Isä ei luovu huoltajuudesta suosiolla

huolissaan

Tuttavallani on pieni lapsi, asuu lapsen isän kanssa erillään. Isää ei kiinnosta lapsi muussa mielessä kuin että tekee kiusaa lapsen äidille. Ei suostu kirjoittamaan elatuspapereita, koska ei huvita. Ei tule sosiaalitoimistoon sovittuihin tapaamisiin, ei käy katsomassa lasta, ei osta lahjaa, ei kysele kuulumisia, on ollut väkivaltainen lapsen äitiä kohtaan (on olemassa poliisin ja lääkärin lausunto asiasta), on sekaantunut huumeisiin (en tiedä onko tästä poliisilla dokumenttia), alkkis yms yms. Haukkuu lapsen äitiä viikoittain puhelimessa, vaatii sosiaalityöntekijältä että lapsen äiti ei saa olla paikalla kun hän näkee lasta (ja sosiaalityöntekijä sallii tämän). Minkälainen sotku tulee, jos tuttavani vaatii yksinhuoltajuutta ja mies ei suostu siihen?Ilmeisesti tulee oikeusjuttu? Miten pitkään nämä oikeusjutut kestää ja montako istuntoa yleensä järjestetään? Lapsen isä on tietääksemme hoitanut lapsen ihan kohtuullisen hyvin (mutta mistäpä sen tietää kun lapsi ei osaa puhua).

6

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+2

      Jos lapsen isä ei tule sovittuihin tapaamisiin sosiaalitoimistolle niin sosiaaliviranomainen esim. lastenvalvoja voi määrätä äidille yksinhuoltajuuden ja siinä vaiheessa isällä ei ole mitään sanottavaa koska häntä ei ole kiinnostanut käydä sosiaalitoimistolla sovituilla käynneillä.

      • sossupaholainen

        Lastenvalvoja ei voi määrätä yksinhuoltajuutta vastoin toisen vanhemman tahtoa. Sen voi tehdä ainoastaan oikeus. Oikeus pyytää todennäköisesti sosiaalitoimelta olosuhdeselvityksen, joten muutama kuukausi varmaan menee, istuntoja tuskin on yhtä enempää.


    • Kestää monta vuotta!

      Se on niiiiiiiiiiiiiiiin helvetin helppoa valvotuissa teeskennellä ja sossut on myytyjä, ei tarvii, kuin vähän olla samaa mieltä samoista asioista sossujen kanssa ja vinkata silmää. Tämä on nähty niin monta kertaa. Exä patologinen valehtelija ja erittäin vahvasti persoonallisuushäiriöinen sekakäyttäjä. Pitkälle yli viidenkymmenen, joten hyvin on ehtinyt ROOLINSA harjoitella.

      Kokemuksesta voin kertoa, että meillä tulee kohta seitsemännet käräjät. Yksi niistä on, kun hain lähestymiskieltoa, itse kusipää ei vaivautunut paikalle, mutta eipä hänellä ollut poliisin mukaan mitään sitä vastaankaan, kun oli noita todisteita sen verran paljon tallessa :)

      Lastenvalvojat ja lastensuojelutyöntekijät ovat valitettavasti kumileimasimia, vaan nyt uudella paikkakunnalla minulle kertoi uusi lastensuojelutyöntekijä, että hän tietää miten hankalia nämä asiat ovat ja he eivät saa mistään päättää, mutta antoi kullanarvoisia neuvoja ihan sähköpostilla! Toki talteen ja todisteeksi käräjille. minulla on aika "riski ja topakka" lakimies, joka hyppää korkealle ja kovaa tarpeen vaatiessa :)

      • piippali

        nimimerkille kestää monta vuotta: mitä ne kullanarvoiset vinkit siltä sossulta oli?
        Kysyn koska sellaisia kaivattaisiin täälläkin, narskun hampaista eroon pääseminen on melkoista taistelua, etenkin lapsille.

        Mutta yhdyn tuohon että sossut on helposti ostettavissa, vähän mielistelee ja kertoo mukavia niin johan kirjoittavat mitä sattuu.
        Ja aina pitäisi muistaa, että esim valvotut tapaamiset eivät ole vanhemmuuden arvioimista tms. vaan pelkästään lapsen edun valvomista. Ei voi rinnastaa eli tapaamisista saatu raportti ei kerro yhtään mitään siitä tapaavasta vanhemmasta. Tätä olisi syytä aina korostaa sossujen ja oikeuden edessä, koska välillä tuntuu unohtuvan.


    • Edes jotain...

      Yksi tärkeimmistä vinkeistä oli se, että vuosien varrella olin tehnyt jo monta lastensuojeluilmoitusta lasten heitteillejätöstä, sosut tutki ja joka kerta bumerangina tuli vastaus todelliseen tilanteeseen..."ei aihetta toimenpiteisiin". Siis päivänselviä heitteillejättöjä, pienet lapset toinen tuolloin 4v. ja toine vähän vanhempi. Pyysin sossut kotiin jututtamaan tätä nuorinta lasta ja kertoivat, että laspi tosiaan itse kertoi, että yksin oli jätetty ja hylätty!

      Mutta, mutta, kun he eivät saa tehdä päätöksiä, varsinkaan, kun isä asuu toisella paikkakunnalla ja siellä sossut täysin syvältä! Sain sähköpostiini mustaa valkoisella, että minun HUOLTAJANA ON OIKEUS PÄÄTTÄÄ, onko lasten tapaaminen turvallinen (ei ole ollut, joten tapaamiset jäissä). Mennään taas "tuhannen" kerran käräjille jä tämän sähköpostin tulostan lakimiehelleni alleviivaten!!

    • 26

      "huolissaan"
      toi kyllä on ihan normaalia naisen käytöstä erotilanteessa,tapaamistilanteessa
      sillä erotuksella että mielellä on monta kertaa vaikeampaa sosiaalipuolella kun kaikissa paikoissa ylläri ylläri on nainen
      nainen on aika karsea otus

      hyvät ihmiset älkää lisääntykö !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe