Ulkosaunalla säästöä

~~

Rakensin kesällä ulkosaunan ja kesäkuusta asti on kylvetty siellä. Lattioiden kuivumisen jälkeen kytkin talosta sähkölämmityksen pois kosteista tiloista. Talossa uuni, suorasähkölämmitys, sähkökiuas, 2 aikuista ja paljon omaa puuta. Sähkön kulutus putosi 8500Kwh alle 6000kwh n. 30% ja tänä vuonna vielä enemmän. Kiitosta kuulu myös lauhalle talvelle.

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxc.g

      Minäkin tein ulkosaunan, ja tein sen 4 kilometrin päähän talosta, nyt säästyy puita ja vettä kun ei kukaan viitti noin kauas lähteä saunomaan.

    • enska,.

      Mukavuudesta on hauska maksaa, joillekin säästäminen on sairaus!

    • Kohtalotoveri

      Kyllähän pihasauna on ihan eri juttu, riippuu tietysti kiukaasta.
      Totuushan on että homevauriot ja kosteusongelmat on alkaneet silloin kun vesi alkoi tulla taloon muutenkin kuin kantamalla. Kyllä säästää voi olematta silti "sairas". Nykyihmiset ovat kumman mukavuudenhaluisia ja siten oppineet laiskoiksi, kaikki pitäisi toimia sähköllä ja automaattisesti jotta voisi lojuta siellä sohvanpohjalla. P.s pihasauna on myös hyvä varajärjestelmä, ja kesällä ehdoton nautinto.

      • enska,.

        Eipä pitkän työpäivän jälkeen viitsi puusaunaa lämmitellä. Rantasauna onkin 30 metrin päässä talosta ja kesäisin käytössä, ei kuitenkaan säästösyistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe