supistuksista

huolissaan oleva

Miten aikaisin teillä on alkanut kaksosraskaudessa
harjoitussupistukset? Itsellä vasta rv 10 ja nyt muutamana päivänä, erityisesti iltaisin olen alkanut tuntemaan niitä harjoitussupistuksia, joissa maha kovettuu hetkellisesti. Voiko niitä tulla jo näin aikaisin?! Voiko olla normaalia? Puhun asiasta ensi viikolla neuvolassa, mutta ajattelin kysyä myös täältä.
Takana yksi raskaus, jolloin tällaiset supistukset alkoivat vasta rv20.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+17

      Nyt tarkkana, ehdottomasti kannattaa seurata kohdunsuun tilannetta kun on kaksosraskaudesta kyse. Itsellä rv ltä14 asti enemmän tai vähemmän noita tuntemuksia joita luulin vain harkkasuppareiksi mutta sitten oltiinkin rv 22 pulassa kun kohdunsuu olikin jo auki 2 cm ja meinasivat syntyä. Ja loppuraskaus menikin vuodelevossa kunnes syntyivät ennenaikaisina rv 27. Loppu hyvin kaikki hyvin kuitenkin, terveet tytöt on tällä hetkellä 1v 6 kk. Mutta ole itse aktiivinen, kaikissa neuvoloissa eivät osaa ottaa vakavasti noita kaksosraskauden oireita!

    • t-----

      Minulla alkoi viikolla 17! Ja jatkui koko raskauden loppuun, synnytys käynnistettiin viikolla 38. Supistelee paljon enemmän kun yksilöraskaudessa, että kannattaa ottaa paljon rauhallisemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      99
      3231
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2496
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      1
      1933
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      64
      1463
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1432
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1025
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      945
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      331
      937
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      857
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      824
    Aihe