Punaisen tiiliseinän maalaus

ÄrJii

Rakentaja.fi vastaa ettei punaisen tiilen maalaus onnistu ja suosittelee vaaleaa antiikkilaastia tai tasoitusta ja sitten maalausta. Tällä osastolla eräs ei saanut Lujalla peittoon. Eikö siis tiiltä saa normaalisti maalattua?

5

19161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pnieminen

      tampereella oikea helmi; aja keskustasta rosendalia kohti, viimeinen mutka jossa asuntoja, oikealla hieno keltaiseksi maalattu punatiilinen ISO talo, maali on rapistunut melkoisesti aitamuuristakin, mutta se vaan parantaa koko komeuden ulkonäköä!

    • Kokemusta on

      Meillä on maalattu tiiliseinä. Edellinen omistaja oli maalannut punatiilisen puhtaaksimuuratun tiiliseinän vaalean ruskeaksi ja minä vuorostani vedin rissalla päälle valkean maalin. Taisi olla remonttimaali (vesiliukoinen, liekö jotain lateksia). Hyvä tuli. Sitä voi jopa pyyhkäistä kostella rätillä sormenjäljistä. Se on ollut jo useamman vuoden maalattuna.

      • ÄrJii

        Hei,

        Kiitos yhteydenotostanne.

        Tiedustelitte sisällä olevan tiiliseinän maalauksesta. Oletan, että seinä on maalaamaton ja kuivassa tilassa eikä se lämpene.

        Ennen tiiliseinän maalausta kannattaa puhdistaa pinta: kaikki irtoava pois, pölyt ja mahdolliset liat pois. Pinnan on oltava kuiva ennen maalaamista.

        Pohjamaaliksi soveltuu Luja yleispohjamaali kertaalleen ja pinnalle Harmony, Joker, Remontti-Ässä tai Luja pintamaali 1-2 kertaan. Peittää ja pysyy oikein tehtynä.

        Tuotetiedot löydät seuraavan polun kautta:

        http://www.tikkurila.fi/kotimaalarit/index.jsp?cid=Tuotetieto&hid=01.01.08


        Kesäisin terveisin

        XXX XXXXXX(


      • vekkuli43

        Oliko kyseessä sisällä oleva tiiliseinä. ?


    • tiiliseinän_maalaus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      20
      9144
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      25
      3622
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2194
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      91
      1934
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      13
      1842
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1435
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1288
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1167
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      826
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      66
      804
    Aihe