Keskustan käsitys isänmaan edusta on erinomaisen kummallinen. Se muistuttaa erittäin läheisesti kommunistien käsityksiä. Ei mennä kauas historiaan eli Kekkosen aikoihin aikoihin, kun lähimenneisyydestämmekin löytyy hyviä esimerkkejä.
Keskusta vastusti vallan julmetusti aikoinaan EU-jäsenyyttä ja edelleen osa keskustalaisista vastustaa sitä. Tämä on hyvin outoa ja monen mielestä epäisänmaallista, koska EU-jäsenyys koettiin ennen muuta turvallisuuspoliittisena ratkaisuna, sitoutumisena läntiseen yhteisöön. Monet itä-Euroopan neuvostosatelliitit ja NL:sta irronneet Baltian maat ovat EU-jäsenyyden lisäksi hakeutuneet kuin varmemmaksi vakuudeksi vielä Natoonkin. Meillä keskustalaisten päitä tällainen turvallisuusajattelu ei ole paljon rasittanut, vaan he ilmeisesti katsovat meidän luontevammin kuuluvan Venäjän vaikutuspiiriin. EU-vastaisuutta on vaikea tässä suhteessa muutoin selittää.
Toinen on sitten tämä riemu siitä, että Lipposta ei valitakaan pääkomissaariksi. EU-asiantuntija Esko Antola pitää Lipposta parhaana ehdokkaana Suomen rivikomissaariksikin. Antola näkee tässä kaksi tekijää, joista toinen on hyvin isänmaallinen ajatus. Ensinnäkin Lipponen on pätevin ajateltavissa oleva suomalainen. Toiseksi Lipponen nauttii EU-maissa suurta arvostusta ja hänet hyvin todennäköisesti kuin joku toinen suomalainen nimitettäisiin tavallista merkittävämpään komissaarin virkaan. Näin meillä olisi komissaarina henkilö täkeässä postissa ja henkilö, joka jo arvovaltansa turvin saa läpi Suomenkin edun kannalta myönteisiä asioita. Tällaiset isänmaan edun kannalta tärkeät seikat eivät keskustalaisia hetkauta. Sellaista se on heidän rusinat pullasta-politiikkansa.
Keskusta vastusti vallan julmetusti aikoinaan EU-jäsenyyttä ja edelleen osa keskustalaisista vastustaa sitä. Tämä on hyvin outoa ja monen mielestä epäisänmaallista, koska EU-jäsenyys koettiin ennen muuta turvallisuuspoliittisena ratkaisuna, sitoutumisena läntiseen yhteisöön. Monet itä-Euroopan neuvostosatelliitit ja NL:sta irronneet Baltian maat ovat EU-jäsenyyden lisäksi hakeutuneet kuin varmemmaksi vakuudeksi vielä Natoonkin. Meillä keskustalaisten päitä tällainen turvallisuusajattelu ei ole paljon rasittanut, vaan he ilmeisesti katsovat meidän luontevammin kuuluvan Venäjän vaikutuspiiriin. EU-vastaisuutta on vaikea tässä suhteessa muutoin selittää.
Toinen on sitten tämä riemu siitä, että Lipposta ei valitakaan pääkomissaariksi. EU-asiantuntija Esko Antola pitää Lipposta parhaana ehdokkaana Suomen rivikomissaariksikin. Antola näkee tässä kaksi tekijää, joista toinen on hyvin isänmaallinen ajatus. Ensinnäkin Lipponen on pätevin ajateltavissa oleva suomalainen. Toiseksi Lipponen nauttii EU-maissa suurta arvostusta ja hänet hyvin todennäköisesti kuin joku toinen suomalainen nimitettäisiin tavallista merkittävämpään komissaarin virkaan. Näin meillä olisi komissaarina henkilö täkeässä postissa ja henkilö, joka jo arvovaltansa turvin saa läpi Suomenkin edun kannalta myönteisiä asioita. Tällaiset isänmaan edun kannalta tärkeät seikat eivät keskustalaisia hetkauta. Sellaista se on heidän rusinat pullasta-politiikkansa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onkin hyvä paikka puhua isänmaallisuudesta henkilön yhteydessä, joka oli valmis liittämään Suomen sotakoalitioon saavuttaakseen ulkovaltojen tukea Euroopan Unionin Komission Puheenjohtajuus pyrkimyksilleen...
Erityisen hyvä aihe tässä kohtaa..
Milloin Paavosta tulee kommission puheenjohtaja tai vaikka Euroopan keisari ??
Onko päivämäärä jo lyöty lukkoon ??
Paavo halusi puheenjohtajaksi komissioon tai keisariksi ihan minne vain. Paavo sai mitä halusi.
Paavo EI halunnut komissaariksi. Näin on Paavo sanonut julkisuudessa. Ja tästä on pidettävä kiinni.
Rehn on tuleva rivikomissaari.PISTE.
Anneli Jäätteenmäen hölynpölyksi todettuihin mielikuviin, vaikutelmiin ja suoranaisiin harhoihin. Lipponen ei ole liittänyt koskaan Suomea mihinkään sotakoalitioon. Tosekseen EU-johtajat eivät ole liittäneet EU:ta mihinkään sotakoalitioon, joten heillä ei ole edes mitään intressiä tukea Lipposta sen takia. Toki Lipponen ei ollut viemässä Suomea mihinkään NL:n tai Pohjois-Korean leireihin. Lipponen kertoi Suomen valmudesta osallistua humanitaariseen apuun ja jälleenrakennustyöhön siinä tapauksessa, että YK päättää sotilaallisesti puuttua Irakin asioihin, koska Irak ei noudata YK:n päätöslauselmia. Tällaiseen koalitioon ilmaisivat halukkuutensa kaikki läntisen maailman maat ja suuri osa muistakin. Välttämättähän tällainen humanitaarinen työ ei ole siinä mielessä isänmaallista, että siitä koituisi Suomelle jotakin hyöytä. Osallistumme valtiona myös esim. maanjäristysten yhteydessä vastaavanlaiseen apuun eikä siitäkään ole meille mitään lyhyen tähtäimen hyötyä. Monista muista kuin keskustalaisista ja kommunisteista tällainen toisten auttaminen kuuluu kuitenkin luontaisena ihmisluontoon.
Kannattaa kiinnittää huomiota, mitä EU-asiantuntija professori Esko Antola on sanonut Suomen rivikomissaarin henkilön merkityksestä. Tällaiset asiantuntijat osaavat punnita sioita kylmän rauhallisesti siltä kannalta, mikä on meidän suomalaisten etu. Antola siis tarkoittaa kaikkia suomalaisia, ei pientä keskustaänkyröiden joukkoa.
...ja demarit eivät tunnetusti osaa punnita asioita kylmän rauhallisesti tosiasioihin pohjautuen, tai saattavathan he tietysti elää todellisuudessa, joka on rinnakkainen reaalitodellisuuden kannalta, mutta miten sen nyt sanoisi... erilainen.
Älä viitsi jauhaa paskaa.
Siinä kokouksessa johon oli kutsuttu sotakoalition tukijat ei ollut Ranskaa eikä Ruotsia.
Suomi oli. Miksi ?
Lipponen teki elämänsä suurimman munauksen ahneuksissaan saavuttaakseen henkilökohtaista etua.
Lipponen ei ole halunnut komissaariksi, eikä Lipposesta komissaaria tule, vaikka tunnontuskissaan niin haluaisi.
Joten, nyt vaan Lipponen lapioimaan tilaamaansa herkkua sinne mistä mutina kuuluu..
Lipponen on poliittinen raato.
Ja Lipponen ei tasantarkkaan ole Suomen asialla.
Se on osoittanut Itävalta saarto vastoin Suomen perustuslakia, sen on osoittanut Irakin vastaiseen sotasuunnitteluun osallistuminen vastoin Suomen perustuslakia, sen on osoittanut naisten itkettäminen Alhon tapauksessa, sen on osoittanut Jäätteenmäen näytösoikeudenkäynti Lipposen virheiden salaamiseksi.
Enkä ihmettelisi vaikka Rusin julkinen ripustaminen kuivumaan vakoilusyytöksillä on lähtöisin samasta mätäpaiseiden pesästä, missä Lipponen haisee, mitä enemmän tongitaan..
Paavo on poliittinen ruumis.Vanhus, ruutiukko,dementian vaivaama rahjus.
Anneli Jäätteenmäki pelasti demokratian murtaessaan SDP:n vallan. Se aika on toivottavasti lopullisesti ohi, jolloin SDP:n voittamisesta vaaleissa joutui rosikseen.
Juuri nyt koko Amerikka nauraa persettään repien Michael Mooren uusimman elokuvan pääkoomikolle. Juuri samalle pellelle Lipponen vannoi lojaalisuuttaan Suomen kansan nimissä.
Ei yhden miehen sanalla ole painoarvoa.
" oli valmis liittämään Suomen sotakoalitioon saavuttaakseen ulkovaltojen tukea "
Niinpä! Nyt komission puheenjohtajuuden saa maa, joka kuuluu "koalitioon" ja on "kaikissa ytimissä", Natossakin, ja henkilö, joka on kaiken tuollaisen kamaluuden innokas kannattaja! Alas Suomi - eläköön Portugali!
" Rehn on tuleva rivikomissaari.PISTE. "
SK:ssa on gallup, jossa asiaa on kyselty. Rehn ei ole saanut yhtään ääntä. Gallupin tulokset ovat tässä:
Kuka on sopivin ehdokas Suomen EU-komissaariksi?
Heidi Hautala
42 (23%)
Paavo Lipponen
24 (13%)
Sauli Niinistö
106 (59%)
Astrid Thors
8 (4%)
Ääniä yhteensä: 180
Kyllä Lipponen oli viemässä Suomea NL:n leiriin silloin kun hän vastusti Suomen ja EEC:n välistä vapaakauppasopimusta.
Ja mitäpä se Lipposen vaatima "uusi ulkopolitiikkakaan" muuta oli kuin Suomen viemistä NL:n leiriin?
Jotka pitävät Lipposta pätevänä. Muita en tiedä.
On sinulla luulot Keskustalaisista. Olet tosiaan sairaaloisen harhainen ja luulotautinen yksilö. Vielä kun olet demari niin ei pahemmin asiat voi sinun kohdalla olla.
Keskustalaiset eivät ole kommunistejä vaan isänmaallista Keskusta puoluetta.
Ensiksikin Suomella ei ole ollut mitään mahdollisuuksia koskaan ollut saada pääkomissorin paikka.. Lipponen vain aikoinaan itse nimitti itsensä ehdokkaaksi.
En voi sanoa, että Lipponen mikään rusina olisi ollut. On vain ukon kääkkänä.
Näin on marjat. Mielipuolilato.
Jos keskustalaiset ovat niin kuin väität isänmaallisia, miksi ihmeessä niin suuri osa heistä vastusti ja edelleen vastustaa EU-jäsenyyttä, joka on turvallisuuspoliittisista näkökohdista Suomelle ensiarvoisen tärkeä asia. Se erotti meidät lopullisesti Venäjän karhun syleilystä.
Pääkomissaarin paikkaa ei valitettavasti tule, vaikka Pääministeri Vanhanenkin sitä tarmolla ajoi. Sekös keskustalaisia ilahduttaa, ettei saatu pääkomissaarin paikkaa. Toivotaan nyt, että Lipponen uhrautuisi, jotta saataisiin napattua Suomelle jokin muu tärkeä komissaarin tehtävä.
Toisten harhoista ja luuloista en sinuna viitsisi paljon puhua. Sinulla on niin paljon omissakin harhoissa pitelemistä. Nämä mielipuoliladot vilkkuvat tavan takaa silmissäsi ja oletpa joskus maininnutkin, etten sillä kertaa muita harhoja nähnyt. Tänään olet taas väliillä saavuttanut sairauden tunteesi, kun kirjoitit oikeaan osuvasti nimimerkillä "sama hullu", sillä totisesti sinä se sama olet. Tästä on tervehtyminen hyvä aloittaa.
Saapa nähdä, kuinka moneksi me kaksi olemme keskiviikkoon mennessä ehtineet monistua. Sinun hulluutesi ei onneksi lisänny samassa määrin.
ylistää Lipposen ajan saavutuksia.
Varmaan isänmaan petturi.
Suomen vertaaminen entisiin kommunistimaihin ja neuvostotasavaltoihin kertoo kyllä aika paljon kirjoittajasta itsestään.
Suomea kuuluu tietenkin verrata entisiin EFTA-kumppaneihimme läntisessä Euroopassa.
Ja tässä kohtaa onkin sitten syytä kysyä EU-fanaatikoilta, että mikä on se lisäarvo, jonka Norja ja Sveitsi menettivät jäädessään EU:n ulkopuolelle?
Tähän en ole vielä saanut tyhjentävää vastausta, enkä taida saada nytkään.
Ja mitä tulee Lipposen nimittämiseen EU-komission johtoon, niin eikö siitä keskustelemisen voisi jo lopettaa, varsinkin kun homma tuskin ainakaan keskustalaiseen pääministeriin kaatui.
Lipponen on varmasti pätevä mihin tahansa EU-tehtävään, mutta onko hän Suomen kannalta sopiva, onkin jo eri juttu.
Kannattaako Suomen ajaa sellaista henkilöä EU-tehtäviin, joka on nimenomaisesti kieltänyt suomalaisia uhoamasta kansallisella edulla EU-asioissa, ja on itse niin läpikotaisin rakastunut systeemiin, että tällaista perinteistä patrioottia melkein oksettaa?
EU:n kannalta hän toki olisi mitä parhain ehdokas.
Norja ja Sveitsi ovat menettäneet oikeuden osallistua päätöksentekoon EU:ssa. EU-maat tekevät päätöksensä täysin niistä riippumatta. EU-asiantuntija Esko Antola on arvellut, että Norja ja Islanti tulevat seuraavalla kierrokselle pyrkimään EU:n jäseniksi. Ilmeisesti ne ovat tosiaankin jääneet jostain olennaisesta ulkopuolella, kun näissä maissa on paineita liittyä EU:hun.
Suomea ei voi verrata EFTA-kummpaneihin kuin taloudellisessa suhteessa. EU oli Suomelle ennen muuta turvallisuuspoliittinen ratkaisu, vaikka tästä ei haluttu tehdä suurta numeroa, jotta nukkumassa ollutta karhua ei olisi turhanpäiten häiritty. Esim. Norja on Nato-maa, jonka turvallispoliittiset edut on sillä turvattu. Kaikki entiset NL:n naapurit sen sijaan ovat joutuneet miettimään asiaa ensisijaisesti turvallisuuden kannalta.
Osalla Keskustan kannattajia turvallisuuspolitiikka tuntuu olevan täysin epäolennainen asia. On kovin ihmeellinen asia, että entinen aseveliakseli eli kokoomuslaiset ja asevelisosialistien perikunta eli demarit ovat tämän asian suhteen kaikkein eniten isänmaasta useinkin huolissaan.
Eikös siellä Norjassakin jo puolet kansasta kannata EeUuhun liittymistä?
Kumman negatiivinen asenne asiaan kuin asiaan tällä keskustaporvarilla...
...että noista kolmesta maasta yksikään ei liity tähän järjettömän bryrokratian ja direktiivien tyyssijaan.
Ja puheet Suomen "päätöksentekoon osallistumisesta" EU:ssa ovat lähinnä huvittavia.
Ja mitä tulee turvallisuuteen, niin siinä en liiaksi luottaisi vieraan apuun. Sen verran iso paasikiveläinen realisti sisälläni asuu.