En halua lastani anopin luo...

tyllelö

Eli mieheni äiti on juonut 3 raskauden ajan joka päivä kunnolla..
Saimme poika vauvan ja nyt mieheni haluaa että vauva menis joku päivä anopin luo yöks. Vauva on yli 1kk ikäinen ja en todellakaan halua sitä sinne..
Mieheni käy sielä 1-3 kertaa kuussa ja minä vauvan kanssa 1 kerta riittää kuussa vallan hyvin.
Miten tässä pitääs sitten tehä kun anoppi haluaa vauvaa hoitoon ja haluaa yöks?
Itse en todellakaan luota häneen, vaikka enää ei joisikaan.
Mutta mieheni kerto että hänen äiti tuli aina kännissä kotia ja kurmuutti sitä.
Voiko enään luottaa vanhaan juoppoo?

6

277

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mantariini

      Älä luota äläkä anna lasta semmoselle joka on juoppo tai entinen juoppo.Mieti ,herääkö hän yöllä lasta syöttämään yms.tuleekohan hoidetuksi,vähän epäilen.Mene myös sinä yökylään jos se sopii.

    • Äimän käkenä???

      Miksi 1 kk vanha vauva pitäisi edes viedä vieraan hoitoon koko yöksi? Oma esikoiseni oli 4-vuotias, kun oli ekaa kertaa anopilla yksin yötä. :D

    • täh häh?!?!

      et tietenkään vie lasta ihmiselle johon et luota!! ja jos ei ole aivan pakko ni miks ihmeessä edes harkitset kk ikäisen vauvan vientä yökylään?!? miten mies voi haluta viedä lapsen jollekin joka juo, olkoonkin oma äiti... kantsis tehdä nyt asia molemmille selväks!

    • häippä

      Noh, koskaanhan ei saisi menneisyydestä syyllistää koska alkoholismin kanssakin voi elää... mutta tässä tapauksessa voi kuitenkin sanoa kohteliaasti anopille "ei kiitos" ja miehelle tietysti voi ja pitääkin sanoa suoraan...
      eikä pientä vauvaa edes tarvitse viedä hoitoon ellei ole jotakuinkin pakko...unta vanhemmat saa yksitellen jos unen tarpeesta on kiinni, omista menoista olette varmaankin tienneet vähäksi aikaa luopuneenne kun lapsia hankitte.
      Voisihan se olla ettei anoppi joisikaan silloin kun vauva sielä on, mutta "mitä jos" on aina olemassa...

    • ulliina

      Ei toki juopon luo lasta. Minäkään en anna lasta anopille vaikkei se juo ollenkaan. Se vaan syöttäis lapselle karkkia, pullaa ja keksiä. Eikä olisi koskaan pihalla sen kans.

    • sdfxkmölä.

      Miksi lapsi pitäisi viedä anopille yöksi? Ette vie, jos ette halua. Aika pieni tuo on yökyläilemään....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      188
      2017
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      158
      1402
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      223
      1020
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      907
    5. 58
      888
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      71
      813
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      803
    8. 93
      767
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      687
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      666
    Aihe