Suomen Keskustan suurin ongelma on sen vahvuus: kansallismielisyys. Kansallismielinen paatos, sekä myyttinen ja väärä käsitys U.K. Kekkosen "ylivertaisuudesta" ja vajoaminen tällaiseen sairaaseen henkilökultin palvontaa on homehduttanut puolueen. Näin varsinkin kun muistamme millainen parlamentarismin rämettäjä Kekkonen suomettumispolitiiikallaan lopulta oli.
Niin kauan kuin Keskusta ei käy sisäistä ja henkistä pyykinpesua Kekkosen ajasta, suomettumisesta sekä aikansa eläneestä kansallismielisyydestä, ei puolueella ole edessä kuin korpitaipaletta toisensa perään. Väyrysen retoriikka voi lämmittää tupailloissa mutta älyllistä rehellistä avautumista puolueessa tarvitaan. Näin ei voida jatkaa. Ensi sunnuntaista lähtien palataan puolueessa ankeaan arkeen. Eilisiltainen vaalikeskustelu eteenkin eurokriisiosiossa paaluttu Keskustan ikävällä tavalla Perussuomalaisten rinnalle poliittisen kentän tunkkaiseen edistysvastaiseen osastoon. Siellä ei älyllisyys kukoista.
Keskusta kriisi: ummehtunut UKK-palvonta, taantumus
wallinin.jaska
2
<50
Vastaukset
- Tuhatkunta
Keskusta voisi aloittaa oman "arabikeväänsä" kaatamalla Kekkosen patsaan ja tekemällä Lepikontorpasta polttopuita.
- Keskusta on..
edistyksellinen, uudempi puolue kuin konservatiivinen kokoomus ja vasemmistopuolueethan ovat myös mennyttä aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907