Perussuomalaiset, äänestäkää Väyrystä Soinin ja PS:n takia

Soini teki virheen lähtiessään presidenttikamppailuun, koska nyt kaksi lähellä toisiaan olevaa ehdokasta, Soini ja Väyrynen, syövät toistensa ääniä niin, että voi olla, että kumpikaan ei pääse toiselle kierrokselle.

Sehän olisi vaalistrateginen katastrofi. Kyllä EU-kriittisten ihmisten olisi pitänyt ymmärtää, että ei nyt tule yrittää saada presidentiksi kahta EU-kriittistä ehdokasta, jolloin äänet hajoavat kenties kohtalokkaalla tavalla, vaan nyt olisi ollut aika keskittää äänet Väyryselle ja alkaa leipoa Soinista pääministeriä.

Ei nyt ole myöskään oikea aika kiillottaa Soinin ja PS:n julkisuuskuvaa. Kun näin on kuitenkin tehty, tulos voi olla mahalasku.

Toivotaan kuitenkin parasta, eli että paras mies valitaan presidentiksi eli Paavo Väyrynen. Siihen tarvitaan myös monien perussuomalaisten ääniä, jotka voisivat ajatella tässä hetkessä enemmän Suomen etua kuin PS:n etua. Sitä paitsi Väyrysen valinta presidentiksi on myös perussuomalaisten etu, koska sen jälkeen presidenttinä on Suomen parasta ajatteleva EU-kriittinen Paavo Väyrynen ja Timo Soini on edelleen vapaana ryhtymään poliittisesti presidentin tehtäviä vaativampaan työhön eli Suomen pääministeriksi.

Eli, hyvät perussuomalaiset, älkää äänestäkö Soinia presidentiksi tunnesyistä. Jos niin teette, te tuhoatte puolueenne ja sen, että Soini voisi oikeasti vaikuttaa politiikkaan kokoamansa hallituksen pääministerin tehtävän kautta. Jos Soinista tulee presidentti, hänen pitää luopua puoleen johtamisesta ja jäsenyydestäkin eikä hänestä voi tulla asioihin todella vaikuttavaa pääministeriä.

Eli jos te perussuomalaiset äänestätte Soinia presidentiksi, te teette suurta vahinkoa Soinille, puolueellenne ja koko Suomelle.

Soinia ei pidä uhrata presidentin työn monesti aika muodollisiinkin edustustehtäviin. En tarkoita, ettei presidentillä olisi edelleen myös poliittisesti tärkeitä valtaoikeuksia. Viittaan siihen, että pääministerillä on valtaa enemmän ja edustustehtäviä vähemmän. Joten minun mielestäni Soini pitäisi säästää tärkeämpiin tehtäviin.

Sen takia perussuomalaisten olisi syytä Soinin parasta ajatellen olla äänestämättä Soinia presidentiksi.

Sen sijaan Paavo Väyrynen sopisi parhaiten myös perussuomalaisten presidentiksi perus-Paavona ja koko Suomen hyvinvoinnin ja itsenäisyyden puolestapuhujana.

Timo Soinistakin tulee presidentti aikanaan. Mutta tällä hetkellä on Suomen etu, että Soinista tulee pääministeri ja Väyrysestä presidentti.
.

7

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on näky

      Piho on profeetta, kaikki mihin hän otaa kantaa; meneekin juuri päinvastoin.

      Soini on 2:lla kierroksella.

      • Kansallinen..

        onnettomuus olisi, jos II-kierroksella olisi ökyrikkaiden Niinistö ja hesalaisten viherpiipertäjien ykköstykki Haavisto. Myös Haavisto on rikkaiden edustaja - perheellä mm. kokonainen saari Helsingin edustalla ja saaressa pitsihuvila - kartanomainen rakennus joka toimii suvun kesähuvilana.

        Haavisto briljeerasi nuorempana, että kulkee saareen veneellä jossa on vain 3 hv:n peräprutku - tosi vihreä teko. Saaren ja huvilan arvo lienee miljoonia. Samalaisia piilorikkaita ovat muutkin kaupungin kehitystä kuristavat hesalaisvihreät. Yleensäkin vihreiden johtoa yhdistävä tekijä on rikkaus.

        Siinä teille pureksittavaa persut. Soinia äänestämällä saatte Kimi Räikkösen ja muiden superrikkaiden presidentin tai hesalaisten piilorikkaiden viherhörhöjen presidentin.

        Paavo Väyrynen edustaa suurinta osaa kunnioittamistanne arvosta. Hänellä on sitäpaitsi järkeä päässä. Ette häviä mitään mutta voitatte paljon äänestämällä Väyrysen II-kierrokselle. Istutte nyt temppelin harjalla. Jos valitsette Väyrysen, teette viisaan teon. Niinstön hoitelemme sitten parin viikon kuluttua. Vain Väyrynen vastaehdokkaana pystymme siihen.


    • Minä olen äänestäjänä erimieltä. Soini teki aivan oikein lähtiessään presidenttikisaan ja en usko että perussuomalaiset hajoaa minnekään, koska perussuomalaiset ovat tavallisten suomalaisten ääni. Joten kyllä sieltä seuraaja ja uutta verta löytyy johtotehtäviin. Nyt näissä vaaleissa pitää näyttää että kansa on tosissaan ja jos nyt Soini voittaa niin se aiheuttaa sellaisen ryhtiliikkeen ja kansannuoleskelun politiikkojen taholta ettei moista ole vielä nähty. Onhan se hyvä jos on perussuomalaiset arvot täyttävä presidentti ja aina Soini voi vetää kotiinpäin vaikka puoluekirjasta luopuu. Eihän presidenttiä estä mikään lähtemästä pääministeri kisaan mukaan, sitä vain ei Suomessa ole kesken presidenttiyden tehty.

    • Tim Il Soini

      Tim Il Soini nimittää omistamaansa puolueeseen seuraajakseen oman lapsensa!
      Perussuomalaiset arvot, pakkoruotsi, mamukriittisyys ja rasismi ovat nyt tulleet tiensä päähän. Soinin henkilökohtainen suosio on juuri niin matala juin gallupit näyttävät. Suomen kansa arvostaa homoa tuplaten paremmin kuin persua.

    • pavelle äänet

      Piho on oikeassa. Soinia tarvitaan nyt enemmäm kuin koskaan eduskuntahommaan.
      Kaikki äänet Väyrylle niin Niinistöllä on kus sukassa.

    • tarkkana...

      Piho on siinä OIKEASSA, että Soini ON JO HÄVINNYT vaalit. Hän pyytää nyt VARMASTI HÄVIÄVÄN Soinin ääniä Väyrysen taakse. Soinia EI kukaan tarvitse missään, paitsi SS persut johtamaan käpykaartin mölinäjoukkoa ja hommaamaan lakiapua käräjille meneville rasisteille.

    • Me äänestetään paras

      Hei ei me Väykkyräisstä suostuta äänestämään, me osataan ajatella itsekin. Väykkä on aivan liian vanhalta ajalta, Neuvostoliittoakaan ei ole enää.
      Me äänestetään parasta ehdokasta, Pekka Haavisto saa itse ajattelevien perussuomalaistenkin äänet. Soini on jo menneisyyttä hänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3750
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      176
      2946
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2926
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2411
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      362
      2190
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1870
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1565
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1390
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1352
    Aihe