VALELÄÄKÄRI ????

Miksi kaikki epäpätevät lääkärit tulee Kotkaan????????? Kotkassa Careassa, ei yhtään pätevää.
17225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kyllä niitä on jo valmiina, täällä Kotkassa!! Yksityisellä on myös pätemättömiä!!

Äänestä

Ne on kaupungin työntekijöitä varten, ei valesairaat tarvitse sairauslomaa oikeilta lääkäreiltä.

Äänestä

Yksityisellä hoitovirhe! Ei siihen saikut auta, eiks vaan raataja!!

Äänestä

Kyllä täällä Kotkassa on ja on ollut hyviä lääkäreitä. Mutta miksi he eivät viihdy täällä, on taas toinen asia?
Muuten mistä nimitys, "hyvä lääkäri"? Hänkö on "hyvä lääkäri", kun sopivat pillerit poistaa tilapäisesti kivun, mutta eivät paranna mitään? Vai vaikuttaako siihenkin, ulkonäkö, käytös tai jokin muu toisarvoinen asia?

Äänestä

Missä näissä kirjoituksissa lukee "hyvä lääkäri"???????????

Äänestä

tässäpä sulle diagnoosi:päässä on vikaa,lieneekö muuallakin ?
saadaksesi tarvittavat lääkkeet hakeudu mielenterveystoimistoon.sieltä osaavat tarvittaessa ottaa yhteyttä muihinkin hoitotahoihin.

Äänestä

- 25- ! Mikä on valelääkärin vastakohta?

Äänestä
  • oikealääkäri

    Äänestä

koksissa loistava -tautilääkäri. hoiti minut täysin terveeksi vaikka edellinen taidoton totesi ettei se parane, pahenee vain. Nyt olen ollut jo 11v. terve.Onneksi tämä ei ole lähtenyt pois paremmille palkoille yksityispuolelle vaan on edelleen täällä ja tekee hyvää ja pyyteetöntä työtä meidän kaikkien parhaaksi. Häntä kiittäen kun olen kunnossa.

Äänestä

Melkoinen väite. Minä olen edelleen hengissä jo yli kymmenen vuotta sitten sairastuttuani ainoastaan KOKSin (Carea) ammattitaitoisten lääkärien ansiosta.

Tänä aikana olen sairastunut moneen muuhinkin sairauteen, keuhkoahtaumatautiin, koska olin tupakoinut keuhkoni melkein tervaskannoiksi. Selkä- ja nivelsairaudet seuraavina, eli monisairaana olen kohdannut useita Carean lääkäreitä enkä koskaan, huomaa en koskaan, ole kohdannut heillä epäpätevää lääkäriä.

Eivät lääkärit ole koneita, he ovat saaneet koulutuksen omalla alallaan, ja heidänkin taidoissaan on eroa aivan kuin sinussa ja minussa vaikka olisimme saman koulutuksen saaneet. Tässä esimerkki: Miksi kutsutaan lääkäriä, joka valmistui alhaisimmilla pääsyvaatimuksilla, mutta kuitenkin valmistui? Puoskariksi vai lääkäriksi? Kas siinä se ero tuli.

Myönnän kyllä, että kunnallisessa terveydenhoidossa on paljon vikoja ja korjattavaa olisi vaikka kuinka paljon. Syynä tähän eivät kuitenkaan ole terveysalan työntekijät, lääkärit mukaan lukien, vaan meidän itsevalitsemamme poliittiset vaikuttajat. Poliittinen tahto ei kohdentune ihmistentodellisiin tarpeisiin vaan kenties keskittyy poliittisten voimasuhteiden kilpaan, jossa ainoat voittajat ovat poliitisen jäsenkirjan omaavia "kansan edun asioitsijoita".

Poliitinen motto lieneekin: Veroahat tulee kuluttaa ensin oman puolueen ja sen edustajien eduksi, toiseksi muiden puolueiden vastaiseen taisteluun, kolmanneksi
kaikkeen mistä saa etuja itselle. Neljänneksi suodaan parhaille lobbareille pelirahaa, ja lopuksi jaetaan kansalle rippeet. Niin kauan kun kansa tyytyy rippeisiin niin enempää sille on antaa.

Äänestä tänään, jokainen ääni on arvokas tai sitten irvokas.

Äänestä

kyllähän noiden käytöksessä ja ammattitaidoissa on melkoisia eroja

Äänestä

Onko noissa nyt suurta eroa yksityisellä tai yleisellä puolella. Kokemusta on molemmista ja osaa olla yksityinenkin leguri ällö, voi esmes laittaa kaikki sun vaivasi lihavuuden piikkiin kun ei osaa parantaa... ja jos asenne on "ylempää" eikä empatia vahvin puoli no... ja rahaa ne kai jotkut etupäässä ajattelee ainakin nuoremmat jotka yksit. puolella ovat tienaamassa. Potilaan etu sivuseikka.

Ole kuitenkin hyvilläsi ettet joudu vakuutusyhtiön lääkärin kanssa tekemisiin, he kun tietävät sinun vaivasi paremmin kuin sinä itse, sinua edes näkemättä !
Valelääkäri nyt on ainakin nähnyt sinut.

Äänestä

kokemusta on molemmista

samojahan ne yleensä on yksityisellä kuin julkisella .rahaa yritetään vetää joka
kolosta .
aina pitäis olla saattaja mukan et ois todistaja mitä on valittan ,kun potilaspapereis lukee ihan jotaa muuta . ja lääkär on aina oikees . potilas on vaa sanon mut lääkär on sentää kirjottan
eri asia mitä ?
katsokaapa välillä aina potilaskertomuksenne , voi olla melkosii yllätyksii.

Äänestä

Olen aivan samaa mieltä. Epäpäteviä. Yks` sun toinen monkertaa hoono Suomi. Yks päästänsä kahjo hiirulaislääkäri tervehti kädestä, mutta puristus oli etusormella kosketus. Silmiin ei uskaltanut katsoa. Loi katsee kulmien alta. Voisi luulla, että oli Niinistön sukulainen, mutta ulkonökö oli luotaantyötävä pieni tanttamainen naarashiiri. Hirveä vihaisen ja kiukkuisen olonen. Eipä siina synny potilas-suhdetta Eikä perehtynyt olennaiseen sairauteen. Empatia puuttui täysin. Pelottava kokemus. Pakko oli käydä yksityisellä puolella ja homma pelasi, mutta lasku on suuri, mutta onneksi sain lainattua rahan yksityiselle.

Äänestä

yksityiselläkin parhaita ne jotka ei päivällä ole julkisella.
siinä on vaan se huono että hyvälle lääkärille on pitkät jonot ja jos on kiireellinen tapaus pakko on mennä sille huonolle, jolle kyllä pääsee samana päivänä.

aina kannattaa tehdä palaute kun ei saa asianmukaista palvelua.

Äänestä
  • Niin totta, ja lämmittää se myös mieltä jos saa palautetta siitä hyvästä palvelustakin!

    Äänestä

Eiköhän tuohon ammattikuntaankin mahdu, kuten kaikkiin, monentasoista ja sosiaalisilta kyvyiltään erilaista työntekijää. Tottakai on mukavaa saada hyvää palvelua ja itse olen ainakin sitä saanut äskettäin nenä-kurkkupolin hoitajilta ja lääkäriltä. Perheelläni on myös niitä negatiivisia kokemuksia ja lääkäreiden töppäilyjä, mutta ei taida auttaa niitä täällä itkeä! Potilasasiamiehet on sitä varten!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ketuttaa kirjoitti:

Miksi kaikki epäpätevät lääkärit tulee Kotkaan????????? Kotkassa Careassa, ei yhtään pätevää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu