Kipparissa 1/2012 oli pääkirjoituksessa juttua aikoinaan testatuta 9,4 metrisestä matkaveneestä joka meni 12 solmua 0,5 l/maili 50 hp dieselillä. Mikähän vene on ollut kyseessä ja mistähä niitä saa?
Puoli litraa maililla
Jyrnyttäjä
7341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuota en tiedä mutta omakohtaisia kokemuksia on 9,3 metrisestä pellinkiläisestä, 44 hv Yanmarilla huiput 16 knots, jolloin kulutus n. 9l/h. Kyseessä on Liljebergin v. 1985 tekemä erittäin kevyt matkavene ilman painoa lisääviä varusteita, esim vessaa.
Hmm. Ilmeiseti kyse on tosiaan ollut juuri jostakin pellinkiläistyyppisestä veneestä. En ymmärrä miksi kukaan ei tee näitä enää, kun kaikki uutuusveneet mukaanlukien jopa hehkutettu Greenline vievät tuplasti enemmän kauraa. Tietty alumiinista tai lujitemuovista päivän dissainin hengessä. Joskus tuntuu että tarkoitus on vain myydä mahdollisimman isoja koneita ja helvetisti polttoainetta. Joku salaliitto tässä on oltava!
Puoli litraa mailille tekee 2.5 litraa viidelle mailille. Parisataa kilometriä tekee sen sata mailia. Hmm mulla menee 1-2 litraa tunnissa 5 solmua nopeudella eli 0,2 - 0,4 litraa mailille. Voiks se olla näin. Sadalla maililla meni parikymppiä eli sen 0,2 litraa mailille. Kyllä se taitaa näin olla. Vene on kyl pieni ja summalaisen oloinen, ohutta lautaa ja kulkee aika pitkään vaikka heittäis ajosta vapaalle. Semmosia pitäis kyllä jonkun ruveta tekemään ja nykyaikainen moottori vielä siihen, niin olispa suomalainen työ taas arvossaan. Jotain kai tuolle kaikelle erinomaiselle puutavaralle jota metsät kasvaa olis keksittävä. Kai tommonen vanhanajan pikkuputputti sais sen butserin tai sliverin verran maksaa kun olis ekologisempikin vissiin. Eli jotain kymppitonnin enintään. Huvittanu kun sisävesillä äijät painaa lippikset nurinpäin vartin ja sit vetää uistimia tunnin ympyrää ja taas sännätään. Samassa ajassa putputtelee niistä ohi ja on ennen perillä ja ottaa syömäkalat viimisellä puolel maililla tai vaikka katiskasta. Sopatki oon keittäny ennenku noi on nostanu paattins trailerille.
Albatrossia pidettiin aikanaan kovinkin taloudellisena, mutta kyllä se kalpenee tuolle liljebergin veneelle ihan täysin. Jos liljebergin vene kuluttaa puolilitraa 12 solmun nopeudella niin albatrossilla menee kolmekertaa enemmän maililla ja pituus albatrossilla on alle 9 metriä. Ei siis ole todellakaan mikään taloudellinen runkomuoto, vaikka miten oli olevinaan mullistava aikanaan.
Kehitettävää siis piisaa.
0,5 litraa / maili = 12 knots 6 l tunti.
mulla menee liukuva vene (8 metrinen) 1 l maililla eli uppouma runkoiseksi ei ole kummoinen luku
Minuakin kiinnostaisi, mikä vene on kyseessä. Henk.koht. tosin epäilen, että olisiko aika kullannut hieman muistoja, sillä en usko tuon kokoisella veneellä päästävän mainitulla nopeudella puolen litran mailikulutukseen. Vähintään 0,2...0,3 l/mpk mennee enemmän. Selkeästi upponopeudella on ihan eri juttu.
http://www.nettivene.com/moottorivene/pellinkilainen/435561
Kipparin vene-esittelyssä vuosia sitten oli oheinen vene, joka näemmä on vielä myynnissä nettiveneessä. Samainen vene johon oli kipparin pääkirjoituksessa viitataan nyt vimeisessä numerossa.