kuulin että Lempäälän yläasteen koulua sanottiin joskus 70-luvulla Auschwitsiksi, oli kuulemma piikkilankaa ja jotain sonderkommandoseja. varmaan karmee paikka, kuka sinne joutu!
vieläkö lempäälässä on Auschwitz
kauhistunut
6418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moro kävin tuota "Auschwitsiä" -70 luvun lopulla, eipä siellä mitään piikkilaka-aitoja ollu ihan normi aita joka taitaa olla vieläkin!
Varmaan ihan normi kansalaiskoulu jossa opetettiin myös OIKEITA TÖITÄ
metalli, sähkö, puutyö jne Nykykoulut opettaa vaan jotakin tyhjänpäivästä!!
Kaikki koitetaan saada lukioon ainakin saman tyylin opetus!
Osa putoo kelkasta alkumetreillä ja syrjäytyy jos koulu ei maita ei väkisin, jollei ole lukupäätä niin ei.
Siks vanhanliiton kansalaiskoulu oli hyvä!
Jäi mieleen KUTTU , JOPPE , MURTO , APA. Ketkähän heistä vielä on elossa. Olin siellä kansalaiskoulussa -70 luvun lopulla , juuri kun tuli tämä ysiluokka systeemi, ja kansalaiskoulu muuttui peruskouluksi. Nykyajan kakaroille sais kyllä olla tiukemmat säännöt koulussa , ja se verkkoaitakin tarpeeks korkea. Alussa mainitut opettajien lempinimet , he olivat oikeita sen ajan opettajia, ja muistaakseni heitä aika hyvin toteltiinkin , koska heidän kanssaan ei sitten pelleilty turhaan.
Apa on kuollut jo aikoja sitten meni melko nuorena.
Murtoo näkyy kylillä aina joskus eipä ole 35vuodessa paljoo muuttunu urheilu miehiä suunnistaja.
Muista en tiedä!
Kaikista hyvät muistot tiukkoja asiallisia!
Tarkoitat ilmeisesti tuolla Apalla Toppaa, siis Toppahuulta. Olihan siellä opettaja, jota sanottiin Lehmäksi. Sopi hyvin maalaiskylään opettajien liikanimiksi nämä Kutut ja Lehmät, tiesivat hyvin itsekin, miksi heitä oppilaat kutsuivat.
Toppahan tosiaan kuoli jo 80- luvun lopulla, mutta Murtsi pyöräili vielä viime kesänä vastaan, kun vanhoilla kotiseuduilla poikkesin.
Sitä Auschwitzia ei ollut -70- luvulla olemassakaan, vaan se nimenomaan on tuo nykyinen Hakkarin yläaste, jossa ne piikkilangat olivat verkkoaidassa, kun niillä muuten oli roikkunut jengiä aina niin, että ne romahtivat.
Yksi, jonka kanssa ei pelleilty noin naamatusten, oli tietenkin Rane eli "Rambo" , vaikka pojat sille kotiin tilasivatkin kaikkia ilmaisia Mopo-sportin viritysosaluotteloja nimellä "Mauno Kivilärvi".
Tuulakin oli "kova jätkä".
Nykyinen Vesilahden koulutusguru Pietukin tuli sinne nuorena poikana ja yritti olla kovaa, mutta ei se noiden vanhojen partojen auktoriteettia saavuttanut.
Ei semmoista ole koskaan ollutkaan. Mitään todisteita ei ole (enää). Kiellän ehdottomasti koko Molokaustin!