Ei ole mikäli verrataan perussuomalaisten ja vennamolaisten aiempia tuloksia. Mutta jos vertailukohtana pidetään jytkyä niin silloin tulos on suorastaan surkea. Spekulointi siitä alkaako nyt myös perussuomalaisten yleinen kannatuksen lasku epäilemättä saa tuulta siipien alle.
Onko neljäs sija Timolle häpeä?
5
<50
Vastaukset
- Siksi me äänestämme
Timo Soinin ei tarvitse mitenkään hävetä jäämistään neljännelle tai viidennelle tai jopa kuudennelle sijalle, sillä Suomen kansa ei halua häntä presidentikseen. Yksinkertaisesti kansa vain ei halua Soinia, koska häneen ei enää luoteta ollenkaan. Luottamus on mennyt ja nyt häntä inhotaan, hyvin suuresti.
Ei ole mikään häpeä hävitä vaaleissa Pekka Haavistolle, sillä Haavisto on aivan eri tason poliitikko, hänestähän on tulossa valtiomies, mutta Soini onkin tavoitellut vain vähäisen pellen osaa.
Siksi me äänestämme Pekka Haavistoa, koska hänen pätevyytensä ja kansainvälinen kokemuksensa rauhandiplomatiasta on erinomainen tausta Suomen Tasavallan presidentille. Höpö höpö, vaalipäivänä ei kannata sitten järkyttyä ja yllättyä.
- Tim Il Soini
Soinismi, persujen rasismi, Soinin tulos vaaleissa 9%
Homous, homofobia, persut, Haaviston tulos vaaleissa yli 17%
Suomen kansa pitää homoutta tuplaten parempana kuin soinismia!!!!!! - Hommailu etenee
Jos Soinin vaalimenestys jää noin kolmannekseen suurimmasta Perussuomalaisille mitatusta gallupkannatuksesta, hänen taktikointinsa on joka suhteessa epäonnistunut. Soinillahan ei ollut aikomustakaan käydä vaalikampanjaa päästäkseen presidentiksi, vaan ainoa tarkoitus oli markkinoida puoluetta seuraavia vaaleja silmällä pitäen. Kun Soinilla ei ollut omia presidentin tehtäviin liittyviä teemoja, keskustelu kääntyi usein hänen puoluetoveriensa möläytyksiin ja häiriköintiin. Laajaa julkisuutta sai myös hänen vaalipäällikkönsä puuhastelu 30-luvun äärioikeiston tekemisten parissa ja kirjoittelu äärioikeiston julkaisuihin.
Kun Soini oli huomannut sutkautusten kääntyneen häntä vastaan, ei jäljelle jäänytkään oikeastaan mitään kestävää. Alamäkeä vauhditti vasemmalla kädellä suunnitellun kampanjan amatöörimäisyys. Ja kuka voisi haluta presidentiksi henkilön, jonka energia kuluu lähinnä agressiiviseen puolueensa äärilaidan tekemisten puolustamiseen? Hänhän joutuisi selittelemään näitä puolueensa jäsenten tekemisiä ulkomaiden edustajille presidentin virassa, ja mikä pahimmassa tapauksessa johtaisi laajaan boikotointiin.
Soinin kampanjan aikana käsitys Perussuomalaisista on tarkentunut monella tavoin, ja puolueen kannatuskin tulee jatkossa asettumaan lähemmäs sen äärilaidan edustamien aatteiden tosiasiallista kannatusta. - ent. persu
Soinikupla on puhkeamassa. Kauan siihen meni, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse664454Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1043727Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083341Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211906Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681893Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871139- 89903
- 49851
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.109845Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774