Pääministeri Jyrki Katainen (kok) arvioi, että Suomessa on noin sata kuntaa, kun nykyinen hallitus lopettaa vuonna 2015. Hän pitää kuntauudistusta hallituksen "ehdottomasti tärkeimpänä" rakenneuudistuksena.
Katainen kertoo näkemyksistään perjantaina ilmestyneessä Talouselämässä.
Keskustelu kuntauudistuksesta käynnistyi taas viikko sitten, kun Suomen Kuvalehti julkaisi sille vuodetun karttaharjoitelman, jossa Suomen kuntamääräksi oli kaavailtu noin 70. Tällä hetkellä kuntia on 336 kappaletta.
Katainen ei haastattelussa avaa tarkemmin, mihin laskelmiin tai perusteluihin hänen mainitsemansa sadan kunnan määrä perustuu.
http://www.hs.fi/politiikka/Katainen Talouselämässä Hallitus aikoo vähentää kuntien määrän sataan/a1305553759763
Miksi Katainen ja muut kokoomuslaiset lähtivät taas ajamaan tätä linjaa? Mitä oikeaa vikaa nykyisessä järjestelmässä on?
Kuntauudistus rikko koko järjestelmän
4
177
Vastaukset 4
- dhtgryth356h
"Miksi Katainen ja muut kokoomuslaiset lähtivät taas ajamaan tätä linjaa? Mitä oikeaa vikaa nykyisessä järjestelmässä on?"
No miten olisi vaikka se että valtaosa kunnista ei pysty rahoittamaan lakisääteisiä velvollisuuksiaan. Liian paljon kunnallisbyrokraatteja palkkalistoilla ja liian vähän verotuloja.
Kuntaliitoksilla saadaan karsittua noita hallinnollisten virkojen määriä ja palkkakuluja rutkasti, sekä isomman kuntayksikön kautta saadaan terveempi rahoituspohja.
Toki hommassa on haasteitakin. Mutta idea on oikea, nyt vaan panostetaan huolelliseen toteutukseen.- evrerwervbwtbt
Kunnilla ei siis todellakaan ole rahaa järjestää asiallisia terveyspalveluja. isommissa kunnissa on parempi veropohja ja valtuusto voi keskittää palvelut helpommin kuin usean kunnan rakenteessa.
Ihme vinkumista palvelujen sopeuttamisesta tuloihin. Suomalaiset haluavat päästä seuraaviksi kreikkalaisiksi. Tokihan läskiperseen kasvatua ja viinanjuonti velkarahalla on kivaa. - Ei pikavoittoja
Täytyy muistaa että viien vuoden irtisanomissuoja estää nopeat säästöt
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.812566Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt422156Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.351045- 32897
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154798Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58660Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6578- 21525
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78511- 33502