Pieneneekö maha kun alkuraskauden turvotus hellittää?

rv8

Heippa

Tuli mieleen kysyä tällaista, että onko odotettavissa, että masu pieneneen kun eka kolmannes tulee täyteen? Jos siis kerran alkuraskauden maha on turvotusta. Mä olen rv 8 ja masu on etenkin iltaisin aikalainen, jos olisin liikkeellä kireässä paidassa ja antaisin mahan löpöttää rentona, kuka tahansa kysyisi että oonko raskaana.

Mua ei siis mitenkään stressaa tää, kunhan vaan kyselen. Paremminkin odotan sitä, että 'oikea' masu pullahtaisi esiin. Mulla on työkaveri viikolla 14 ja sen maha on musta pienempi kuin mun on iltaisin. Tosin aamulla munkin maha on litteä. Painoa on tullut tähän menessä kilo tai vähän alle. Ruoka maistuu kyllä tosi hyvin, mutta tulee näköjään tarpeeseen kun en ole sen enempää lihonut.

2

3685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei välttämättä

      No se riippuu ihan tapauksesta. Joitakin turvottaa ihan koko raskauden ajan, joten ei se maha välttämättä pienene ennen sitä, kun "oikea" vauvamaha sieltä pullahtaa. Tosin raskaudenaikaista turvotustakin voi vähentää välttämällä kovasti turvottavia ruokia (esim. nopeat hiilihydraatit) ja juomalla runsaasti nestettä. Aina, kun turvotus alkoi tuntua suorastaan häiritsevältä, söin pari päivää kasvis-liha -painotteisesti ja turvotus helpotti heti.

    • Tips

      Minulla turvotti alkuraskaudesta paljon, osin ehkä hoitojen takiakin. Reilu vko sitten kun palasin ulkomailta 15 3, turvotus vain hävisi. "oikea" vauvamaha ei mielestäni vielä näy. Mutta itselläni kyllä on ainakin viikon verran ollut jopa pienempi maha ja odotan kyllä kovasti että pullahtaisi näkyviin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8676
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4838
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4288
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3857
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3236
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3040
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    8. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      51
      2607
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2345
    Aihe