Pakastemarjoja

Viininyymi

Tervehdys teille :D..
Onko kellään kokemusta kaupan pakastemarjapussien käytöstä kotiviinin teossa? :) ois tuossa sellainen kuningatarsekoitus pakkasessa ja ihan mielenkiinnosta kelailin et onnistuiskohan :D..?

2

3378

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sekaviini

      En ole kaupan pakastemarjoista kokeillut, mutta yhtä hyvin luulisi onnistuvan kuin kotona pakastetuistakin jos niissä ei ole mitään "ylimääräistä" seassa. Marjat kannattaa kuitenkin kiehauttaa ja kuoria vaahto pois ennen pönttöön laittoa.

    • Tsemppiä!

      Vain ulkomaalaisista marjoista. Esim. Puolasta tai lähimaasta peräisin vadelmat tai marjat kannattaa kiehauttaa.
      Aloittaja kysyi siis kaupan pakastemarjoista...
      Itse olen poiminut monta kymmeniä litroja marjoja omasta puutarhastani/metsätontistani ja olen pakastanut niitä isoihin rasioihin tai pusseihin. Teen siis pitkin vuotta omia kotiviinejä, kokemuksia tuli ja yhä tulee. Silti pysyn ämätöörinä.
      Edellisenä kotiviinipäivänä kannattaa ottaa pakastimesta sulamaan siiviläpussin kanssa kotiviinipyttyyn. Seuraavana päivänä sitten tehdään kotiviinipakkauksen ohjeen mukaisesti.
      Tähän asti hyvin on mennyt kotiviini teko. Ja aika halpa harrastus, jos marjat on peräisin omasta puutarhastani.
      Kuningatar? Varmaan tarkoitat mustikkaa&vadelmaa. Join sitä juuri, hyvää oli. Muistathan lisätä sitruunahappoa joukkoon, koska niissä mainitsemissani marjoissa ei ole happoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1299
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1222
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      79
      678
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      618
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      27
      617
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      505
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      505
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      489
    10. Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä

      Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.
      Turku
      106
      487
    Aihe