Tapahtumat 60-luvulla johti tähän

Talkooväki

K.M.P. kirjoitti hyvin:

"... pappishajaannuksesta lähtien, em. saman maallikkosaarnaajan aseman vahvistuessa, lanseerattiin opit täysin sosiologisesti piirrettävästä "jumalanvaltakunnasta", oppi "jumalan huoneen hallitusesta [SRK:n johtokunta], voimaan tuli televisiokielto ja alettiin korostaa ehkäisyn synnillisyytä ja sitä, että "Jumalan valtakunta kasvaa sisältäpäin".

Lahkoutumiskehitys kiihtyi, teologisesti ja sosiologisesti.

Eristäytymiseen tähtäävä lapsi- ja nuorisotyö käynnistyi.

Toisinajattelijoita alettiin erottaa, ja järjetettiin surullisenkuuluisia hoitokokouksia. Ihmisiä syyllistettiin erilaisten "henkien nojalla". Kuuluisin "väärä henki" oli ´kososlainen´ henki. Tänäkään päivänä oikeastaan kukaan ei tiedä mitä se on, tai oli. Siinä sivussa em. maallikkosaaranaaja kävi Pohjois-Amerikassa erottamassa 2/3 silloisista vanhoillislestadiolaisista."

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/7157-lestadiolaisjohtaja-ketaan-ei-ole-viela-hyllytetty?start=30#kommentit

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 38+33

      Ja Raamatun piti olla ylin auktoriteetti uskonasioissa, mutta se unohdettiin.

      • 13+2

        Maailman loppu oli alkanut 60-luvulla. Elettiin viimeisiä hetkiä. Sielunvihollinen oli käynyt täyteen sotaan Jumalan lapsia vastaan ja koetti eksyttää kaikki maailmaan kylvämällä vääriä henkiä, tekemällä eriseuroja ja uusia vihoviimeisiä eksytys mööpeleitä keksimällä.

        Lukekaa vaikka mopin palstalta löytyviä päivämiehiä tuolta ajalta. Kovin ovat kirjoittajat hädissään ja eksyksissä uusien asioiden edessä. Vuoden 71 PM ei uskoo uudenvuodentervehdyksessään maailmanlopun tulevan jopa samana vuonna. "jos edes tämän vuoden vielä saisi..."

        Sieltä ne syntilistat, armoneuvot, perinnäissäännöt jatkuva synneissä ja synnintunossa eläminen ainaisem ripittäytymis vaatimuksen kera tulevat?

        Eksyneiltä hätääntyneiltä miehiltä joiden lamppu oli päästetty sammumaan. Nämä tyhmät neitsyet ohjaavat eksytettyä sionia vieläkin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe