Mistä tietää mikä kipu ja vuoto on normaalia ja mikä ei? Menkkamaiset kouristukset johtuu kohdunsupistumisesta, tämä selvä. Mutta entä jos juilii välillä muutenkin alavatsaa ja hieman selkäpuoleltakin...? Esimerkiks kun lähtee istumasta kävelemään, niin tuntuu ettei meinää kärsiä jalkoja siirtää hetkeen ja istuessakin jomottaa selkää? Kuulostaako tutulta kenestäkään? On mulla kyllä tikkejäkin, se tietysti aiheuttaa oman tuskansa liikkumiseen ja istumiseen. Vuoto ei ole erityisen runsasta, eikä isoja hyytymiä mielestäni ole ollut. (Mitkä on isoja?) Sairaalassa kyseltiin myös vuodon hajusta, pieni haju on normaalia: mikä sitten on se normaali haju ja mikä viittaisi ongelmiin...? Kyselee tyhmä ja huolestunut ensikertalainen. Synnytin siis lauantai-iltana, kyllä tässä jo alkaa odotella, että helpottaisi.
Kertokaapa vaikka omasta kokemuksesta mielipiteitä onko syytä huoleen?
Synnytyksen jälkeen
2
1423
Vastaukset
- 9+11
Vuoto on normaalia, jos se on jotakuinkin hajutonta (vrt. kuukautisvuoto). Mulle sanottiin vuosi sitten synnäriltä kotiutuessa, että kananmunan kokoisista tai isommista klimpeistä pitää alkaa huolestua.
Kivuista en oikein osaa neuvoa, ne tuntuvat kaikista niin erilaisilta. Kohtutulehdukseen tms. liittyy ymmärtääkseni kuitenkin omituisuudet vuodossa ja kipu on oikeasti tosi kovaa, vastaa synnytyskipuja voimakkuudeltaan. Mä olin ekan viikon, puolitoista aika kipeä synnytyksen jälkeen, sen jälkeen alkoi helpottaa. Vuoto lopahti viiden viikon jälkeen muutamaksi päiväksi ja jatkui sitten uudestaan - kyseessä ei ollut kuukautiset vaikka ensin niin luulin. - juuh,,
moi..
mulla loppu jälki vuoto kans siinä viiden viikon huitteilla.. no kuiteski tuli kohtu tulehus n. 11 päivää synnytyksestä ja oli todella kipee, ja vuoto haisi tosi pahalle.. siitä hajusta sen tulehuksen yleensä hoksaa.. muista kivuista en oikee ossaa sanoo..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838