastusta
Mikähän tässä sekoittelussa on ideana? Mullakin oli 20-vuotiaana hirmu halu lantrata alkoholien kanssa ja jopa keksiä eri drinkkejä. Nykyään kun päämäärä on pelkästään päästä känniin ainoa kriteeri on mahdollisimman suuri alkoholipitoisuus ja kouluttaa kurkkua kestämään sitä. Vuosien totuttelun jälkeen kurkku kestää nyt 81% raaka-alkoholia, alussa puhuttiin 40 prosentista 25-vuotiaana, tavoite on viiden vuoden kuluttua juoda raakana 96% pirtua puoli litraa kerralla. Se on sitten taas eri asia kestääkö sisuskalut sen.
- ei kiitos
Kurkku voi kestää hetken mutta vatsan limakalvot eivät. Valitettavasti tulet saamaan ongelmia kokeilusi tuloksena. En näe mitään syytä miksi viina pitäisi juoda raakana kun vettä saa liki joka paikasta. Aika moni alan lääkäri sanoo, että yli 20% juomia ei pitäisi juoda ilman laimennusta, jos ei halua akuutteja vaivoja riesakseen.
Vatsakalvontulehdus, haima tai sappitulehdus, vatsasyöpä, kurkku ja ruokatorvensyöpä, maksakirroosi, vatsakatari, krooninen ripuli....listaa voi jatkaa aika monta riviä.
- Pirtuunhukkunut
Ei kannata "kouluttaa" kurkkua pirtulle. Mitä hyötyä siitä on? Otin kerran aika moisen hömpsyn pirtua ja kurkku oli kuin liekeissä tovin- vatsaa tosin lämmitti aika mukavasti. Pirtua 2/3 ja glögijuomaa 1/3 on aika passeli juoma.
- Jorma Paljas
Itsehän vedän käteen raakana eikä tunnu missään.
- Penisribale
ripuli kusi kakka pissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232648- 1642081
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1161341Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631306- 971256
HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio291194En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771161Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351142Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451119Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841078