Olen miettinyt huomenna menoa päivystykseen ja pyytää lähetettä mielialasairaalaan.
Kiinnostaisi tietää, että mitä voin sanoa päivystyksessä syyksi, että haluan? Itsellä on yli vuosi sitten todettu vaikea masennus ja ahdistus on kova ja itsetuhoisia ajatuksia on myös. Jotenkin nolottaa mennä sinne ja itkettää varmasti jne.
Toiseksi paljon maksaa jos on mielialasairaalassa hoidossa päivä maksu noin suunnilleen?
Ja saako käyttää kännykkää vapaasti? Jos siis nyt vapaaehtoisesti sinne haluan mennä.... ahdistun nimittäin vaan enemmän jos en saa olla yhteyksissä poikaystävään yms.
mielialasairaalaan vapaaehtoisesti..
12
547
Vastaukset
- UmaamU
Mikä on mielialasairaala?
- kdkdkdkdkd
tarkoitin mielisairaalaan :)
- Kylmät kädet
Kuka helvëtti haluaa mielisairaalaan vapaaehtoisesti? Se on kuin vankila.
- UmaamU
Kokemusta vain Lapparin avoimelta osastolta ja ei todellakaan ollut vankila. En kirjoittaisi tätä nyt, jos en olisi sinne aikoinaan päässyt/joutunut.
- Vielä pahempi
Mielisairaala on vielä pahempi kuin vankila, koska mielisairaalassa ei ole ihmisoikeuksia (perustuslain toinen luku), mutta vankilassa on. Tuttava on ollut molemmissa, joten hän tietää kokemustensa kautta.
Minäkin ihmettelen aloittajan halua mennä mielisairaalaan vapaaehtoisesti. - Tjuristi
Vielä pahempi kirjoitti:
Mielisairaala on vielä pahempi kuin vankila, koska mielisairaalassa ei ole ihmisoikeuksia (perustuslain toinen luku), mutta vankilassa on. Tuttava on ollut molemmissa, joten hän tietää kokemustensa kautta.
Minäkin ihmettelen aloittajan halua mennä mielisairaalaan vapaaehtoisesti.Höpöhöpö. Kerrotko mitkä ihmisoikeudet sinusta mielisairaalan potilaalta puuttuvat? Suljettu pakkohoito itselleen tai muille vaaralliselle henkilölle ei ole tietysti "kivaa" mutta tarpeellista joillekkin.
- Kylmät kädet
UmaamU kirjoitti:
Kokemusta vain Lapparin avoimelta osastolta ja ei todellakaan ollut vankila. En kirjoittaisi tätä nyt, jos en olisi sinne aikoinaan päässyt/joutunut.
Itse olen viettänyt yhteensä vain muutaman päivän Peltolan suljetuilla osastoilla ja voin kertoa, tuo aika tuntui ikuisuudelta. Kun joudut nukkumaan 4-5 narsistisen hullun kanssa samassa pienessä huoneessa, siinä ei auta korvatulpatkaan.
Sain manipuloitua itselleni 5 minuutin ulkoilumahdollisuuden, jolloin karkasin. Perääni ei onneksi hälyytetty poliisia, sillä olen vaaraksi vain itselleni.
- apua siellä annetaa
Mene vain ja kerro ihan rehellisesti tilanteesi, että sinulla on jopa itsetuhoisia ajatuksia. Eiköhän kännykän salliminen ole aina tapauskohtainen. Ihan turhaa pelottelevat sairaalan ankeudesta.
- dkfjiweutjgoierjgvkl
Nykyään, kun laitospaikkoja on koko ajan vähennetty, on todennäköisempää, että et tule osastolle edes pääsemään. Sinne on vaikeaa päästä.
Nauratti, kun (muka) masennuksesta kärsinyt (siitähän jokainen julkisuudesta pudonnut yrittää kärsiä päästäkseen otsikoihin) joku ex-missi ilmoitti, että kahden viikon (vaikean..) masennuksen jälkeen hän ajatteli mennä (siis ihan noin vain) mielisairaalaan, mutta kavereille juttelu sitten poistikin tämän vaikean masennuksen. Just joo. - jooojoo
Jos tarkoitan mielisairaalalla avohoitoa osastolla, niin kannattaa mennä, jos siltä tuntuu. Parempi se on mennä ajoissa kuin silloin, kun tilanne on niin paha, että saa pakkohoitolähetteen. Avohoitolähetettä en kyllä tule saamaan, jos tilasi ei ole tarpeeksi huono, mutta jos sen saat, niin on selvää, että kannattaa ihmeessä mennä. Olet selvästi hyvällä tiellä, kun löytyy halua parantua ja taistella (sanoo henkilö, jolla itsellään ei sitä pahemmin ole).
- Kylmät kädet
Osastopaikat käyvät päivä päivältä vähemmiksi kasvavan potilasmäärän takia, mutta onneksi on meitäkin, jotka eivät missään nimessä halua millekään osastolle.
Oli se sitten avoin, tahi suljettu..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861