Aikuisen punastuminen

Leo43

Olen yli nelikymppinen mies ja kärsinyt sosiaalisten tilanteiden pelosta kaikkine mahdollisine oireineen yli 25 vuoden ajan. Elämä on ollut välillä yhtä helvettiä tilanteiden välttelyineen ja etukäteen asioiden jännittämisineen. Toisilla oireet helpottavat iän myötä, mutta ei minulla. Outoa on, että jo nuorena arvasin, ettei tämä omalla kohdallani tule koskaan helpottamaan vaikka niin väitetäänkin. Ikävä kyllä olin oikeassa.

Olen testannut kaikki mahdolliset lääkehoidot ja hypnoosit yms. Mutta apua ei ole löytynyt. Tällä hetkellä piinaavinta on punastuminen ja kasvojen hikoileminen. Oikeastaan hikoilen jännittävissä tilanteissa koko kropalla, mutta kasvothan ne vain näkyvät muille. Joka kerta itseluottamukseni on vain entisestäänkin vähentynyt kun olen jossakin palaverissa lehahtanut punaiseksi korvia myöten ja kasvoni ovat suorastaan valuneet hikeä.

Toiset vannovat Propralin nimeen, mutta omasta mielestäni se vain lisää hikoilua ja punastumista. Ainoastaan vapinaan saan siitä avun.
Kysyisinkin neuvoa toisilta aikuisilta. Mitä voisin vielä kokeilla? Please, älkää sanoko, että rohkeasti vain mukaan tilanteisiin. Sen olen lukenut ja kuullut jo liiankin monesti. Toimii ehkä nuorilla, mutta ei enää tässä iässä.

Onko olemassa jotakin meikkiä jota myös mies voisi käyttää näyttämättä meikatulta? Olen kuullut joistakin peitevoiteista joiden käyttö ei näkyisi, mutta peittäisivät punoitusta? Mitkä ovat parhaita? Entä onko olemassa jotakin kunnolla viilentävää voidetta jota voisi laittaa kasvoihin ja jonka vaikutus kestäisi ainakin pari tuntia? Kaikki neuvot ovat minulle epätoivoiselle tervetulleita! Kiitos!!!!!!!!!!!!

5

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venture

      En valitettavasti osaa antaa neuvoja.
      Olen itse aina kärsinyt koko elämän ihan samoista asioista,erotuksella että työni on ollut aina hyvin yksinäistä ja itsenäistäkin. Sinä ole kuitenkin rohkea kun uskallat mennä palavereihin.

      Olin joskus 10v sitten "jännitäjien" ryhmässä ja siellä joku oli menossa siihen
      "stressihermon salpaukseen". Vaan ei se tietenkään tunnepuolelle vaikuta mitenkään.

    • Voidetta kehiin

      Itselle tuttu tarina myös. Olen keski-ikäinen mies ja lukioikäisestä kärsinyt sosiaalisesta jännittämisestä ja punastelu juuri se näkyvin ja siten pahin ja jokapäiväinen ongelma. Aikuisena miehenä tuntuu, että punastelua on vielä vaikeampi sietää kuin nuorempana ja käy kyllä rankasti itsetunnon päälle.
      Olen jo vuosia käyttänyt päivittäin ihonväriini sopivaa peitevoidetta. Aamusuihkun jälkeen laitan kasvoille kosteusvoidetta ja heti perään Lumenen peitevoidetta. Levitän ihan sormenpäällä töpytellen pienen, sopivan määrän ja taputtelen tasaiseksi. Peittää pahimman peruspunoituksen, mutta eihän se voimakasta punastumista tietenkään peitä. Peittävämpiä voiteita on, mutta en ole kokeillut, kun en halua, että voiteen käyttö näkyy muille. Tuo käyttämäni Lumene myydään litteän mallisessa sinisessä pikku muovipullossa ja sitä on muutamaa eri väriä käyttäjän ihonvärin mukaan. Itsellä "aurinkokaakao" ja olen siis tosi vaalea iholtani. Yksi pullo maksaa - 10 Eur.
      Ja juu, ei ole Propralista ollut mitään apua koskaan mullekaan :-(

    • minä jännittäjä

      Olen naispuolinen jännittäjä reilu kolmekymppinen ja kasvojen hikoamiseen ja punastumiseen/jännittämiseen tehoaa parhaiten propral xanor. harmi kun joutuu käyttämään lääkkeitä. Myös se alentaa itsetuntoa.

    • erika89

      Ainakin vihreä peiteväri peittää punoitusta, kellertävä meikkivoide myös vähän. Kannattaa kysyä neuvoa meikkiosastojen myyjiltä, he varmasti osaavat neuvoa. Joe blascolta pitäisi ainakin löytyä todella pigmenttinen, peittävä vihreä peiteväri. Blascoa myydään mm. Sokoksilla. Kellertävää meikkivoidetta saa ihan kysymällä, voithan sanoa ostavasi tuotetta vaikka tyttärelle kokeiluun. Peitevärin tai meikkivoiteen alle kannattaisi laittaa vielä meikinpohjustus (primer), joka tasoittaa ihon pintaa ja auttaa tuotetta pysymään paremmin.
      Toivottavasti tämä auttoi vähän. Olen itse kärsinyt ja kärsin noista samoista ongelmista edelleen, mutta minulla itsetuntoa on vähän nostattanut ulkonäköön panostaminen. Punastelen siis edelleen päivittäin, mutta nykyään ajattelen saavani sen "anteeksi" pitämällä huolta ulkoisesta olemuksestani. Minusta kuulostat vain rohkealta mennessäsi palavereihin. Itsekin opiskelen tällä hetkellä kosmetologiksi ja se on raskasta läheisten ihmiskontaktien takia, mutta koitan ottaa sen haasteena.
      Ymmärrän kyllä hikoilun olevan ihan kamalaa, koska tiedän todellakin mitä tarkoitat! Ahdistukseen apua tuo mielestäni lääkkeitä paremmin oikeanlainen ruokavalio ja myös liikunta lievittää sitä.. Olen kokeillut myös propralia ja se on mulla auttanut lähinnä sydämen tykykseen.
      Onnea elämääsi! Olet kuitenkin työelämässä, etkä jäänyt kotiin. Se on paljon.

    • georges

      Minkä kokoisella annostuksella olet kokeillut propralia? itselläni se tehosi yllättävän hyvin kun jouduin pitämään pienen esityksen tässä pari viikkoa takaperin. Aikaisemmin en ollut tuota lääkettä kokeillutkaan. Yllätyin positiivisesti. ei ollut punastumisesta juuri tietoakaan, vaikka olen ollut koko ikäni hurjan kova punastuja..En tiedä sit oliko silläkin vähäsen myönteistä vaikutusta että sain lisää itseluottamusta kun luotin lääkkeen tehoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe