ongelmaa ton pennun,8kk,kans ,et en tiä mitä sille koht teen,lopetanko(siis el.lääk),
kun ei sitä kiinnosta ollenkaan tehä mitään ihmisten kanssa,onko sillä hermovika??????
niin monta
11
169
Vastaukset
- öö siis mitä häh
etpä paljoa kerro koirastasi....ei kyl saa sitten niin minkäänlaista kuvaa mikä sun ongelma on muutaku et jokin sua siin koiras rissaa... tarkenna
- 10+18
Taitaa olla niin ettei sitä huvita tehdä mitään nimenomaan sun kanssa. Et ole sen mielestä kiinnostava ja samalla sulta puuttuu koiran tarvitsema luontainen auktoriteetti. Saattaa olla sun vika tai sitten ei, mutta takuulla ei ole koiran vika. Teidän kemiat ei vaan kohtaa. Rodustakin riippuu minkälaista puuhaa ne tarvii ja mistä aktiviteetista ne nauttii. Monet rodut tarvii oikeesti rotuominaisuuksia vastaavia töitä (paimenkoira paimentamista, ajokoira ajamista, vahtikoira vahtimista, yms.) eli jotain luontaista tekemistä, haasteita, järjestettyjä edes. Jos et pysty sellaista sille järjestämään tai et tiedä mitä se puuha olis niin anna se sopivampaan kotiin ja mieti millainen rotu sun elämäntapoihin sopis.. jos sopii mikään. Jos ei mikään istu niin käviskö vaikka kissa paremmin?
- Vaihtoehtona
lopettamiselle, sekä myöskin vaikkapa pahoinpitelemiselle(=rääkkäys), suosittelen ensinnä rauhoittumista. Ja keskittymistä siihen "tekemiseen". Ellei tämä auta, niin kirjoita ilmoitus Apulaan, jossa on annetaan koiria osio. Näin vältytte molemmat mielipahan tuottamiselta toisillenne sekä teette ainakin jonkun koiraa vailla olevan iloiseksi.
Näin vähillä tiedoilla on todella vaikea sanoa muuta siitä "tehä mitään ihmisen kanssa"- oiuwer
Aivan!! Liian monet luulee, että kaikki sen ja sen rotuset on yhtä ihania kun jossain leffassa/kaverilla ja sitten ihmettelevät, kun omasta koirasta on tullukin täysriiviö. Kun ei viitsitä paneutua asiaan niin tossa on tulos.
- MURROSIKÄ
oiuwer kirjoitti:
Aivan!! Liian monet luulee, että kaikki sen ja sen rotuset on yhtä ihania kun jossain leffassa/kaverilla ja sitten ihmettelevät, kun omasta koirasta on tullukin täysriiviö. Kun ei viitsitä paneutua asiaan niin tossa on tulos.
Eiköhän toi oo provo...
Meil suunnilleen samanikänen koira,pieniä "murrosikään" liittyviä juttuja ilmenny,mut koulutuksella ja kärsivällisyydellä kai ne selvitetään????
- Toteaja.
Aloittajan tekstin perusteella koirassa ei ainakaan ole mitään vikaa...
...omistaja vois kattoo vaikka vessanpönttöön baari-illan jälkeen. - Kylläei
Eiköhän siinä ole kysymys kommunikaation puutteesta. Aloittaja ei osaa kommunikoida koiransa kanssa, eikä saa sen huomiota. Esim. jatkuvat ristiriitaiset viestit saavat koiran hämilleen, ja se voi vältellä kontaktia.
Varmaan olis aloittajan viisaampi luopua koirasta, tosi avuttomalta vaikuttaa. Eikä koskaan enää koiraa.- kohtonitellä
Ja taas tääl KAIKKI TIETÄVÄT&OSAAVAT kirjottelemas,EIKÄ EROTA P R O V O A ....
- Tuonkin
kohtonitellä kirjoitti:
Ja taas tääl KAIKKI TIETÄVÄT&OSAAVAT kirjottelemas,EIKÄ EROTA P R O V O A ....
parahduksen sijaan olisit voinut kirjoittaa mitä ongelmia sinulla on. Eritellä tarkasti ongelmat joihin (ehkä) haluat apua. Vain siten voi ne KAIKKI TIETÄVÄT&OSAAVAT avittaa.
Ei pelkkä parahdus ja itkuvirsi palstalla mitään auta.
Ongelman ratkaisu alkaa ongelman tiedostamisesta, seuraava askel on eritellä ongelmat. Tämän jälkeen voi kertoa muille niiden olemassa olosta, jolloin muut voivat kertoa miten ratkaista ongelmat. Tämä voi kertoa sinulle toimivan keinon tähän ongelmaan ja tuo toinen taas tuohon toiseen ongelmaan. Ymmärrätkö?
Jos, niin sitten tuumasta toimeen. - koirulit
Tuonkin kirjoitti:
parahduksen sijaan olisit voinut kirjoittaa mitä ongelmia sinulla on. Eritellä tarkasti ongelmat joihin (ehkä) haluat apua. Vain siten voi ne KAIKKI TIETÄVÄT&OSAAVAT avittaa.
Ei pelkkä parahdus ja itkuvirsi palstalla mitään auta.
Ongelman ratkaisu alkaa ongelman tiedostamisesta, seuraava askel on eritellä ongelmat. Tämän jälkeen voi kertoa muille niiden olemassa olosta, jolloin muut voivat kertoa miten ratkaista ongelmat. Tämä voi kertoa sinulle toimivan keinon tähän ongelmaan ja tuo toinen taas tuohon toiseen ongelmaan. Ymmärrätkö?
Jos, niin sitten tuumasta toimeen.Jos aloitus on provo niin olkoot. Tuo 8 kk:n ikä alkaa olla jo "murkkuikää" eli pennusta on tullut nulikka, joka tuntuu unohtaneet kaiken oppimansa. Ilmiö on OHIMENEVÄÄ. Millainen se on ollut sitten pentuna, siitä ei aloittaja kerro. Rotukin olisi hyvä tietää. Voihan olla, että juniori ei olekaan terve. Flegmaattisuus on ainakin hälyttävä oire. Terve pentu on leikkisä, iloinen.
Toivottavasti ratkaisu ongelmaan läytyy(jos ei provo).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894