Auttaako verkostoituminen presidenttipelissä?

Eläkeläispersu

Oikea syntyperä ja vanhempien sopiva verkostoituminen auttavat myös presidenttipelissä. Paavo Väyrynen on lähtöisin tavallisen kansan parista, joten hänen piti olla koulussa kympin oppilas ja piti vielä väitellä tohtoriksikin, jotta hän olisi hovikelpoinen presidenttipeliin.

Väyrysen kilpakumppanilla Pekka Haavistolla, joka on pelkkä ylioppilas ilman mitään akateemisia opintoja, presidenttipeliin pääseminen on johtunut vanhempien sopivasta verkostoitumisesta. Haaviston isä oli yhteiskoulun rehtorina Munkkiniemessä, eräässä Helsingin hienostokaupunginosassa, ja mitä ilmeisimmin hän on kuulunut Lions-, Rotary- tai Vapaamuurarijärjestöihin, joten Pekan isällä oli käytettävissä loistavat hyväveli-verkostot.

Haaviston rehtori-isän Lions-, Rotary- tai Vapaamuurariverkostojen avulla pelkälle ylioppilaspojalle voitiin järjestää hienot kansainväliset virat, jotka riittivät suosituksina presidettipeliin ilman akateemista loppututkintoakin. Näin se tasa-arvo toteutuu suomalaisessa yhteiskunnassa.

4

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • persua tiedonvälitys

      lainaus: "ja mitä ilmeisimmin hän on kuulunut Lions-, Rotary- tai Vapaamuurarijärjestöihin"

      lainaus: "Haaviston rehtori-isän Lions-, Rotary- tai Vapaamuurariverkostojen avulla pelkälle ylioppilaspojalle voitiin järjestää "

      Siinä on persujen toimintaa parhaimmillaan! Ensin OLETUS, että ILMEISIMMMIN ON KUULUNUT...

      Ja sitten VARMA TIETO:Haaviston rehtori-isän Lions-, Rotary- tai Vapaamuurariverkostojen avulla pelkälle ylioppilaspojalle VOITIIN järjestää .....

      Voiko Soinia enää vastenmielisemmin kannattaa....

    • hienoa...

      Hauskaahan tässä on se, että homoudella pärjää paremmin kuin persuudella! Vai onko Soini henkilönä todella noin vastenmielinen suomalaisten mielestä?

    • maisterimarjaana

      Kyllähän se melkoinen onnenkantamoinen on, että pelkällä ylioppilaspohjalla pääsee noin näyttäviin kansainvälisiin tehtäviin. Miten ihmeessä joku YK-virkailija älysi soittaa Suomeen tavalliselle ylioppilaalle ja halusi juuri Pekka Haaviston YK:n palvelukseen? Ainoastaan Vapaamuurarien tukiverkosto pystyy järjestämään tällaisia tähdenlentoja.

    • pSS rasistiroikaleet

      Onneksi Hakkaraisella ja Liisa Siraisella on tuota koulutuspohjaa? Osaavat nuo persut ainakin käyttäytyä. Nimittäin: huonosti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. 159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe