mikähän siinä on että ihminen jota ei voi saada kiehtoo loputtomiin mutta ei sellainen jonka voisi saada?
vaikka ovat samanlaisia hoopopäitä jästejä varmaan...
Saaavuttamattoman houkutus
19
507
Vastaukset
- Juu..
Monet varmaankin ihastuvat ajatukseen.
Ja kun saavat mitä ovat jahdanneet, kiinnostus loppuu.
ikävää.- lisää puuttuvat kohd
Ajatus alkaa miellyttävästi ja sen voi lopettaa, päätellä niin kuin itse haluaa.
- luonto on sokea :)
- pyh ja
ääh, kyllä se mielenkiinto lopahtaa, jos toinen ei ole kiinnostunut. Jos puoleen vuoteen ei ole mitään mainittavaa tapahtunut, voi unohtaa koko jutun.. ellei ole pakkomielteinen
- niinpä niin
Asiaa puhut.
- kytiksellä
Ja täällä pyörit, vaikka mitään ei ole tehtävissä.
- en vielä anna..
Mä pidän lämpöä yllä :)
- ~~~~~~
Taidat kuulua niihin 90%:iin, jotka eivät etsi täältä mitään muuta kuin ajankulua . :)
- -pikee-
Ehkä siinä toisessa tunnistaa jotakin joka tuntuu tutulta ja läheiseltä.
Näin ainaki itse ajattelisin asian. Jos joku tekee kunnolla vaikutuksen itseen, niin häntä on loppupeleissä hankala unohtaa. Ja eikös sitä sanota että saavuttamattomuus vain lisää sitä viehätystä. On helppoa viehättyä ihmisestä jota ei tunne mutta ei yhtä helppoa olla pettymättä mikäli kuvitelmat toisesta eivät osukaan täysin paikalleen.- 0110011101
Sehän on silloin puoliksi (tai kokonaan) haavemaailmassa elämistä, mikä kertoo parhaimmillaan epäkypsyydestä.
- wanhak.
Kyllä saa
- analyysi
Jotenki jaksa uskoa tollaseen täyteen naiviuteen.On sellaisessa josta jaksaa olla vuosia kiinnostunut olihan sitten lähellä tai kauempana jotain minkä kokee samankaltaiseksi ja varmaan myös niitä mitkä erilaista,eli enemmin siis mukana järkeä ettei juttu toimisi mutta sitäkin että kuin söpö, ihana, hauska tai komee joku mies on eli ihan normaalia!:) ja on niitä miehilläkin vaikka väittävät muuta....
- Lisää kahvia
No siinä on aina se riski että kun tutustuu toiseen, se toinen ei olekaan se mitä etsii. Niin käy joskus mutt se riski on otettava. Muuten herää joku aamu ja kysyy kuka tuon ihmisen tuohon viereen toi. Jos taas on tehnyt tietoisen valinnan, osaa tehdä niitä uudestaan. Saavuttamattomasta uneksiminen on turvallista. Lapsi voi ihastua opettajaan tai vanhempaan oppilaaseen. Siinä sitä harjoitellaan aikuisuutta varten. Onhan ne suloisia ja joskus kitkerä hetkiä, muistan miten korviani myöten ihastunut olin. Aikuisenakin ihastuu, mutta se tunne pitää pystyä erottamaan todellisuudesta. Mä ainakin mietin, mihin käytän aikaani. Siis keneen. Mietin sitä jatkossa entistä tarkemmin. On ihastuksia jotka jää sille asteelle. On unia, jotka eivät toteudu ja joihin ei käytetä päivällä aikaa. Sitten on asioita, joihin panostetaan. Vastuu kasvattaa.
- candida
no tunneihmisen korvaan toi panostaminen ihmiseen kyl särähtää...
jotain ihme talouselämän ajattelua?
- kahvi kaunistaa
Kerrankin täältä löytyy hyvä kirjoitus, missä on järkeä. Sun kanssas vois kahvit nauttia.
- Syynsä kullakin
Joillekin varmaa haastellisuus pistää yrittämään.Voihan olla tietysti sellainenkin tilanne että vanha suhde päättynyt jokseenkin epämääräisissä olosuhteissa ja se kaivelee mieltä kun ei tiedä miten se oikein meni.
- syys seuraus laki
Elämässä täytyy olla joku muu syy pysähtyneisyyteen, jonka vuoksi on jäänyt kiinni junnaamaan johonkin ihmiseen. Ketään ei loputtomasti joku tyyppi voi kiehtoa, koska elämässä ihminen aina menee eteenpäin ja uusia mahdollisuuksia vain tulee ilman etsimättä ja vanhat unohtuu.
Turha väittää, että joku olisi niin ylitse muiden, että vain hänet ja vain hänet haluaisi. Samanlaisia on pilvin pimein, jos vaan ei jää paikoilleen.- samoin ajattelen
Olet oikeassa. Ei lisättävää
- Eri mieltä
Mitä vanhemmaksi tulee niin sitä vähemmän niitä kiinnostavia tulee vastaan. Kyse ei ole tarjonnan vähyydestä, vaan siitä että osaa jo itse hakea jotain enemmän kuin nuorena. Nuorempana riitti vaikka söpö hymy ihastumiseen, mutta tätä nykyä vain sielujen sympatia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864