Pääministeri Jyrki Katainen (kok) arvioi, että Suomessa on noin sata kuntaa, kun nykyinen hallitus lopettaa vuonna 2015. Hän pitää kuntauudistusta hallituksen "ehdottomasti tärkeimpänä" rakenneuudistuksena.
Katainen kertoo näkemyksistään perjantaina ilmestyneessä Talouselämässä.
Keskustelu kuntauudistuksesta käynnistyi taas viikko sitten, kun Suomen Kuvalehti julkaisi sille vuodetun karttaharjoitelman, jossa Suomen kuntamääräksi oli kaavailtu noin 70. Tällä hetkellä kuntia on 336 kappaletta.
Katainen ei haastattelussa avaa tarkemmin, mihin laskelmiin tai perusteluihin hänen mainitsemansa sadan kunnan määrä perustuu.
http://www.hs.fi/politiikka/Katainen Talouselämässä Hallitus aikoo vähentää kuntien määrän sataan/a1305553759763
Miksi Katainen ja muut kokoomuslaiset lähtivät taas ajamaan tätä linjaa? Mitä oikeaa vikaa nykyisessä järjestelmässä on?
Kuntauudistus rikko koko järjestelmän
4
<50
Vastaukset
- dhtgryth356h
"Miksi Katainen ja muut kokoomuslaiset lähtivät taas ajamaan tätä linjaa? Mitä oikeaa vikaa nykyisessä järjestelmässä on?"
No miten olisi vaikka se että valtaosa kunnista ei pysty rahoittamaan lakisääteisiä velvollisuuksiaan. Liian paljon kunnallisbyrokraatteja palkkalistoilla ja liian vähän verotuloja.
Kuntaliitoksilla saadaan karsittua noita hallinnollisten virkojen määriä ja palkkakuluja rutkasti, sekä isomman kuntayksikön kautta saadaan terveempi rahoituspohja.
Toki hommassa on haasteitakin. Mutta idea on oikea, nyt vaan panostetaan huolelliseen toteutukseen.- evrerwervbwtbt
Kunnilla ei siis todellakaan ole rahaa järjestää asiallisia terveyspalveluja. isommissa kunnissa on parempi veropohja ja valtuusto voi keskittää palvelut helpommin kuin usean kunnan rakenteessa.
Ihme vinkumista palvelujen sopeuttamisesta tuloihin. Suomalaiset haluavat päästä seuraaviksi kreikkalaisiksi. Tokihan läskiperseen kasvatua ja viinanjuonti velkarahalla on kivaa. - Ei pikavoittoja
Täytyy muistaa että viien vuoden irtisanomissuoja estää nopeat säästöt
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823