Puolivuotiaalla tytöllämme on säilynyt moro-refleksi. Ei kovin voimakas, mutta kuitenkin. Muuten vauva on kehittynyt normaaalisti. Olen lukenut, että tämä voi viitata myöhempiin tarkkaavaisuus yms. häiriöihin. Onko kellään tarkempaa tietoa/kokemusta?
puolivuotiaan "morotus"
3
4269
Vastaukset
- tietämätön
Kerro mikä on moro-refleksi?
- jade
Moro-refleksi eli jalkojen ja käsien äkillinen levittäminen säikähtäessä. Ilmenee vastasyntyneellä ja testataan heti laitoksella. Sen pitäisi hävitä muutaman ensimmäisen kuukauden aikana, viimeistään puolenvuoden ikäiseltä. Sen puuttuminen saattaa olla merkki keskushermoston häiriöistä. On myös epänormaalia jos se on vielä lapsella tai aikuisella.
- mella
jade kirjoitti:
Moro-refleksi eli jalkojen ja käsien äkillinen levittäminen säikähtäessä. Ilmenee vastasyntyneellä ja testataan heti laitoksella. Sen pitäisi hävitä muutaman ensimmäisen kuukauden aikana, viimeistään puolenvuoden ikäiseltä. Sen puuttuminen saattaa olla merkki keskushermoston häiriöistä. On myös epänormaalia jos se on vielä lapsella tai aikuisella.
Olin muutama vuosi sitten koulutuksessa Sensomotorisessa keskuksessa, jossa puhuttiin refleksien säilymisestä. Olen itse erityisopettaja, mutta en ollut vielä silloin tiennyt, että monilla levottomasti käyttäytyvillä ja oppimisvaikeuksista kärsivillä oppilailla on muiden pulmien ohessa myös säilyneitä refleksejä. Siellä opin tunnistamaan refleksejä oppilaissa.
Sensomotorisessa keskuksessa saa terapiaa (kallista, mutta esim. sairauskuluvakuutus korvaa) tällaisille lapsille. Refleksit poistuvat ja lapsi voi paljon paremmin - rauhoittuu ja pystyy keskittymään. Se vaikutti hyvältä terapialta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773184
- 492400
- 322117
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812112- 1371879
- 311745
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291721Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91556Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51280Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61244