Miten aikaisin teillä on alkanut kaksosraskaudessa
harjoitussupistukset? Itsellä vasta rv 10 ja nyt muutamana päivänä, erityisesti iltaisin olen alkanut tuntemaan niitä harjoitussupistuksia, joissa maha kovettuu hetkellisesti. Voiko niitä tulla jo näin aikaisin?! Voiko olla normaalia? Puhun asiasta ensi viikolla neuvolassa, mutta ajattelin kysyä myös täältä.
Takana yksi raskaus, jolloin tällaiset supistukset alkoivat vasta rv20.
supistuksista
2
183
Vastaukset
- 8+17
Nyt tarkkana, ehdottomasti kannattaa seurata kohdunsuun tilannetta kun on kaksosraskaudesta kyse. Itsellä rv ltä14 asti enemmän tai vähemmän noita tuntemuksia joita luulin vain harkkasuppareiksi mutta sitten oltiinkin rv 22 pulassa kun kohdunsuu olikin jo auki 2 cm ja meinasivat syntyä. Ja loppuraskaus menikin vuodelevossa kunnes syntyivät ennenaikaisina rv 27. Loppu hyvin kaikki hyvin kuitenkin, terveet tytöt on tällä hetkellä 1v 6 kk. Mutta ole itse aktiivinen, kaikissa neuvoloissa eivät osaa ottaa vakavasti noita kaksosraskauden oireita!
- t-----
Minulla alkoi viikolla 17! Ja jatkui koko raskauden loppuun, synnytys käynnistettiin viikolla 38. Supistelee paljon enemmän kun yksilöraskaudessa, että kannattaa ottaa paljon rauhallisemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2611089- 468541
- 1335376
- 1443684
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353564- 403288
- 552569
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak392091- 281816