Tiiliseinään maalia päälle?

Merimiesmönjäri

Asunnossamme on siis olohuoneen seinistä yksi ihan normaalia punatiiltä ja nyt olisi kova halua maalata se valkoiseksi. onko mahdollista vetää suoraan sopivat maalit päälle vai onko tiilipinta ensin slammattava tms? Vaatii tietenkin varmaan monta kerrosta ennenkuin jälki on hyvä.

11

21585

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j ö ö ö u9

      Voihan sen maalata, melkein millä maalilla tahansa.

      Jotta jälkeenpäin itsellä, tai tulevalla omistajalla ei kaduttaisi tai harmittaisi liikaa, kannattaa pinta ensin päällystää jollain, että saa sitten aikanaan jotenkin poiskin. Se kun maali imeytyy kiveen, eikä sitä saa enää ikinä pois mitenkään.

      Jokin koristepinnoite tms.Sen saa kohtuudella hakattua pois pinnasta, jos mieli muuttuu myöhemmin. Periaatteessa päällystä vaikka tarrakalvolla, jos aito tiilipinta muka tympii. noin arvokasta muurauspintaa ei saa pilata tuhrimalla se jollain ihme lateksilla. Kalkki on se ainoa oikea aine, mutta menee ilmeisesti sun ymmärryksen ulkopuolelle.

    • Merimiesmönjäri

      Niin tuossa vittuilun sävyttämässä viestissä tuleekin ilmi juuri se mitä kysyin eli että voiko maalata suoraan ja jos voi niin millä. Kyllähän tuollainen punatiili sisätiloissa tuo sellaisen 80-lukuisen fiiliksen ja tekee asunnosta melko tumman. Ajatuksena olisi kuitenkin säilyttää seinä sellaisena että siitä näkyy se tiilipinta mutta väri voisi vain vaihtua valoisammaksi.

      Minkälaista on siis koristepinnoite? Miten levitetään?

      Kalkki todellakin menee yli ymmärryskapasiteettini. En tajua siitä mitään. Kalkki? Chalk?

      Kiitokset kuitenkin vastauksesta!

      • Gfvvvv

        Kuulostaa pöhlöltä alkaa virittelemään mitään ylimääräisiä pinnoitteita sen takia että jonain päivänä haluaisi viimeistelemättömän raakapinnan takaisin...

        Kaverilla on talossaan kaikki ulkoseinät sisäpuolelta valkoiseksi maalattua tiiliseinää ja ne ovat kyllä oikein hyvän näköiset edelleen.

        Toinen tapa olisi oikaista ja tasoittaa kyseinen seinä kokonaan. Silloin siitä saisi täysin sileän ja voisi pinnoittaa esim maalilla tai tapetilla. Tarvittava käsittely esimerkiksi: vetonit TT, vetonit L ja viimeiseksi vetonit LR . Tasoitushommissa kannattaa harkita ammattilaisen käyttöä jos itsellä ei ole aikaisempaa kokemusta. Vaikka tasoitesäkin kyljessä on työohjeet niin kyseessä on taitolaji. Ensimmäiset pari seinää menee harjoitellessa.


    • novaplast

      Pese pinta huolella kaikesta irtoavasta punatiilipölystä ym. ja sen jälkeen maalaa esim. Nova Plast 20 -maalilla..

      • Oikotiellä onneen

        parasta laatua.

        Älä ainakaan kastelemaan mene. Vetele imurilla tai ei millään pölyt pois ja osta kunnollinen lankakarvainen tela ja vedä juuri tuo Novaplast, mutta vaikka 7, joka himmeä (saa ainakin kaikki vaaleat sävyt, koska yleisimmin maalikaupoissa a-pohjaa). Käytä sitä maalia sitten niin paljon, että lotisee(ei siis ritise), mutta kuitenkaan ei jää kasoihin.
        Jos sen seinän joku kasteli, niin sen näet pohjamaalauksen jälkeen. Näihin kellertäviin kohtiin sitten saman tehtaan Akro- stop (riittää kunhan vain ne kastuneet kohdat maalaat sillä).

        Onnistumisen riemua lomalaiselle ;)


      • petosta vai mitä....

        Älä koskaan maalaa Nova Plast 20:llä mitään äläkä käytä mitään Tikkurilan maaleja. Ne valmistetaan nyt ja yhä enemmän Puolassa ja Venäjällä!!!!!! Etiketit purkkeihin liimataan vielä Suomessa, että saadaan "kotimaisuusleima".


    • asddddasd

      Maalaa siro plast 2

    • Tehtaan seinää

      Tekisi mieli piristää hieman kaksinkertaisesta tiilestä 1972 muuratun tehdas rakennuksen sisäpintoja. Monetkin maalit käyvät poltetun punatiiliseinän vaalentamiseen, mutta osaako joku sanoa mikä olisi parhaiten hengitävä maali ettei menetä tiilen parasta ominaisuutta?

      Äkkiseltään jotain kalkkivelliä tekisi mieli ruiskuttaa kun alaakin kertyy pitkästi yli 1000m2 eli tasoittelemaan ei aleta.. Seinien ei tarvitse olla valkoisia, vaan riittää kunhan vaalentuisi reippaasti ja kenties taittuisi hieman harmaaseen. Mistä tällaista budjetti-kalkkivelliä kannattaisi hankkia?

      • sevaalenee...

        Laita antiikkilaastia, sopivan ohkasena, ja suurella pensselillä.


      • Anonyymi

        Varmaan harvinaista että punatiiliseinä on poltettu. Minkähänlainen palo on ollut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1051
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      1001
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      856
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      743
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      646
    8. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      642
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      631
    10. 42
      629
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      626
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      574
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      124
      568
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. 52
      517
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      15
      426
    Aihe