Tulokset puhuvat puolestaan:
Lisätään Linuxin käyttöä: 79,8%
Vähennetään Linuxin käyttöä: 1,4%
Saman tutkimuksen mukaan Linuxin teknisiin ongelmiin liittyvät ongelmat putosivat kahdessa vuodessa firmoissa pisteluvasta 20,3% (2010) lukemaan 12,2% (2012).
Viimeksi mainittu lukema kertoo selvästi siitä kuinka Linuxin käyttöön firmoissa on jo totuttu ja sitä osataan jo laajalti käyttää ja ylläpitää. Näyttääkin siltä että Linux-osaajien jatkuva rekrytointi firmoihin kertoo saman asian: Linuxin käytön volyymit ovat voimakkaassa kasvussa.
http://www.internetnews.com/blog/skerner/linux-continues-to-grow-in-the-enterprise-is-anyone-surprised.html
Lisätäkkö vai vähentääkkö Linuxin käyttöä firmassa?
5
96
Vastaukset
- Oliko yllätys?
Ei kai terveen järjen käyttö pitäisi olla kenellekään yllätys ?
- statawl
In before statowl-dementikko.
- Nyrkkipaja
Eipä voi meillä enää lisätä. Kun on jo kaikki Ubuntua.
- Windows 8
"Viimeksi mainittu lukema kertoo selvästi siitä kuinka Linuxin käyttöön firmoissa on jo totuttu ja sitä osataan jo laajalti käyttää ja ylläpitää. Näyttääkin siltä että Linux-osaajien jatkuva rekrytointi firmoihin kertoo saman asian:"
Linuxi näytätisi tulevan kalliiksi kun pitää rekrytä linux-osaajia. Olisivat vaan pysyneet windowsissa. :) - teknologiayrittäjä
Windowsia käytin liki 30 vuotta, mutta enään en aio siihen koskea. Tämä riitti.
Siirsin yritykseni viime kesäkuussa 100%:sesti Linuxiin. Kokeilin seiskaa, mutta työnsin sen XP:n seuraksi historia-arkistoon. Eniten mietitytti että softaa meni "roskiin" useamman tonnin edestä, mutta ei harmita enään. Elämä on paljon helpompaa näin, kun ei ole kahta alustaa hanskattavana.
Viiden kuukauden päästä tulee eka vuosi täyteen pelkästään Debian-pohjaisella Linuxilla. Kolme palvelinta ja kolme työasemaa. Ei mitään suurempaa ongelmaa ole ollut, kunhan vain on etukäteen vähän viitsinyt selvitellä asioita. Uskon, että vuoden-parin päästä voin sanoa, että saamme etulyöntiaseman rohkean päätöksen ansiosta. On se vain niin verraton alusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826