Kirjoittaminen

Maapohja

Kaikenlaiseen kirjoittamiseen, myös vanhoillislestadiolaisuudesta, sinulla on oikeus. Senhän turvaa jo yhteiskunnan lait ja asetukset. Ei liene kuitenkaan liikaa pyydetty, että ennen entterin painamista peilaat kirjoitustasi mm seuraavista lähtökohdista:

- kirjoitanko totta vai huhun perusteella?
- kirjoitanko halusta lyödä vai rakkaudesta lähimmäiseen?

Kun kirjoitat näillä palstoilla mm vanhoillislestadiolaisuudesta, niin kirjoitatpa, mitä kirjoitat, ole aina rehellinen itsellesi ja ajattele ensin, ohjaako minua Kristuksen mieli?

Tiedän, että tämä mielipide teilataan täällä alimpaan kastiin, mutta jos yksikään kirjoittaja pysähtyisi hetkeksi miettimään näitä ajatuksia, olisi se tehtävänsä täyttänyt.

10

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Melperi1

      Miksi sinä avaaja kutsut vl-herätysliikkeen ulkopuolisia uskovaisia?

    • Mörkö näkyy

      Päivän paras kirjoitus. Kiitos siitä !

      Pakko katsoa peiliin !

    • RoosaLeena

      Mielestäni sinun avauksesi on oikein hyvä ja paikallaan. Erittäin rakentava. Tässä hengessä jos tosiaan voisimme keskustelua käydä, silloin tämä olisi antoisaa.

    • Vikke

      Jos nuo Maapohjan toiveet otettaisiin todesta, täällä olisi aivan erilaisia kirjoituksia kuin nyt.

    • Toteaja.

      Ei tarvitse olla edes uskova, niin nämä periaatteet pitäisi olla kirjattuna jokaisen ihmisen sydämeen.

      Kyse on vain siitä, onko tarkoitus tehdä hyvää, vai pahaa ja sen joutuu jokainen valitsemaan itse tykönään.

      • 1+3

        Kunpa vl-forumin julmuritkin ymmärtäisivät tai edes hitusen toteuttaisivat avaajan periaatteita niin olisivat edes hieman kristityn mallisia.


    • 37+47

      Jopa meidän ry:mme puhujaveli kielsi minua menemästä vl-forumin keskustelupalstalle, koska vaikka puhuvatkin oikeaa asiaa, niin käyttäytyvät liian itsekkäästi ja kunnianhimoisesti.

    • Karvalakkimalli

      Surullista on lukea, miten monelta kirjoittajalta on kadonnut henkilökohtainen uskomisen ilo. Ne, jotka oikeasti tuntevat vanhoillislestadiolaisuutta, tietävät, että siellä ei rehoita pedofiilia. Asian todellinen laita on näin ja ne murheelliset tapaukset, joita on tapahtunut, ovat tosia ja niistä sekä yleensä pedofiiliasta SRK:n suulla on sanottu vanhoillislestadiolaisuuden selkeä kanta: pedofiilia on synti ja rikos! On myös selkeästi tuotu julkisuuteen, että pedofiilia-asian hoitamisessa ei ole osattu toimia uhrien auttamiseksi niinkuin olisi pitänyt osata toimia. Tämä on avoimesti tunnustettu ja samoin on todettu, että uhrien auttamiseksi on tehtävä kaikki, mitä tehtävissä on viranomaisten apua käyttäen. Lisäksi on todettu, että rikokseen syyllistyneen tulee sovittaa tekonsa lain edessä.

      Kaiken tämän vanhoillislestadiolaisuutta oikeasti tuntevat tietävät näin olevan. Siitä huolimatta täällä näkee kirjoituksia, joissa löydään niin lujaa kuin jaksetaan. Tulee niin murheellinen olo, kun koittaa ajatella, mikä painaa ihmistä, joka vaan iskee ja iskee. Voi, kun osaisi jotenkin auttaa!

      Täällä on varmaan myös pahaa oloa tuntevien lisäksi kirjoittajia, joille on vaan suuri nautinto iskeä asiassa kuin asiassa, laittaa liikkeelle huhuja, levittää niitä.
      Toivoisi, että yksikin tällainen pysähtyisi miettimään, onko tämä oikein?

      Otin tässä esimerkiksi vain yhden asian, elikä pedofiilian. Asia on erittäin vakava. Me jokainen olemme vastuutetut auttamaan pedofiilin uhria saamaan kaiken avun, mitä saatavissa on. Lisäksi meidän jokaisen vastuulla on lähestyä tietoomme tullutta pedofiiliä ja johdattaa hänet yhteydenottoon poliisin kanssa.
      Tämä vastuu on meillä jokaisella, halusipa vastuuta kantaa, eli ei.

      Kun siis haluat käyttää nyt esimerkkinä olevaa pedofiili-asiaa löymäaseenasi, mieti ensin oma vastuusi asian kohdalla ja se, miten sinä voit olla apuna?

      Tiedän, että ajattelet jo nyt, että kirjoittaja yrittää häivyttää SRK:n vastuun sivuun.
      Eikö herätysliikkeen johtohenkilöillä (johtokunta, puheenjohtaja, pääsihteeri)
      ole mitään vastuuta mm pedofiilia-asiassa? Katsotaan vielä lyhyesti, mitä tässä asiassa on tehty SRK:n taholta:

      Päivämiehen pääkirjoitus käsitteli pedofiiliaa ja kirjoituksessa todettiin selkeästi,
      että pedofiilia on sekä synti että rikos. Niinikään kirjoituksessa todettiin, että
      pedofiilia tulee sovittaa myös lain edessä.

      Em lisäksi aiheesta on kirjoitettu usein niin Päivämiehessä, Siionin Lähetyslehdessä, SRK:n julk. kirjassa ja eri rauhanyhdistyksissä pidetyissä alustuksissa.

      SRK teetti tutkimuksen, jonka mukaan viimeisen 30v aikana ilmeni 70 - 100 pedofiilitapausta vanhoillislestadiolaisuudessa.

      Kun tutkimus valmistui, viime maalis-huhtikuun vaiheilla, pidettiin tiedotustilaisuus SRK:n toimistolla. Kerrottiin julkisuuteen, että se, mistä meitä syytetään, on totta!

      Samoin SRK:n taholta on tuotu julkisuuteen havaitut puutteet pedofiila-asian hoidossa. Siitä yhteydessä todettiin, että uhrien auttamiseksi ei ole osattu toimia niin kuin olisi pitänyt. Samassa yhteydessä todettiin, että uhrien auttamiseksi on tehtävä kaikki se, mitä tehtävissä on ja saattaa heidät ammattiauttajien avun piiriin.

      SRK perusti perhetyöryhmän käsittelemään perheiden tukemista yleisesti, mutta sen työ tähtää myös vakavissa ongelmissa (pedofiilia, perheväkivalta)
      oikean avun antamiseen.

      Tässä minun muistissa olevia, SRK:n taholta tehtyjä toimenpiteitä. SRK:n toimet tukevat keskustelua, jota käydään vanhoillislestadiolaisuudessa ympäri Suomea. Se on tuonut, ja tuo tietoisuuteen tämän vakavan ja murheellisen asian. Se, että tällaista on tapahtunut, ahdistaa meitä, mutta samalla keskustelu varmasti auttaa siinä, että pedofiili jättäisi tekonsa tekemättä ja pääsisi irti kieroutuneesta seksuaalisuudestaan.

      Tästä tuli nyt pitkä kirjoitus. Toivon, että joku sai ajattelemisen aihetta, muutakin, kuin että isken tuohon entistä lujempaa.

    • asiaaaloittajalta

      Kirjoitan totta sisäpiiritiedon pohjalta. Kirjoitan myös halusta lyödä väärintekijöitä ja puolustaa näitä väärin kohdeltuja. On uskomatonta, millaista vehkeilyä ja suoranaista pahuutta harrastetaan muka tavoitellen hyvää, keskinäistä uskoveljien ja kähmijöiden hyvää. Hyvän tavoittelun ei pitäisi tarvita kylkeensä pahan tuottamista muille, hyväksikäyttöä, ahneutta ja kaunaa, kateutta, tuhoa!

    • Vikke

      asiaaaloittajalle:

      Ikävä, että sinun ympärilläsi näyttää siltä, niinkuin kirjoitit: pahan tuottamista muille, hyväksikäyttöä, ahneutta ja kaunaa, kateutta, tuhoa!

      Itse koen sydämmessäni ja ympärilläni uskomisen iloa, rakkautta, läheisiä matkaystäviä, joiden kanssa saan jakaa ilot ja surut.

      Toivotan sydämestäni myös sinulle samaa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1945
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1852
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1789
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1458
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1390
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      504
      1060
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      970
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      914
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      875
    Aihe