Kesällä tulee mm. futiksen EM-kisat ja ehkä jotakin muutakin katsottavaa ja ajattelin mahdollisuutta katsella ohjelmia veneessä läppärin kautta. Mitä mahdollisuuksia siihen on? Liikun pääasiassa Pori-Saaristomeri-Tukholma seudulla. Antennista se varmaan riippuu? Kiinteää televisiota en halua veneeseeni asentaa.
Läppäristä telkkari
12
987
Vastaukset
- Stroh70
Toimii oikein hyvin ihan muutaman kympin USB-porttiin laitettavalla palikalla. Antenninkaan ei merellä tarvitse kummoinen olla, kunhan ei ole mitään isoa kalliota tms. ankkuripaikkasi ja lähetysmaston välissä. Antennin tyypistä riippuen tosin sen suuntaamiseen saattaa joutua kiinnittämään huomiota, selviää a.o. käyttöohjeista.
Kanavia joudut hakemaan uusiksi liikkeellä ollessasi, kas kun noita täytelähettimiä on siellä sun täällä ja joskus käy niin, että lähin asema ei olekkaan se mikä näkyy parhaiten. Tuo tosin hoituu useimmissa mokkuloissa näppärästi saman käyttöliittymän kautta millä muutenkin systeemiä käytät. Melkein kaikissa tulee oma kaukosäädinkin mukaan. - 8237645636
Tästä on varmasti ennenkin keskusteltu mutta minkä tyyppisiä antenneita olette käyttäneet? Ja millä kokemuksella?
- rotaxv
Ihan hirveää merkitystä ei ole antennilla, jos jotain esim kallio on pahasti edessä ei hyväkään antenni riitä mutta toki jos mastoon saa antennin kiinni on ratkaisu usein paras.
Osa lähetyksistä näkyy myös mobiilidata verkon kautta, mutta toki sitäkään ei ole kaikkialla. - 235 2352 5
Sellasen usb-palikan mukana tuleva antenni tuottaa kuvaa tosi harvoin, kokemukset etelärannikolta. Jos yhtään vakavammin haluaa töllöä katsoa, lienee syytä laittaa antenni mastoon. Läppäri sinänsä toimii telkkarina aivan mainiosti.
- Piritta 2012
osta Artec ,sillä olen katsonut teevisiosta matseja,kun olemme menneet Tallinnan Piritaan,näkyvyys todella,kuin kotona katsoisit,riippuen läppäristä,mutta kuva kummiskin on hyvä,pakettiin tylee mukaan antenni ja palikka mikä usb:llä iität tietokoneeseesi ja estsit asemat,eli painat vain hae kanavat,koneesi hoitaa loput ja antennin nostat ulos ikkunasta tai pistat sen niin ylös kuin mahdollista,iste istun eneeni perässä ja antenni on koneeni vieressä,koska apukoneeni on juuri sopivalla johdon etisyydellä,niin kuva on loistava ja koko paketille ei hintaa tule missään nimessä edes 30 euroa ja kaukosäädinkin kuuluu kauppaan ja noita saa jokaliikkeestä,joka hiukankin myy tietokoneisiin roippeita.
- Stroh70
Itselläni on veneessä Glomex:in suuntavapaa kiinteänä asennuksena kaapeloinnit. Harvemmin tosin tulee käytettyä. Signaalilaatu ei ole mikään paras mahdollinen. Telkkarikin jää yleensä keväällä asentamatta takaisin kun läppäri ajaa saman asian.
Jos käyttö on satunnaista, vähemmällä vaivalla pääsee pöytämallisella, helposti suunnattavalla irtoantennilla, läppärin USB-mokkulan kanssa käyttämääni ei nyt enää näy markkinoilla, mutta tuossa lähinnä vastaava, vahvistinkin näyttäisi olevan 12V virtaoptio:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/54558/csgrc/Philips-SDV6120-10-sisaantenni
- VähänHarrastellut
Mulla ainakin näkyy/toimii telkkariohjelmat USB-tikulla kannettavassa tietokoneessa todella hyvin kun käytän "johdonpätkistä" juottamaani "dipolia" en nyt muista onko se puoliaalto vai kokoaalto mitoilla tehty ennen digiaikaa TV-lähetystenkatseluun.
Se on siitä hyvä että saa käärittyä pieneen tilaan jonnekin kaappiin tai lokeroon kun ei tarvitse käyttöön ja ei maksa juuri mitään ja on helppo suuntailla vaikka vene kyllä pyöriskelee ankkurissa ollessaan.
Samoin veneessäni olevan autoradion antennina olen käyttänyt hytin rakenteisiin piiloitettua saman tyylistä itse juotettua dipoliantennia ja radio kuuluu oikein hyvin. - 1666666666666
Minkäslainen tuo "dipoli" mahtaa olla? Jonkinlainen silmukka? Googlettamalla löysin joitakin kuvia mutta asia ei selvinnyt amatöörille.
- tee-se-itse
Rakennusohje pienelle ja hyvälle tv-antennille:
http://www.mattikaki.fi/antennit/HB9CV.htm - LuonnonRauhaa4eva
Ei herran jumala. Osta nettitikku ja siihen netti-tv http://www.vertaisverkko.com/nettitv-kanavat.php . Tai vielä parempi osta kirja. Telkkarista tulee pelkkää paskaa. Kuten nuo kisatkin.
- Ei aivoja narikkaan
Viimeisestä kommentistä joudun olemaan täysin samaa mieltä. TV-ohjelmat ei muutu yhtään sen paremmaksi katsoi niitä sitten nettitikulla veneessä tai 50-tuumaisesta taulutelkkarista paremman väen asuntoalueella. Kirja tai vaikka vain horisonttiin tuijottelu on paljon mukavampaa ajankulua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832