Jos vielä 2-5 vuotta ennen presidentinvaaleja Niinistö oli kova NATO- ja natottajasetä niin, mitä lähemmäksi vaaleja nyt on tultu, sitä sekavammaksi on käynyt Niinistön NATO-latina. Ennenkin se oli vaikeaselkoista, mutta nyt siitä ei ota selvää enää kukaan, tuskin Niinistö itsekään.
Vaaleissa Halosta vastaan Niinistö yritti NATO-korttia. Hän toi keskusteluihin kuin takataskusta käsitteen eurooppalainen NATO. Niinistö luuli, että Suomessa ei olla perillä NATO-asioista ja että hänen NATOnsa niellään karvoineen päivineen. Ei nielty. Eurooppalaista NATOa ei ollut silloin olemassa eikä ole nytkään.
Itsepäisenä miehenä Niinistö yritti vielä uudelleen eurooppalaista NATOaan näitä vaaleja varten muutamaan otteeseen vuosia sitten, mutta silloinkin puhti oli poissa. Niinistö tiesi, että on heikoilla. Niinpä ulosanti jäi puolitiehen ja koko juttu sekavaksi muminaksi.
Eurooppalainen NATO haudattiin, mutta ei NATOa suinkaan. Kuitenkin Siperia opettaa. Niinistö on joutunut olemaan viime viikot visusti hiljaa NATOsta kun oma kannatus oli tippunut reiluun 30 %iin ja NATOn kannatus 16 %iin, mutta tänään sitten rävähti. Jotenkinhan Niinistön on NATO-kantansa selvitettävä itselleen ja äänestäjille. Jatkuva salailu syö miestä ja äänestäjiä.
Ylen radiohaastattelussa Niinistö yrittää nyt sellaisella NATO-latinalla, että eurooppalaista NATOa ei olekaan eikä NATOa Euroopassa ja EUssa olekaan, mutta jonnekin Suomen puolustuksen olisi vaan liityttävä. Ymmärrys on tässä kohdin vaikeaa, kun Suomi kuuluu jo EUn puolutuskseen, josta on säädetty 2000-luvun asiakirjoissa ja Lissabonin sopimuksessa.
Ehkä Niinistö ja Hjallis Harkimo vielä vähän hiovat tuota Niinistön ulostuloa ja NATOn tai minkä lie käsitettä.
Niinistön NATO-latinasta ei saa enää mitään tolkkua
Latinan lehtori
1
54
Vastaukset
- Niinistön limbo
Väyrynen esitti Niinistölle MTVn tentissä tänään suoran kysymyksen: mitä mieltä olet sotilaallisesta liittoutumattomuudesta ja liittoutumisesta, pitäisikö Suomen liittyä NATOon vai ei.
Niinistö ei vastannut kysymykseen, puheli ihan niitä näitä, sekavia asian vierestä, hölynpölyä. Niinistö ei joko osannut vastata tai paremminkin hän ei uskaltanut vastata kun on Suomen NATO-jäsenyyden kannalla, jota 70 % suomalaisista vastustaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984812Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143942Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771974Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5371156- 531125