Läppäristä telkkari

Kesällä tulee mm. futiksen EM-kisat ja ehkä jotakin muutakin katsottavaa ja ajattelin mahdollisuutta katsella ohjelmia veneessä läppärin kautta. Mitä mahdollisuuksia siihen on? Liikun pääasiassa Pori-Saaristomeri-Tukholma seudulla. Antennista se varmaan riippuu? Kiinteää televisiota en halua veneeseeni asentaa.
12999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Toimii oikein hyvin ihan muutaman kympin USB-porttiin laitettavalla palikalla. Antenninkaan ei merellä tarvitse kummoinen olla, kunhan ei ole mitään isoa kalliota tms. ankkuripaikkasi ja lähetysmaston välissä. Antennin tyypistä riippuen tosin sen suuntaamiseen saattaa joutua kiinnittämään huomiota, selviää a.o. käyttöohjeista.

Kanavia joudut hakemaan uusiksi liikkeellä ollessasi, kas kun noita täytelähettimiä on siellä sun täällä ja joskus käy niin, että lähin asema ei olekkaan se mikä näkyy parhaiten. Tuo tosin hoituu useimmissa mokkuloissa näppärästi saman käyttöliittymän kautta millä muutenkin systeemiä käytät. Melkein kaikissa tulee oma kaukosäädinkin mukaan.

Äänestä

Tästä on varmasti ennenkin keskusteltu mutta minkä tyyppisiä antenneita olette käyttäneet? Ja millä kokemuksella?

Äänestä
  • Ihan hirveää merkitystä ei ole antennilla, jos jotain esim kallio on pahasti edessä ei hyväkään antenni riitä mutta toki jos mastoon saa antennin kiinni on ratkaisu usein paras.

    Osa lähetyksistä näkyy myös mobiilidata verkon kautta, mutta toki sitäkään ei ole kaikkialla.

    Äänestä

  • Sellasen usb-palikan mukana tuleva antenni tuottaa kuvaa tosi harvoin, kokemukset etelärannikolta. Jos yhtään vakavammin haluaa töllöä katsoa, lienee syytä laittaa antenni mastoon. Läppäri sinänsä toimii telkkarina aivan mainiosti.

    Äänestä

  • osta Artec ,sillä olen katsonut teevisiosta matseja,kun olemme menneet Tallinnan Piritaan,näkyvyys todella,kuin kotona katsoisit,riippuen läppäristä,mutta kuva kummiskin on hyvä,pakettiin tylee mukaan antenni ja palikka mikä usb:llä iität tietokoneeseesi ja estsit asemat,eli painat vain hae kanavat,koneesi hoitaa loput ja antennin nostat ulos ikkunasta tai pistat sen niin ylös kuin mahdollista,iste istun eneeni perässä ja antenni on koneeni vieressä,koska apukoneeni on juuri sopivalla johdon etisyydellä,niin kuva on loistava ja koko paketille ei hintaa tule missään nimessä edes 30 euroa ja kaukosäädinkin kuuluu kauppaan ja noita saa jokaliikkeestä,joka hiukankin myy tietokoneisiin roippeita.

    Äänestä

  • Itselläni on veneessä Glomex:in suuntavapaa kiinteänä asennuksena kaapeloinnit. Harvemmin tosin tulee käytettyä. Signaalilaatu ei ole mikään paras mahdollinen. Telkkarikin jää yleensä keväällä asentamatta takaisin kun läppäri ajaa saman asian.

    Jos käyttö on satunnaista, vähemmällä vaivalla pääsee pöytämallisella, helposti suunnattavalla irtoantennilla, läppärin USB-mokkulan kanssa käyttämääni ei nyt enää näy markkinoilla, mutta tuossa lähinnä vastaava, vahvistinkin näyttäisi olevan 12V virtaoptio:

    http://www.verkkokauppa.com/fi/product/54558/csgrc/Philips-SDV6120-10-sisaantenni

    Äänestä

Mulla ainakin näkyy/toimii telkkariohjelmat USB-tikulla kannettavassa tietokoneessa todella hyvin kun käytän "johdonpätkistä" juottamaani "dipolia" en nyt muista onko se puoliaalto vai kokoaalto mitoilla tehty ennen digiaikaa TV-lähetystenkatseluun.

Se on siitä hyvä että saa käärittyä pieneen tilaan jonnekin kaappiin tai lokeroon kun ei tarvitse käyttöön ja ei maksa juuri mitään ja on helppo suuntailla vaikka vene kyllä pyöriskelee ankkurissa ollessaan.

Samoin veneessäni olevan autoradion antennina olen käyttänyt hytin rakenteisiin piiloitettua saman tyylistä itse juotettua dipoliantennia ja radio kuuluu oikein hyvin.

Äänestä

Minkäslainen tuo "dipoli" mahtaa olla? Jonkinlainen silmukka? Googlettamalla löysin joitakin kuvia mutta asia ei selvinnyt amatöörille.

Äänestä
  • Viimeisestä kommentistä joudun olemaan täysin samaa mieltä. TV-ohjelmat ei muutu yhtään sen paremmaksi katsoi niitä sitten nettitikulla veneessä tai 50-tuumaisesta taulutelkkarista paremman väen asuntoalueella. Kirja tai vaikka vain horisonttiin tuijottelu on paljon mukavampaa ajankulua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laksjddhfg kirjoitti:

Kesällä tulee mm. futiksen EM-kisat ja ehkä jotakin muutakin katsottavaa ja ajattelin mahdollisuutta katsella ohjelmia veneessä läppärin kautta. Mitä mahdollisuuksia siihen on? Liikun pääasiassa Pori-Saaristomeri-Tukholma seudulla. Antennista se varmaan riippuu? Kiinteää televisiota en halua veneeseeni asentaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu