Paavo Väyrynen saa tukea yllättävältä taholta. Itse Niklas Herlin, Uusi Suomi-lehden omistaja on lyönyt vetoa sen puolesta, että Paavo Väyrynen pääsee II-kierrokselle.
Go Paavo GO! hän kannustaa:
http://niklasherlin.puheenvuoro.uusisuomi.fi/94874-lötkö-timanttisormus-ja-korvakoru
Lötkö, timanttisormus ja korvakoru
21.1.2012 01:25 Niklas Herlin
Olin jo päättänyt – ikinä ei pidä päättää – että näissä vaaleissa en vetoja löisi.
Pahin tappioni oli ammoin se, etten saanut viikkoon ajaa viiksiäni, mutta parta oli ajettava joka aamu. Tämän lisäksi vedon voittaja sai kuusi puolen litran pulloa koskenkorvaa. Sen viiksi ja viina –vedon voitti silloinen duunikaverini, nykyinen Uuden Suomen päätoimittaja ”Mukava-Markku” Huusko. Ja Martti Ahtisaaresta tuli presidentti.
Kuitenkin löin muutama tunti sitten vedon. Olen aina halunnut kunnollisen kultaisen korvarenkaan! Vedon toisena osapuolena oli ystäväni, joka on aina halunnut kunnollisen timanttisormuksen koristamaan kättään. Vaikka käsi on mielestäni muutenkin kaunis. Tiettävästi hän jo nyt seikkailee maailman kalliimpien korukauppojen sivuilla odottaen Pekka Haaviston matkaa Suomen presidentinvaalien toiselle kierrokselle.
Minä jo suunnittelin pelkän korvakorun saadakseni lyhyttä pestiä Paavo Väyrysen kampanjaorganisaatioon. Lisäksi korun saadakseni päätin, että Väyrynen saa sunnuntaina paitsi minun, myös vajaavaltaisen tyttäreni äänet. No ei nyt sentään, mutta mene Pave, toinen kierros, minä tarvitsen uuden korvakorun! Ja jos Haavisto selviää toiselle kierrokselle, joudun ostamaan sairaan kalliin sormuksen. Kestä Paavo!
Timo Soini toisella kierroksella laukaisisi vedon. Ei korvakorua, ei sormusta. Olimme vedonlyöntikumppanini kanssa täysin yhtä mieltä siitä, että jytkyä seuraa lötkö. Siis täysi lötko. Soini saa ensimmäisellä kierroksella pienpuolueelle kuuluvan äänimäärän, osastoa viisi prosenttia (nyt kaikki maailman korukauppiaatkin on valjastettu Soinia vastaan!). Siis timanttisormus tai kultainen korvakoru. Ja Soini jää lötköineen kauas kärkikolmikosta.
Niklas Herlin löi vetoa Paavo Väyrysen
5
50
Vastaukset
- Hyvä, hyvä..
Nicklas on sympaattinen tyyppi ja näyttää ymmärtävän myös sen mitä vapaamuurarit suunnittelevat.
- Niklas on suora
porvariyhteistyön kannattaja. Väyrysen presidenttiys edistäisi paremmin ruotsalaistyyppista porvaririntamaa kuin sinipuna-Niinistön.
Niinistön piiloviha Keskustaa kohtaan suuri. Niinistö edistäisi presidenttinä sinipunavallan jatkumista.
Suomen kunnat ja maakunnat olisivat lopullisesti historiaa kun SDP ja Kokoomus saisivat niitä 12 vuotta yhdessä hävittää.
- Kepulaista sukua
on Niklas Herlin. Äitinsä, alkoholismiin kuolleen isänsä vaimo oli Kekkosesta neukkujen avulla presidentin tehneen Kustaa Vilkunan tytär.
- Väyrynen on...
Koskelan sukua.
Jos et usko niin lue kirja:
Eemeli Väyrysen vuosisata.
(Sen voi lukea netissä)
- Sauli on Pressa
Niin löin minäkin vetoa ETTEI väykky pääse tokalle kierrokselle ja MINÄ voitan sen vedon :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889