Lakkauttaako Korkein Oikeus toimintansa?

Näin, Minulle on kerrottu.
373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olet ymmärtänyt asian avian oikein, kyllä lakkauttaa. Tämä koskee myös korkeimpaa hallinto-oikeutta muuten.

Perustuslakiuudistuksen voimaantullessa 1.3.2012 korkeimman oikeuden virkaa hoitaa presidentti, viimeinen helmikuuta KKO pitää melkoiset pirskeet ja tuomarit ynnä henkilökunta saavat täydet eläkkeet. Jutut jotka ovat KKO:ssa meneillään ratkaistaan joko pikapikapikavauhtia, tai sitten ne jäävät silleensä. Niitä ei näes voi siirtää presidentin kansliaan, koska siinä valituskirjeessä se on osoitettu KKO:lle.

Eli uudessa järjestelmässä HO:sta juttu siirtyy presidentille jos presidentin mielestä valitus häntä kiinnostaa. Kansliahenkilökunta kirjoittaa sitten tuomion jonka presidentti allekirjoittaa, ja sitten se on voimassa. Tästä menee sitten sähköinen kopio suoraanm.m. poliisiviranomaisille ja ulosottoviranomaisille, ja tuomio täyntännönpannaan heti.

Yksi kiinnostava aspekti tästä on että m.m. kuolemanrangaistus tulee mahdolliseksi myöskin. Prosessilaki kieltää ainoastaan tuomarin tuomitsemasta jonkun kuolemaan, ja perustuslain 'oikeus elämään' pykälä väistyy lex specialis periaatteen mukaisesti kun presidentille annetaan rajaton tuomiovalta. Kidutus, omaisuuden otto yhteistä hyvää varten ilman korvausta j.n.e. tulevat samalla tavalla mahdollisiksi.

Samalla ihmisten oikeusturvallisuus parantuu kun erikoistuomioistuimista voi valittaa edelleen presidentille, eli valtakunnanoikeudesta, markkinaoikeudesta, työoikeudesta, vakuutusoikeudesta ja kirkkooikeudesta (hoitaa valitukset esim. synninpäästöstä ja kiirastuliajasta). Pienoinen ongelma on se että presidentti voi valittaa omasta valtakunnanoikeustuomiostaan itselleen, jolloin hän pääsee tuomitsemaan itse oman juttunsa, mutta tämä on pelkkä teoreettinen mahdollisuus, ja siksi laki hyväksyttiin tässä muodossaan.

Ovat suolesi nyt hälventyneet?

Äänestä
  • Mitä vitun paskaa tulet suoltamaan tänne. Päinvastoin presidentin valtaa halutaan vähentää eikä presidentti voisi edes käyttää vallan kolmijaon mukaan tuomiovaltaa

    Voimaan tulevat 1.3.2012 seuraavat:

    http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2011/20111112

    Presidentillä ei pitäisi olla mitään valtaa koska yhden henkilön valta on diktatuuria - varsinkin kun perustuslain mukaan presidenttiä ei voi edes laittaa rikosoikeudelliseen vastuuseen.

    Äänestä

  • pykälänviilaaja kirjoitti:

    Mitä vitun paskaa tulet suoltamaan tänne. Päinvastoin presidentin valtaa halutaan vähentää eikä presidentti voisi edes käyttää vallan kolmijaon mukaan tuomiovaltaa

    Voimaan tulevat 1.3.2012 seuraavat:

    http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2011/20111112

    Presidentillä ei pitäisi olla mitään valtaa koska yhden henkilön valta on diktatuuria - varsinkin kun perustuslain mukaan presidenttiä ei voi edes laittaa rikosoikeudelliseen vastuuseen.

    Sinun sarkasmitutka on pahimman kerran epäonnistunut, pykälänviilaaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suolestunut kirjoitti:

Näin, Minulle on kerrottu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu