Alv ei täsmää

epätietoinen alv

Hei.. törmäsin tällaiseen ongelmaan, ettei alv täsmää vaikka kaikki muuten on ok.
Eli kun myyntitulot alv 23% summan esim.5471,52*0,23=1258,45. ja kun katsoo pääkirjasta alv 23% myynnistä, tulos on 1258,48. Eli heittoa on tuo 3centtiä
Ohjelman mukaan kaikki on ok .. . mutta mikä tässä mättää?

kiitos asiallisesta vastauksesta.

5

2109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfsff

      No ei siinä mättää mikään muu kuin se, että kirjanpito-ohjelmasi pyöristää sentit hieman liian tarkasti tai sitten liian epätarkasti - kirjaat vain pyöristyserot pois ja homma on ok !

      - no mille tilille ? - ota vaikka uusi tili nimeltä "pyöristysero" sinne muihin kiinteisiin kuluihin....

    • KP-ohjelman tarkkuus

      >>Eli kun myyntitulot alv 23% summan esim.5471,52*0,23=1258,45. ja kun katsoo pääkirjasta alv 23% myynnistä, tulos on 1258,48. Eli heittoa on tuo 3centtiä
      Ohjelman mukaan kaikki on ok .. . mutta mikä tässä mättää?>>

      Jos kirjanpito-ohjelmaan syöttää summan 5471,52 ja käskee ohjelman tehdä summalle kirjanpidollinen alv-erittely, niin alv-osuudeksi alv-tilille pitää tulla täsmälleen 1258,45 ja ostovelkojen tilille kirjattavaksi (tms.) osuudeksi täsmälleen 4213,07 euroa.

      Kirjanpito-ohjelman on jatkossa käsiteltävä tuota 1258,45 osuutta aina täsmälleen tuon määräisenä, eikä se missään raportilla tai millään näytöllä katsottuna saa jatkossakaan "pyöristyä" lukemaksi 1258,48.
      Jos käytössäsi on tällä tavalla käyttäytyvä kirjanpito-ohjelma, niin selalisen saa heittää jorpakkoon, sillä ei tee yhtään mitään.

      Sinällään erilaiset laskutusohjelmat ja muutkin ohjelmat voivat tehdä loppusummiin senttien kokoisia pyöristyseroja. Tällaisen asian kanssa pystyy elämään, koska pyöristyseroille ei matemaattisesti mitään mahda.
      Alv-verollinen ja alv-veroton summa 1.23 kertoimella voivat sopivan numerokombination ja ison kpl-määrän kanssa kerrottuna, ne heittää aina.

      Mutta nimenomaan kirjanpidon ohjelman kirjanpidollisille tileille vietynä, siellä summat eivät saa missään oloissa "pyöristyä" yhtään mihinkään suuntaan, vaan lukemien täytyy pysyä sentin tarkasti samoina, kaikissa tilanteissa.

      • ei hinne

        Kyllä se järjen käyttö on sallittua kirjanpidossakin. Kauheeta tommonen asenne. Saatko öitäsi edes nukuttua kun on sentti seinää päin.


    • sdfvgbhfhmjklö

      Käytät ilmeisesti jotain vanhaa Passelin versiota? Passeli pyöristi alvit aina väärin.

    • Basic kirjanpitoa

      >>Kyllä se järjen käyttö on sallittua kirjanpidossakin. Kauheeta tommonen asenne. Saatko öitäsi edes nukuttua kun on sentti seinää päin. >>

      Sentti tai viisi senttiä tai eurokin on rahana mitätön tietenkin. Mutta kirjanpidossa kirjausten oikeellisuutta tarkasteltaessa kadoksissa oleva yksi sentti voi olla hyvinkin piinallinen. Ei voi olla varma onko jokin kirjaus tehty täysin väärin, vai mistä kyseinen sentin heitto vaikka 2 kk ajan kumulatiivisissa tapahtumissa johtuu.

      Siinä mielessä, kirjanpito-ohjelman pitää kyllä tosiaan olla sentin tarkka kaikkien sisään kirjattujen tapahtumien summaamisissa, kertomissa, kumuloinneissa jne. Pyöristykseen liittyvää rahamäärien heittoa ei saa olla yhtään, ei lainkaan.

      Ohjelmointikielissä on jo vuosikymmeniä ollut erikseen olemassa oma Currency-muuttujatyyppi rahasummien tarkkaan käsittelyyn. Se käyttää nokkelasti integer-tyyppistä kokonaislukujen laskentalogiikkaa, ja sen vuoksi liukulukujen käytöstä johtuva ongelmallinen rahamäärien desimaalien pyöristyminen on voitu tykkänään sulkea pois.

      Kun aloittelevat peelot alkavat koodaamaan taloushallinnon ohjelmia, niin he tekevät sen taitamattomuuttaan juuri liukuluvuilla, eli Floating Point muuttujilla. Näissä on aina riskinä lukemien desimaalien pyöristymiset ja pienet eroavuudet.

      Halvankin kirjanpito-ohjelman voi siis helposti ja samalla hinnalla toteuttaa joko väärällä tavalla tai oikealla tavalla.

      Väärällä tavalla tehdyssä (mainittu Passeli) pyöristyseroja voi syntyä, kun taas oikein tehdyt toimivat aina täysin oikein ja täsmällisesti, oikeilla ja luotettavilla lukemilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6349
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4879
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      103
      3144
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2972
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2195
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1576
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      93
      1149
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1145
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1066
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      844
    Aihe