Protestiääni Väyryselle

yksi ääni

Nyt käydään maamme historian ala-arvoisimmat vaalit jossa ei ole mukana kuin huonoja vaihtoehtoja.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin tehty !

      ääni se on protestiäänikin:) Teit isämaallisen teon, kun pidit kansanpuolta.
      Lipposta ottaa vain pattiin, kun ei saanut kunniaa päästä Venäjän johdon kanssa patsastelemaan samoissa kuvissa, ja joutuu vain esiintymään kaasupaavona, joka ei saa kertoa konsultoimansa firman taustoistakaan.
      Mitähän sielläkin on?
      Itse ketoi haastattelusssaan, etteivät nuo pidä siitä, että hän puhuu heistä mitään.

      Jos Lipponen olisi suosittu kansamme keskuudessa, niin hänen äänimääränsä olisi jotain aivan muuta, kuin mitä se nyt on.
      Ehkä se on sama kuin eliitti ym. rikollisten määrä suomessa.

    • protestiäänikin?

      Ei kai toisen kierroksen taktikointi ole mitään muuta kuin tyhmyyttä ja veronmaksajien rahojen älytöntä tuhlaamista.

      Biaudet luovutti jo:
      ”Niinistö kyllä valitaan, ja toisella kierroksella. Kuka muu on toisella kierroksella, ei ole ratkaisevaa”

      Voisiko joku viisaampi selittää mitä hyötyä veronmaksajille olisi toisesta, turhasta vaalikierroksesta.

      • vastamyrkky

        Vieläkö muistatte miten 6 vuotta sitten heinäluoma toivoi Tarja Halosen valitsemista jo ensimmäisellä kierroksella, jotta rahaa säästyisi valtion muihin menoihin? Muistatteko myös minkä ölinän tuo toteamus nostatti etenkin Niinistön kannattajakunnassa?

        Vaalijärjestelmä meillä on tällainen. Se ei ole mikään huutoäänestys vaan se on suora kansanvaali. Vai pitäisikö Niinistö valita poikkeuslailla? Sehän tulisi varmaan huokeimmaksi. Väitän, että se toiseen kierrokseen menevä raha mällätään moninkertaisesti vaikka mihin joutavaan...ensimmäiseksi tulee mieleen pankkien ja keinottelijoiden tukeminen. Ei sitten möykitä esim. Venäjän vaaleista, jos ei kerran omassa maassa vaalit kelpaa.

        Minulle se Väyrysen äänestäminen ei ole protestointia vaan menen äänestämään häntä asiapohjalta. Niinistö ei ole tässä vaalikamppailussa tullut kaapista edes ulos. Tarkoitan Nato-kantaa ja turvallisuuspolitiikkaa. Miten viime presidentinvaaleissa niin innolla trans-Atlanttisia yhteyksiä ja Natoa kannattanut ehdokas ei nyt omien puheidensa mukaan ole ollenkaan tuota mieltä. En usko häntä, koska kokoomuksen linja on hyvinkin Nato-kiimainen. Kokoomuslainen presidentti ja pääministeri olisi mitä mielettömin yhdistelmä. Kyllä Suomen kansaa sen jälkeen sumutetaan minkä ehditään.


    • Eläkeläispersu

      Minä annan ihan oikean äänen Paavo Väyryselle, ja sen turvin hänestä tulee presidentti. Olen ikäni äänestänyt, mutta en ole koskaan nähnyt äänestyslipussa kohtaa, johon protestiääni voitaisiin merkitä, joten en ole koskaan voinut antaa protestiääntäkään.

    • tuuli yltyy

      Väyrynen voi saada Niinistön puntit tutisemaan! Jos toiselle kierokselle mennään siten että vastakkain ovat Niinistö ja Väyrynen niin Niinistö saattaa olla vaikeuksissa?

      • Eihän niinistö silloinkaan vaikeuksissa ole, sillä onhan hopeamitalikin ihan hyvä näin kovassa kisassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      179
      13494
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4920
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2843
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      119
      1783
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1515
    Aihe