Yksi esimerkki maailman tyhmyydestä on luulo jomnka mukaan "perkele" olisi kirosana. Tällä tietomäärällä myös "kukkanen" on kirosana.
Emmehän me muidenkaan maiden kieliä kiroamiseksi miellä, miten sitten Raamatun alkukieliä?
Vanhassa testamentissa sana Saat.ana (Šatan) merkitsee varsinaisesti vastustajaa, ja sitä käytetään joskus ihmisistäkin, missä tapauksessa se on suomennettukin sanalla vastustaja. Sanalla tarkoitetaan myös oikeuskielessä tuomioistuimen syyttäjää.
Kysymys on siis Jumalan lasten syyttäjästä. Kysymys on sekoittajasta.
Kysymys on Jumalan vastustajasta.
Miksi tuohon nimeen kiroavat juuri ne ihmiset, jotka eivät usko häntä edes oleva? Se ei ole sattumaa sekään. Väittäessään ettei kelettä ole, he todistavat olevansa hänen palvelijoitaan ja uskollisia orjiaan.
Moni kulkee ylpänä, pää pystyssä, ja kiroten suoraan helve)ttiin jota he eivät usko olevan olemassakaan. Tämäjos mikä osoittaa tanan olevat miljoona kertaa ihmistä ovelampi ja viisaampi olento.
On vasin yksi mahdollisuus pelastua hänen tuhovaikutukseltaan.
Jeesus Kristus Jumalan Poika vapahtaja. Onko ihme että kele orjineen vihaa Jeesusta ja hänen omiaan yötä päivää.
Myös meidän palstamme häiriköt ovat elävä todistusaineisto keleen sammumattomasta vihasta.
Maailman tyhmyys
Jeesus auta
1
<50
Vastaukset
- Fered.
Totta on , märkäpitä ovat , ei mitenkään voi kaunistella
koska juuri tuollaisia sarvipään penikoita ovat häiriköitä
mutta mitä sitten kun he on todettu . eikö pois saanti olis
seuraava etappi ,,,en paremmin sano...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882